Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Syndrom kostrče a pánevního dna

Pojmem „syndrom pánevního dna“ označujeme bolesti kostrče a pánve, ale i bolesti vzdálené, tzv. zřetězené, které mají svou příčinu v dysbalanci svalů a vazů pánevního dna. Mohou to být bolesti například krční, hrudní nebo bederní páteře nebo hlavy.

Příčina

Syndrom způsobuje anatomické zkrácení svalových vláken nebo zvýšené napětí svalů upínajících se ke kostrči např. v důsledku úrazu. Toto zkrácení neboli hypertonus bývá asymetrické a táhne kostrč k jedné straně. Následně vzniká blokáda křížokyčelního kloubu (tzv. SI – sakroiliakální kloub), která omezuje pohyblivost v kyčelních kloubech. Dále se napětí přenáší tzv. svalovými smyčkami nahoru do páteře i dolů do končetin.

Zvýšené svalové napětí v oblasti krátkých pánevních vazů a svalů bývá způsobené krátkodobým mechanickým drážděním (pád na kostrč při lyžování, bruslení atp.) či dlouhodobým drážděním (cyklisté, kteří dlouhým sezením na sedadle kola na svou kostrč tlačí, ale i zaměstnanci většinu dne sedící na židli).

U těhotných žen dochází vlivem hormonů k uvolnění vazů a kostrč je během sezení vystavena většímu tlaku. Během porodu hlavička dítěte odtlačí kostrč matky ven a následkem toho může žena trpět tímto syndromem.

Dělení příčin

  • Primární – příčina syndromu je přímo v pánevním dnu (dysbalance svalů a vazů pánevního dna).
  • Sekundární – může jít o záněty v malé pánvi (např. močových cest, vnitřních pohlavních orgánů) nebo o problém v dolních končetinách (blokáda v koleni, v kotníku atd.), který se přes svalové řetězce do pánve přenáší. Pokud nevyléčíme primární zdroj, zvýšené svalové napětí a problémy v pánvi se nám nepodaří trvale odstranit a budou se stále vracet.

Příznaky

Sekundárním příznakem může být bolest hlavy, bolest krční a hrudní páteře. Bolest hrudní páteře s příznaky do horní končetiny či bolest přechodu hrudní a bederní páteře není výjimkou. Bolesti beder se mohou zvětšovat při hormonální dysbalanci, menstruaci, klimakteriu (přechodu) – též u mužů.

Bolesti hlavy mohou silně připomínat migrénu, ale neobjevuje se zde typická „aura“ – přechodná zraková, smyslová, jazyková či pohybová porucha. Mohou však být doprovázeny únavou očí, poruchami vidění a ostrosti. Bolesti mohou být lokalizované jen do části hlavy, nebo zasahují hlavu celou a mají charakter napětí/tlaku.

Bolesti v hrudní páteři mohou naopak připomínat potíže se srdcem včetně dechové nedostatečnosti, bolestí za hrudní kostí apod. V oblasti beder se projevy přenáší do třísel, podbřišku, kyčlí i hýždí. Celkový obraz nám ozřejmí, mají-li tyto bolesti vztah k vyprazdňování se, chůzi či pohlavnímu styku. Pokud nějaké souvislosti objevíme, mělo by nás to navést k hledání příčiny v pánvi.

Bolestivá menstruace (dysmenorea) je příznakem syndromu pánevního dna, i když ji většina žen považuje za normální. Tento syndrom může být důvodem funkční neplodnosti. V případě otěhotnění zhoršuje porodní bolesti.

Diagnostika

Vysokoškolsky vzdělaný fyzioterapeut zná souvislosti i mezi zdánlivě nesouvisejícími symptomy. Ptáme se proto na pravidelnost a průběh menstruačního cyklu u žen, bolesti při pohlavním styku, vyprazdňování, funkční potíže pohybového aparátu apod.

