Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Lupavý (skákavý) palec a prsty ruky

Stalo se Vám někdy, že při ohnutí nebo natažení prstu došlo k nepříjemnému pocitu odporu a následně k bolestivému přeskočení (lupnutí) nebo byl dokonce omezen rozsah pohybu? Tak věnujte pozornost následujícímu textu, ve kterém Vám zkusíme přiblížit problematiku lupavého (také skákavého či přeskakujícího) palce a ostatních prstů ruky.

V lékařské terminologii se můžete setkat s označením tendovaginitis stenosans, trigger finger či digitus saltans. Toto onemocnění je častější, než si myslíte, a přitom má jednoduché řešení. Pojďme se tedy podívat blíže, co způsobuje toto přeskakování.

Základní funkce prstů na rukou spočívá v ohýbání a protahování. Tento pohyb zabezpečují svaly uložené na předloktí a na prstech jsou už jen šlachy těchto svalů, které pohyb přenášejí na drobné klouby ruky. Aby byl pohyb plynulý a bezproblémový, šlachy ohýbačů musí klouzat přes tzv. poutka – nahromaděný obal šlachy. Funkcí šlachových poutek je udržení správného průběhu šlachy v dlani a prstu. Jedná se o tzv. přichytávací systém, který brání tomu, aby se napnutá šlacha oddálila od kosti a vytvořila jakousi pomyslnou tětivu na ohnutém luku.

Příčiny

Těžce manuálně pracující lidé v povoláních, kde se nadměrně zatěžují ruce a prsty, se snadno mohou setkat s mechanickým poškozením, přetížením a zánětem drobných šlach prstů. Při tomto poškození se některá vlákna šlachy přetrhnou a vytvoří shluk. Při klouzání přes poutko tak shluk bráni plynulému pohybu. Vynaložením většího úsilí do ohnutí prstu se shluk přes poutko dostane, způsobí však bolest a nepříjemné lupnutí.

Příčinou obtíží je zánětlivé zúžení šlachové pochvy ohybačů prstů (tenký obal obepínající šlachu pro její izolaci, ochranu a promazávání, aby bylo riziko poškození šlachy tlakem či třením co nejnižší) v místě průchodu prvním šlachovým poutkem (A1).

Obtíže může taktéž způsobovat místní zesílení šlachy, které brání plynulému průchodu poutkem. Násilný průchod zduřelého místa přes poutko při pohybech prstu způsobuje bolest, vyvolává lupnutí nebo přeskočení a omezuje pohyblivost v dané části. Větší tření v místě zesílení doprovázené mechanickým poškozením vyvolává místní zánětlivou reakci obalu šlachy a poutka spolu s tvorbou otoku a dalším zduřením, jež ještě více omezuje pohyb. Po odeznění zánětu bolest většinou ustane, problém se však nevyřešil a přechází v chronické stádium. Prst sice nebolí, ale stále přeskakuje a lupe.

Zdroj: http://www.amuerte.cz/cs/extras/zraneni-prstu-prevence-a-represe/

Výskyt onemocnění

U dospělých trpí těmito obtížemi především ženy ve středním věku. Vyskytuje se nejčastěji jako samostatné onemocnění jinak zdravých jedinců. Změny na šlaše se někdy mohou objevovat v kombinaci se systémovým onemocněním, jako je revmatoidní artritida, cukrovkou či syndromem karpálního tunelu nebo de Quervainovou nemocí. Mohou se však vyskytovat i u malých dětí, i když v porovnání s dospělou populací je jeho výskyt poměrně vzácný. Děti na rozdíl od dospělých nedokáží své obtíže dobře popsat, proto je důležité u nich tento stav nepřehlédnout nebo ho nepřičítat pouze poúrazovým změnám. U dětí většinou nejde o zánětlivé zúžení šlachové pochvy, ale o lokální zesílení šlachy ohýbače prstů.

Nejčastěji bývá postižen palec a prsteník, zřídka bývá zasaženo více prstů. Bolestivé projevy se nejčastěji vyskytují při ohýbání a napínání ve výši metakarpofalangeálního kloubu (přechod záprstních kůstek v samotný prst). Plynulý pohyb prstu může být narušen přeskočením, které je někdy doprovázeno i slyšitelným zvukovým fenoménem, tzv. lupnutím. Někdy se může objevit i nemožnost prst aktivně natáhnout či pokrčit. Mnohdy se stává, že se prst zablokuje v ohnutí, kdy ho lze natáhnout pouze pasivně za bolestivého lupnutí, k bloku v opačném směru dochází pouze zřídka.

