Tisková konference - osteoporóza

19. říjen. 2017

20. října, den, na který připadá světový den OSTEOPORÓZY. Při této příležitosti se konala tisková konference s názvem: „Přiměřený pohyb v každém věku významně pomáhá v boji proti osteoporóze!“. Debaty se zúčastnila například herečka Světlana Nálepková a diskutující specialisté včetně vedoucí fyzioterapeutky Ivy Bílkové z FYZIOkliniky.

O diagnóze:

Osteoporózou trpí každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let. Jedná se o civilizační, systémové, metabolické, progredující onemocnění kosterní soustavy při kterém dochází k celkovému úbytku kostní hmoty, postupnému snižování pevnosti kostí a v důsledku toho k častým zlomeninám.

Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou zlomeniny obratlů, dolní části předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti, která patří k nejzávažnějším. Tyto zlomeniny významně zhoršují kvalitu života a zkracují jeho délku.

Více informací o tomto onemocnění si můžete přečíst ZDE.

Jak pomůže fyzioterapie při diagnostikované osteoporóze?

To je jedno z témat, o kterých mluvila Mgr. Iva Bílková na tiskové konferenci. Úkolem fyzioterapie je zmírnění bolestí pomocí protažení zkrácených svalů, nácvik volného dýchání, korekce držení těla
a uchování nebo zlepšení pohybových funkcí. Důležitá je také prevence pádů a následných zlomenin, které mohou léčbu zkomplikovat.

Doporučuje se přiměřená pohybová aktivita 3 – 4x týdně po dobu zhruba 30 minut. Vhodnými aktivitami jsou například chůze, nordic walking, cvičení na balónech nebo tai-chi. Účinné je také cvičení s vlastní vahou či odporové cvičení jako je Pilates či klasické provedení jógy. Naopak nevhodné jsou skoky, zápas a další sporty, při kterých je velké riziko vzniku zlomenin.

S diagnózou osteoporóza nepřichází nutně konec a přísná omezení. Naopak, udržení aktivního přístupu k životu je motivační a pomáhá při celkové léčbě, kterou by měla doprovázet kromě pohybu i vyvážená strava bohatá na vápník a vitamín D, omezení kofeinu, alkoholu a vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

Fotografie z tiskové konference:

1 (69 of 131)   1 (74 of 131)   1 (76 of 131)

 1 (88 of 131)   1 (105 of 131)   1 (108 of 131)

 1 (113 of 131)   1 (14 of 131)   1 (130 of 131)

Reference
FYZIOklinika Firma roku