Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Mechanická diagnostika a terapie dle Robina Anthonyho McKenzieho

Robin Anthony McKenzie se narodil v roce 1931 na Novém Zélandu, kde v květnu roku 2013 také zemřel.

V 50. letech se jako fyzioterapeut setkával s pacienty trpícími bolestmi zad s drážděním míšního nervového kořenu. V roce 1981 založil koncept, který nazval mechanická diagnostika a terapie (MDT), což je systém zahrnující diagnostiku a léčbu bolestí páteře a končetin.

Robin McKenzie byl členem mezinárodní společnosti pro výzkum bederní páteře a čestný člen společnosti fyzioterapeutů na Novém Zélandě, v Americe a Velké Británii. Obdržel cenu společnosti Nového Zélandu (CNZM) a bylo mu uděleno nejvyšší ocenění od Jejího Veličenstva královny Alžběty II. za služby, které vykonal pro fyzioterapii.

Mechanický princip vzniku bolesti

Úvaha pana McKenzieho o mechanickém principu vzniku bolestí je naprosto přímočará. Vezměme v úvahu, že nejčastější poškození disku (meziobratlové ploténky) je směrem dozadu, které vzniká při předklonu či zvedání těžkého břemene, dlouhodobém sedu apod. Při takto ohnutém držení těla (flexe trupu) tedy dochází k postupnému přesunu jádra meziobratlové ploténky k jejím okrajům, které jsou dobře inervované (spojené, zásobené nervovými vlákny). Tento posun obsahu jádra a mikrotrhliny lamel disku vzniklé tlakem, který na destičku působí, společně s drážděním nervových zakončení v okrajových lamelách disku provokují bolest.

McKenzie si tedy představil, že pokud tlak destičky či jen jejího jádra působí směrem proti míšním kořenům, musí v rámci terapie pomoci opačně prováděný pohyb, kdy diskus bude znovu „zasouván“ zpět na původní místo. Tedy, je-li bolest způsobená předklonem, logicky musí pomoci záklon. Tato teorie není takto jednoduchá, neboť diskus může být posunut i jinými směry v závislosti na působící síle, nicméně logika a tedy možnosti diagnostiky a terapie jde správným směrem.

Jde o fyzikální terapii nejčastěji užívanou pro:

  • vertebrogenní syndrom (bolest zad),
  • diskopatii (mechanické poškození disků až po výhřez disku),
  • bolesti krční a hrudní páteře, žeber, beder a křížové oblasti,
  • brnění nebo mravenčení v horních a dolních končetinách v typických neurologických zónách.

Pokroková myšlenka oproti tehdy užívané terapii

Robin McKenzie dokázal včas rozpoznat poškození disku a zahájit včasnou terapii, případně dokázal odvrátit hrozící operaci páteře. Praxe na Novém Zélandě (a mnohde jinde) spočívala původně v tom, že pacient byl v době akutní bolesti na lůžku a jedinou léčbou byly pouze aplikace léků (injekce, tablety, masti). Pacient nikdy nebyl informován o možnosti, jak si pomoci sám, jak cvičit či preventivně působit proti dalšímu zhoršení stavu a nové atace (příhodě).

Robin McKenzie v tomto systému provedl zásadní změnu. Bylo jasné, že pacient musí být poučen o tom, co způsobuje jeho bolest, proč vzniká, co dělat pro to, aby se již neobjevila a jak má cvičit, pokud právě trpí bolestí.

Veškeré úsilí ve výzkumu terapie věnoval McKenzie tomu, jak je možné získat co možná nejdříve úlevu od bolesti a umožnit pacientům návrat k jejich normálním denním aktivitám a sportu bez závislosti na lékaři či fyzioterapeutovi. Základem úspěchu je tedy i vzdělání (edukace) pacienta, který si musí uvědomit vazbu mezi svým životním stylem a vznikem bolesti. Pacient si musí uvědomit, který pohyb mu činí potíže a který mu může pomoci, což si sám ověřuje při testování a terapii spolu s fyzioterapeutem.

Terapie je pro pacienty jednoduše pochopitelná a pohybově snadno zvládnutelná. Cviky se opakují tak dlouho, dokud neodezní bolesti či tlaky a nezvýší se rozsah pohybu.