Možnosti léčby

V akutním stádiu řeší lékař strukturální poškození šlachy znehybněním bolestivé oblasti dlahou na cca 3 týdny a až poté se pomalu začne s pohybem. Léčba zánětu spočívá v aplikací steroidních protizánětlivých látek (antiflogistika, kortikoidy) či nesteroidních antirevmatik. Tyto léky jsou těžko tolerované trávicím systémem a zatěžují játra. Podávají se i v injekční formě přímo do místa zánětu. V případě chronických obtíží již není tato léčba příliš úspěšná a po opětovné zátěži se bolesti objevují znovu.

Za těchto okolností se přistupuje k chirurgickému řešení, jež spočívá v odstranění poutka, aby nedocházelo k přeskakování shluku přetržených vláken šlachy. Poutko se v lokálním znecitlivění protne drobným řezem v dlani nad metakarpofalangeálním kloubem. Po operaci je dobré dávat končetinu do zvýšené polohy (nosit v šátku, pokud možno odkládat například na opěrku nad úroveň srdce). Velmi důležitá je péče o jizvu jejími mobilizacemi a tlakovými masážemi, což vede k minimalizaci otoku a eliminaci tvorby srůstů, které by nadále mohly omezovat pohyb. Bez odstranění příčiny se však problémy opakují. Prevencí jejich opakování je změna v pracovním stereotypu a zatížení, kompenzace často opakovaných pohybů a hlavně úplné doléčení již vzniklého poškození.

Fyzioterapie

Alternativou k výše zmíněné konzervativní léčbě je využití neinvazivní fyzikální terapie v podobě rázové vlny, která působí protizánětlivě i proti otoku. Aplikace rázové vlny urychluje hojení poškozené šlachy a fixace pomocí kinesiotapu zabezpečí znehybnění na co nejkratší dobu a rychlé navrácení funkce prstu. Na některých pracovištích se využívá fokusovaná rázová vlna, která by pro své protizánětlivé účinky měla být preferovanou metodou při řešení těchto obtíží. Samozřejmě záleží na pokročilosti onemocnění. V případě nutnosti chirurgického řešení lze využít fokusovanou rázovou vlnu i v terapii jizvy a pod vedením fyzioterapeuta zajistit optimální pooperační rehabilitaci, která vede k rychlejší obnově plné funkčnosti dané končetiny.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; HOMZA, M. a DRÁČ, P. Skákavý prst v dětském věku; Praktické lékařství pro děti a dorost. 2014; 94 (1): 38-40.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti palce u ruky – de Quervainova nemoc

Máte bolesti na zevní straně palce nebo zápěstí? Příčinou může být de Quervainova nemoc. Více informací v tomto článku.

Rhizartróza – artróza palce u ruky

Rhizartróza neboli artróza palce ruky. Jak ji poznat a jaké jsou možnosti léčby? To vše se dozvíte v našem článku.

Raynaudův syndrom

Co je Raynaudův syndrom? Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby? Vše se dozvíte v našem článku.

Sudeckův syndrom

Co je Sudeckův syndrom, jak vzniká, jaké jsou příznaky a možnosti léčby? To vše si přečtětě v následujícím článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Úraz prstu na ruce

Dobrý den,před vánoci jsem si narazila prostředníček pravé ruky. Úraz se mi déle nehojil, byl bolestivý a prostřední kloub otekl, tak jsem šla na ortopedii na rentgen. Tam mi rentgenem zjistili, že mám kostní cystu na kosti mezi d…

Bolest prstů

Dobrý den,prosím o radu, mám již odoperované oba palce a nyní velká bolest prsteníček na jedné a prostředníček na druhé. Je to možné? Už jsem nešťastná a nevím si rady, Děkuji . 

Potíže s palcem

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda je, prosím, možné, že jde o de Quervainovu nemoc, když mám potíže s palcem již několik roků. Někdy se jedná až o otoky a pak zase zlepšení, ale v podstatě je stav stále stejný. Palec je bol…