Pátráme po odchylkách v držení těla, posunu pánve a asymetriích v pánvi. Nestejná délka končetin, odlišné rozsahy rotací v kyčelních kloubech nebo nesouměrně plochá noha ovlivňuje poměry v pánvi a může být příčinou asymetrického napětí v pánevním dnu. Typická bývá bolestivost v hýžďovém svalu přibližně v jeho horní třetině blíže ke křížové kosti, která je často jednostranná. Na syndrom kostrče a pánevního dna může poukazovat blokáda SI kloubu (křížokyčelního kloubu), zvláště pokud se opakuje.

Dále nezapomínejme na bolest páteře a hlavy. Tyto příznaky doprovází zvýšená citlivost na dotyk a tlak v charakteristických zónách podél páteře. Typickou odpovědí je zčervenání drážděného úseku kůže. Pro bolest hlavy je charakteristická blokáda v hlavových kloubech.

Fyzioterapie

Na našem pracovišti se specializujeme na léčbu kombinací fyzioterapie a terapie rázovou vlnou. Tuto techniku jsme vypracovali a nazvali Fyzioterapie All-Inclusive nebo FOKUS All-Inclusive. V léčbě nám pomáhá radiální rázová vlna – pokud je napětí svalů a tzv. trigger pointy (spoušťové body) v povrchově uložených svalových vrstvách – nebo fokusovaná rázová vlna – pokud jsou svalová či vazivová napětí v hloubce břicha a pánve (např. jako následek srůstu po operaci slepého střeva). Tyto technologie nám umožňují pokročit v léčbě syndromu rychleji než tomu bývalo ve fyzioterapii dosud, a to bez nutnosti užívat léky proti bolesti.

Stěžejní je upravit svalové dysbalance, ošetřit zvýšené svalové napětí až svalovou křeč páteře, žeber, pánevního dna apod. a odstranit blokády. Využíváme mobilizace a techniky měkkých tkání, učíme klienty metodu paní Ludmily Mojžíšové. Nejčastěji využívanou mobilizací je mobilizace kostrče per rectum (skrz konečník), která nám umožňuje i spolehlivou diagnostiku.

Související články:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - spouštění nohy

Pro zobrazení klikněte na

Core Training - vzpor na předloktích neboli „Plank“

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zádových svalů - „pozice dítěte“

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro posilování stabilizačního systému ve stoji

Články, které by vás mohly zajímat

Jak si pomoci při akutní blokádě bederní páteře – první pomoc a návod na cvičení

Trápí Vás bolesti bederní páteře? Zde najdete informace o první pomoci a návodech na cvičení při akutní blokádě.

Blokáda bederní páteře („houser“), akutní bolest zad, zánět sedacího nervu

Houser, hexenšus, ústřel či ischias: všechny tyto pojmy představují akutní blokádu bederní páteře. Více v našem článku.

Češi marodí se zády

Bolesti zad znemožňují lidem vykonávat koníčky i zaměstnání a můžou člověka na dlouhou dobu vyřadit z pracovního procesu.

Dornova metoda a Breussova masáž

Slyšeli jste už o Dornově metodě nebo Breussově masáži? V našem článku se dozvíte vše potřebné.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Cviky na bolest v bedrech

Dobrý den,již 4 měsíce mě bolí záda v bedrech. Nemohu se zaklonit dozadu, někdy to více bolí na pravé straně směrem nahoru. Můj dojem je, že mám asi zkrácené hluboké svaly, mám hypermobilitu páteře a dost na to trpím, nebo nějakou…

Bolest od kolene po SI skloubení

Dobrý den,je mi 77 let, momentálně mě již dva měsíce bolí po pravé straně koleno. Rentgen je v pořádku, bolest se šíří až ke kyčli (19 let mám totální endoprotézu.), ale spíše k SIčku, v klidu to jde, ale při chůzi to bolí. Bolest…

Svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve způsobené skoliózou

Dobrý den,mám urologické zdravotní komplikace, ovšem při vyšetření na urologii mi bylo řečeno že jsem v tomto směru v pořádku. Myslím si že by problémy mohly způsobovat svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve, které jsou způsob…