Bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Nemůžete zvednout ruku nad hlavu, například projevují se potíže když si chcete učesat vlasy?

Pokud Vám ráno bolest ramene činí obtíže při oblékání nebo učesání, může Vaše bolest pocházet pravděpodobně z přetížení svalu na přední straně paže, kde se upíná m. biceps brachii (dvojhlavý sval pažní) na tzv. "tuberculum supraglenoidale" (nadkloubní hrbolek) na lopatce.

příčiny vzniku bolesti

Biceps a jeho šlacha bývají velmi často postiženy tzv. "tendinózou" – degenerativní postižení šlachy nebo tzv. "tendintidou" - zánětem šlachy. Onemocnění šlach je nejčastější poruchou měkké tkáně, se kterou se v praxi setkáváme a díky moderním fyziotearpeutickým metodám Vám dokážeme nabídnout úspěšné řešení.

Krátkodobé, ale i dlouhodobé přetěžování svalu,  např. při sportu, jednostranné práci, nevhodném tréninku, apod., se projeví nejprve jako otok, který nemusí být pouhým okem patrný a následně v tomto místě dojde ke snížení prokrvení, které může mít za následek až vznik ischemického zánětu. Zánět se projeví bolestí celého ramene a při dotyku je toto rameno teplejší. Bolest může vyvolat i ohýbání lokte a celé paže směrem vzhůru, což bývá doprovázeno i tzv. praskáním / křupáním. Potíže může způsobovat i pohyb paže dozadu např. při zapínání podprsenky, škrábání na zádech apod..

Nejčastěji těmito potížemi trpí sportovci, hráči tenisu, volejbalu, kde dochází k přetížení svalu rychlými tvrdými údery zespoda do míče. Stejně tak je tomu s tvrdými dopady na dlaně např. při gymnastice. Potíže mívají ale i lidé po nevhodné pracovní činnost nebo dlouhodobém zaujetí určité polohy. Mezi rizikové pracovníky patří např. číšníci, kteří drží paži v poloze ohnutí zápěstí, loketního i ramenního kloubu. V této poloze dochází k přetěžování m. biceps brachii (dvojhlavého svalu pažního), což vede k rozvoji otoku a přetrvávající zátěž může vyústit až ve zmíněný zánět.

Vliv na vznik obtíží bicepsu má i kvalita zapojení svalů kolem lopatky a celkově stabilizačního svalstva celého trupu a šíje.

Jaké vyšetření můžete očekávat?

Při vyšetření pomocí diagnostického ultrazvuku je v měkkých tkáních patrný otok, případně i zánět, které lze touto metodou odlišit od degenerativní příčiny bolestí ramenního kloubu, úrazu měkkých tkání apod..

Pro zpřesnění diagnostiky využíváme specifické vyšetřovací testy, které napomáhají k odhalení hybnosti kloubu nebo provokaci bolesti, čímž se zpřesní příčina bolesti.

Obvyklé metody léčby a fyziotearpie

Akutní fáze

Akutní onemocnění vzniká po jednorázové náročné stereotypní práci a převažuje zde zánět měkkých tkání. Příznaky akutní fáze jsou tedy bolest přetrvávající i v klidu, otok a zvýšená teplota až zarudnutí.

V této fázi je obvykle doporučováno dodržovat klidový režim. Lékařem bývají předepisovány masti či léky na snížení bolestivosti a probíhajícího zánětu.

Pokud je klientovi doporučena péče u fyzioterapeuta, obvykle jde o léčbu pomocí uvolnění měkkých tkání, kde se mohou vyskytovat spoušťové body v oblasti prsního svalu, bicespu brachii (dvojhlavého svalu pažního), tricepsu brachii (trojhlavého svalu pažního), v oblasti kolem lopatky, šíje a svalů trupu. Spoušťové body a zvýšené napětí svalů má ochrannou funkci - „chrání“ ramenní kloub před dalším poškozováním a bolestí. Fyzioterapeut by se měl zaměřit i na funkční změny v oblasti páteře, žeber, lopatky, kloubů paže a ruky. Jde o tzv. "kloubní blokády", které ovlivňují celkovou pohyblivost ramenního pletence. Po každé terapii je vhodné využít možnosti funkčního tapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži) pro prodloužení efektu dané terapie.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Po odeznění akutních projevů je nadále potřeba udržet rozsah pohybu celého pletence a zapojení postiženého svalu do funkčních svalových souher a běžných denních úkonů. Je potřeba znovu obnovit stabilitu ramene a maximální pohyblivost, k tomu nám dopomohou techniky jako Vojtova metodaPNF, DNS, Brunkow. Jde v principu o celostní přístup využívající terapeutické postupy na neurofyziologickém podkladě, tak jak jej zná dnešní moderní fyzioterapie.