Klasifikace bolestí v diagnostice dle McKenzieho

Hodnocení bolestí se odvíjí od klasifikace poruch páteře nebo od podmínek, za kterých se objevují příznaky.

  • Posturální syndrom – bolest je způsobená dlouhodobým napětím měkkých tkání při zachování určitého nesprávného držení těla nebo pozice. Tato bolest odezní po změně polohy či pohybu.
  • Dysfunkční syndrom – bolest vzniká a zvyšuje se při běžném pohybu či v konečném rozsahu pohybu a je způsobená přítomností jizvy nebo zkrácením svalů.
  • Tzv. derangement – intermitentní (občasné) bolesti zad a omezený pohyb způsobený mechanickým poškozením meziobratlové ploténky.

Princip cvičení

Pacient je informován o pohybech či polohách, které má provádět v pravidelných intervalech několikrát denně. Při správně zvolených cvicích a přiměřenému počtu opakování dochází ke snížení intenzity bolesti, posunu nervového dráždění z končetin směrem k páteři (tzv. centralizace) a zvýšení rozsahu pohybu a postavení kloubních plošek a meziobratlové ploténky v dané části páteře.

The McKenzie Institute International

Mezinárodní organizace McKenzie byla založena v roce 1982 na Novém Zélandě. Institut shromažďuje a zveřejňuje data o fyzioterapeutech a lékařích, kteří se věnují McKenzieho diagnostice a terapii, pořádá či informuje o školeních, výzkumu a recenzích. Organizace má pobočky ve 32 zemích (včetně České Republiky) s centrálním sídlem na Novém Zélandě. Každá pobočka organizuje kurzy metody McKenzieho mechanické diagnostiky a terapie pro výuku lékařů a fyzioterapeutů.

Nejznámější publikace:

  • McKenzie, Robin A.: Treat Your Own Back, 2000
  • McKenzie, Robin A.: Treat Your Own Neck, 2000
  • McKenzie, Robin A.: Treat Your Own Shoulder, 2000
  • McKenzie, Robin A.; May, Stephen: The Lumbar Spine, Mechanical Diagnosis and Therapy. Orthopedic Physical Therapy, 2003
  • McKenzie, Robin; May, Stephen: Cervical and Thoracic Spine: Mechanical Diagnosis and Therapy. Orthopedic Physical Therapy, 2006
  • McKenzie, Robin: Human Extremities: Mechanical Diagnosis and Therapy. Orthopedic Physical Therapy, 2000
  • články na téma „onemocnění páteře“ do významných časopisů, např. Medical Journal

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie; The McKenzie Institute International, školení McKenzieho metody

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů se zvedáním kolen na závěsném posilovacím systému

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Články, které by vás mohly zajímat

Metoda SM systém: funkční stabilizace a mobilizace páteře

Trápí Vás bolesti páteře? Vyzkoušejte SM systém.

Bolesti hrudní páteře

Co způsobuje bolest v oblasti hrudní páteře a žeber? Víte jak tuto obtíž řešit a že si můžete pomoci i sami doma cvičením?

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Opěrkový syndrom a možnosti léčby. Více informací neleznete v tomto článku.

Torticollis – stočení hlavy k jedné straně krku

Torticollis označuje jednostranné svalové strnutí šíje. Více o této diagnóze i metodách léčby v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolesti ramene a krku

Dobrý den, mám zhoršující se bolest v rameni již od léta loňského roku a bolesti krční páteře. Na podzim jsem vydatně hrabala listí a bolest v rameni mi to ztěžovala, v noci mám také potíže s obracením se pro bolesti za krkem…

Bolest stehenní kosti a kyčelního kloubu

Dobrý den,již třetí noc nespím.Trápí mě bolest stehenní kosti s kýčelním kloubem. Začalo minulý týden, když jsem večer ulehl do postele. Nechtěl jsem volat pohotovost. K lékaři půjdu až zítra. Prosím, chtěl bych se zeptat, zda se…

Fyzioterapie v těhotenství

Dobrý den,jsem v 17. týdnu těhotenství a trpím bolestmi zad a "zadku", při sezení, zvedání atd. Moje praktická doktorka by mi vystavila FT poukaz na fyzioterapii, ale mám zjistit, jestli mě můžete přijmout a pomoci, když jsem těho…