Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Psychomotorický vývoj dítěte – 3. až 4. měsíc

V předchozím díle tohoto seriálu jsme si řekli něco o tom, jakým způsobem můžeme sami doma provádět kontrolu psychomotorického vývoje dětí od narození až do 2. měsíce věku, a jak hodnotíme a testujeme reflexy miminka. Nyní se podrobně zaměříme na 3. a 4. měsíc.

3. měsíc

Tento měsíc je ve vývoji dítěte v mnoha ohledech klíčový. Jeho pohybový a nervový systém dozrál natolik, že jednotlivé pohybové schopnosti dítěte v tomto věku se budou odrážet i v následujících měsících a celém životě.

Co by mělo miminko dokázat vleže na zádech?

Mělo by dokázat udržet tělíčko v ose.

Hlava, trup a nožičky jsou v jedné přímce. Do tří měsíců dítě drží hlavičku spíše v úklonu, ramena jsou též nakloněná a bříško vychýlené na stranu, kam miminko otočí obličej. Ve 3. měsíci by dítě, pokud je vývoj držení těla v pořádku, mělo toto asymetrické držení dokázat pozměnit v symetrické a tedy alespoň krátkodobě položit hlavičku, krk, trup a nožičky v jedné podélné ose, zatímco osy ramen a pánve jsou na tuto podélnou osu kolmé.

Dalším klíčovým bodem typickým pro dovršení 3. měsíce je, že dítě dokáže nadzvednout nožičky do 90 stupňů ve všech kloubech na dolních končetinách.

Znamená to, že dítě dokáže nadzvednout nožičky spolu se symetricky drženým tělem tak, že stehýnka jsou kolmo k podložce, bérce vodorovně s podložkou a chodidla opět kolmo k podložce.

Vleže na zádech si tříměsíční miminko hraje s ručičkama.

Vědomě si s nimi hraje, dívá se na ně a dává si je do pusy. Od této doby vše, co přijde do jeho rukou, bude chtít i ochutnat. Respektive jazykem poznat kvalitu předmětu, stejně jako hmatem – ručičkama. Ručičky by měly být již po většinu dne otevřené. Pokud se snaží hračku či Váš prst uchopit, dotkne se předmětu nejprve dlaní z malíkové strany a poté hračku zabalí do celé dlaně. Paleček ještě stále pracuje na straně ostatních prstíků (až později se postaví proti ostatním prstům a vytvoří se ruka typická pro člověka).

Co by mělo miminko dokázat vleže na bříšku?

Vleže na bříšku by se miminko mělo dokázat opírat o oba lokte a předloktí.

Hlavička a krk jsou protaženy v ose tělíčka. Tělíčko je také mírně neseno nad podložkou a miminko se opírá o podložku pod pupíkem. Většina těla a hlavička je tedy nesena proti gravitační síle.

Kdy hodnotíme: Nejvhodnější je hodnotit miminko ve chvíli, kdy je bez oděvu.

Jak hodnotíme: Opět můžete kvalitu vzpřímení ohodnotit sami. Tělíčko bude neseno nad podložkou tak, že dítě dokáže zapojit současně svaly na přední i zadní straně trupu a šíje. Pokud provádí napřímení pouze zapojením svalů na zadní straně trupu a šíje, uvidíte vrásky napříč zády pod lopatkami a v pase. Krk bude krátký, jakoby zapadlý mezi ramínky miminka.

Cíl sledování: Pokud miminko dokáže správně napřímit trup a hlavičku, neuvidíte na jeho zádíčkách ani krku žádné vrásky.

Co když dítě některé pohyby nezvládne?

Vaše miminko by mělo dosáhnout výše popsaných schopností. Pokud miminko nedokáže používat v tomto věku některé klíčové pohybové programy, bude se jejich nedostatek projevovat i v dalších měsících. Charakteristickým, dobře pozorovatelným příkladem může být vadné držení těla od doby, kdy dítě stojí a chodí, i dále v předškolním a školním věku.

Pokud totiž dítě nedokáže ve 3. měsíci dostatečně sklopit pánev, zaktivovat břišní svaly a hluboké svaly páteře, v pozdějším věku se tyto nedostatky projeví jako předsunuté držení hlavy, odstáté lopatky od hrudníku – připomínající křidýlka, vyboulené bříško, chůze se špičkami vtočenými dovnitř apod.

Stejně tak, pokud dítě v tomto věku nedokáže alespoň krátkodobě zaujmout symetrickou polohu, bude se i tento nedostatek později projevovat jako vadné držení těla a posléze může vzniknout také skolióza páteře.