Protažení přední strany ramene     Protažení bicepsu při bolesti ramene

Terapie bude účinná jen tehdy, pokud umožní zapojení paže a ramene do všech úkonů, které jste zvyklí provádět tak, aby nevznikla žádná omezení. Pokud je terapie kombinovaná i s léčbou pomocí rázové vlny, jde o nejmodernější a zároveň nejrychlejší způsob léčby. K terapii použijeme nejrůznější pomůcky a moderní techniky, takže se při léčbě vyhneme nepříjemné a ne vždy nutné operaci, ale navíc Vás léčení bude bavit.

Chronická fáze

K chronickému onemocnění dochází obvykle po nevhodné léčbě akutní bolestivé fáze či při přetrvávající dlouhodobé jednostranné zatěži, která může pomalu vyústit v degeneraci měkkých struktur a ramenního kloubu. Příznaky se projeví jako bolest během zátěže a po ní, místo je bolestivé i na dotek. Obvyklá terapie bývá zdlouhavá a bolestivá. Ne vždy je plně navrácen rozsah kloubu a v některých případech je nemocným nabízeno i operační řešení. Tomuto lze ale předejít včasnou léčbou a případně využitím Fokusované rázové vlny.

Léčba Fokusovanou rázovou vlnou

Léčba fokusovanou rázovou vlnou (ESWT) u nás

Tato léčba spočívá v aplikaci vysokoenergetické fokusované rázové vlny, která je aplikována přímo do místa obtíží, kde dokáže cíleně ovlivnit zdroj bolesti (zánět, trigger point - spoušťový bod) a bezprostředně tak nastartovat přirozené opravné procesy v buňkách. Účinek je tedy velmi rychlý a trvalý neboť řeší přímo příčinnu bolestí.

Již po první aplikaci začnou bolesti polevovat, v nočních hodinách postupně přestává ramenní kloub bolet a i samotná pohyblivost v rameni se začíná znovu obnovovat. Aby výsledky byly co nejrychlejší je vhodné kombinovat Fokusovanou rázovou vlnu s fyzioterapií.

 Návody na cvičení:

 

 

Autor: Bc. Adéla Papoušková, Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie, Praha

Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1., Praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využítím fokusováné rázové vlny (ESWT).

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Core Training - Opora na čtyřech se zúžením opory na dvě končetiny

Co je cílem cvičení: aktivace svalových řetězců ve zkříženém vzoru stabilizace ramenních a pánevních pletenců

Cvičení s PROPRIOMEDEM - Kmitání vestoje jednou rukou

Co je cílem cvičení: Stabilizace ramenního kloubu a lopatky Zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře Zlepšení koordinace svalové aktivity

SM Systém - stabilizace ramenního pletence

Cvičení založené na aktivaci svalových spirál k prevenci a korekci chybného postavení v ramenním pletenci Co je cílem cvičení: stabilizace ramenního pletence prevence a korekce chybného postavení v ramenním pletenci protažení zkrácených svalů posílení oslabených svalů korekce chybného postavení celého…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Automobilizace C/Th a horního žebra

youtube

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik v kleku na 4 - varianta: rameno

youtube

Jemné uvolnění zevní rotace v rameni

Mohlo by Vás zajímat

Pojem "Pražská škola"

Jde o termín, který je využívaný pro metodiku či přístup ve fyzioterapii, kterým se odlišila fyzioterapie v Československu oproti okolnímu světu. Zakladateli tzv. Pražské školy, respektivě nového smýšlení, moderní funkční diagnostiky a zakladateli myoskeletální medicíny v ČR jsou lékaři: Prof. MUDr. Karel…

Osteoporóza

Způsobili jste si nedávno zlomeniny bez zjevných příčin? Trápí Vás ostré bolesti zad, máte pocit, že se stále více hrbíte, nedělá Vám dobře hluboký nádech? Přesvědčte se, zda nemáte i další symptomy nebo nepříznivé předpoklady, které by mohly způsobit osteoporotické…

Propriomed

Téměř u každého z nás převládá během dne určité monotónní držení těla, jako je sezení nebo stání spojené se stereotypními pohyby. Těmito opakujícími se pohyby dochází k přetěžování svalstva trupu, ramenního a pánevního pletence a svalů nosných kloubů. Vznikají svalové…

Vaše otázky a odpovědi

Příznaky zmrzlého ramene

Otázka: Dobry den.Proběhla léčba fyzioterapie, různé rehabilitace a mam podstoupit operaci ramene.Po přečtení příznaků zmrzlého ramene mam pocit, že i já mám tyto potíže. Odpověď: Dobrý den,pokud by jste chtěla, můžeme úspěšnost léčby fokusovanou rázovou vlnu u Vás zkusit, Vzhledem…

Pichlavá bolest vystřelující do ramene

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, občas mě trápí nepříjemně pichlavá bolest vystřelující do levého ramene. Dříve mě to trápilo při běhání, v poslední době jsem si všimla, že tato nepříjemná bolest přichází, když se najím po příliš dlouhé době,…

Bolesti ramene a krku

Otázka Dobrý den, mám zhoršující se bolest v rameni již od léta loňského roku a bolesti krční páteře. Na podzim jsem vydatně hrabala listí a bolest v rameni mi to ztěžovala, v noci mám také potíže s obracením se pro…
banner navody mob
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…