Co dělat, když zjistím nějaké nesrovnalosti?
Vzhledem k tomu, že řízení pohybu je čistě v kompetenci aktivity CNS (centrální nervové soustavy) doporučuji, pokud nějaké nesrovnalosti pozorujete, poradit se o případném cvičení na bázi aktivace pohybových programů v CNS s pediatrem, neurologem či rovnou s odborným fyzioterapeutem.

4. měsíc 

Co by mělo miminko dokázat vleže na zádech?

Vleže na zádech sahá miminko po hračce.

Podáte-li hračku zprava, miminko na ní sáhne pravou ručičkou a opačně. Pokud nabídnete hračku zprava a budete ji pozvolna posouvat vlevo, dítě sleduje hračku pravou ručičkou do středu a potom na ni sahá levou ručičkou. Teprve až po dovršení stáří 5 měsíců bude Vaše miminko schopno sahat na hračku stejnou ručičkou i přes střední čáru. Tato jeho nová dovednost mu umožní začít se po pátém měsíci přetáčet na bok a posléze na bříško.

Úchop

Stejně tak jako ostatní pohyby, je závislý na stabilitě polohy dítěte. Pokud tedy dítě ve 3. měsíci nedokázalo zaujmout symetrickou polohu, bude se i vývoj úchopu a uvolňování prstů a ručičky opožďovat.

Vleže na zádech dokáže miminko nadzvednout nožičky ještě výše, a tak si dokáže sáhnout až na kyčle, popřípadě až na stehna.

Polovina 5. měsíce

Co by mělo miminko dokázat vleže na zádech?

Zájem dítěte o hračku sílí, což miminko vede k dalšímu pokroku.

Vleže na zádech, nabídnete-li hračku ve střední rovině, tj. přesně nad obličejem dítěte, se nebude moci rozhodnout, jakou ručičkou na hračku sáhne. Toto se bude projevovat tzv. „motorickým neklidem“, kdy dítě bude třást ručičkama, kopat nožičkama, popř. se zaklánět, otvírat pusinku, jako by celým tělem chtělo hračku uchopit.

Pro zobrazení klikněte na

V tomto období se bude Vaše miminko snažit přetočit na bok.

Pokud bude mít dostatečně silné břišní svaly a jeho koordinace přední a zadní strany trupu bude dobrá, dokáže se miminko přetočit za nabízenou hračkou na bok.

Správná koordinace přetočení je taková, kdy dítě přitáhne nožičky co nejblíže k bříšku, nadzvedne zadeček od podložky a poté se přetočí za nabízenou hračkou. Nejlépe pokud hračka bude položená vedle něj na podložce. Dobrým znakem pro Vás, že se miminko začne brzy přetáčet, může být i fakt, že dokáže položit svou paži na podložku v úhlu 90 stupňů vůči tělu.

Co by mělo miminko dokázat vleže na bříšku?

Vleže na bříšku dochází v tomto měsíci k velkému pokroku. Miminko se dokáže opřít o jednu ruku, respektive loket a předloktí, a druhou ručičku dokáže uvolnit k uchopení hračky. Zároveň si musí trošku nakročit nožičkou a opřít se o kolínko.

Jedním z hlavních měřítek je, zdali 5měsíční dítě dokáže zvednout svou paži nad horizontálu. V té chvíli je jasné, že jeho vývoj bude postupovat tak, že po čase bude stát a chodit. Toto je jedním z ukazatelů, které se hodnotí např. u dětí s dětskou mozkovou obrnou při hodnocení prognózy vývoje dítěte.

Další díl

Psychomotorický vývoj dítěte – 5. až 6. měsíc

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Články, které by vás mohly zajímat

Nošení dětí na těle - šátek, baby-vak nebo krosničku?

Existuje několik způsobů, jak své dítě můžete nosit. V tomto článku se dozvíte pozitiva i negativa jednotlivých úvazů.

Psychomotorický vývoj dítěte – 7. až 8. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 7. až 8. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Zdravý vývoj dětské nohy

Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, přesto přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou.

Psychomotorický vývoj dítěte – 0. až 2. měsíc

Jaké kontroly se provádí u novorozenců a jak testujeme reflexy miminek? Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Fyzioterapie miminek

Dobrý den,ráda bych poprosila o radu. Mám 10. měsíčního syna a asi 2 měsíce se plazí (symetricky, pomocí obou ručiček i nožiček). Zhruba 3 týdny občas i popoleze, ale špatným stylem a to tak, že má kolínka hodně od sebe a zatěžuje…

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme. 

Problémy s chůzí u dítěte

Dobrý den,před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec…