Bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Ohodnotit tento článek
(15 hlasů)

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Nemůžete zvednout ruku nad hlavu, například projevují se potíže když si chcete učesat vlasy?

Pokud Vám ráno bolest ramene činí obtíže při oblékání nebo učesání, může Vaše bolest pocházet pravděpodobně z přetížení svalu na přední straně paže, kde se upíná m. biceps brachii (dvojhlavý sval pažní) na tzv. "tuberculum supraglenoidale" (nadkloubní hrbolek) na lopatce.

příčiny vzniku bolesti

Biceps a jeho šlacha bývají velmi často postiženy tzv. "tendinózou" – degenerativní postižení šlachy nebo tzv. "tendintidou" - zánětem šlachy. Onemocnění šlach je nejčastější poruchou měkké tkáně, se kterou se v praxi setkáváme a díky moderním fyziotearpeutickým metodám Vám dokážeme nabídnout úspěšné řešení.

Krátkodobé, ale i dlouhodobé přetěžování svalu,  např. při sportu, jednostranné práci, nevhodném tréninku, apod., se projeví nejprve jako otok, který nemusí být pouhým okem patrný a následně v tomto místě dojde ke snížení prokrvení, které může mít za následek až vznik ischemického zánětu. Zánět se projeví bolestí celého ramene a při dotyku je toto rameno teplejší. Bolest může vyvolat i ohýbání lokte a celé paže směrem vzhůru, což bývá doprovázeno i tzv. praskáním / křupáním. Potíže může způsobovat i pohyb paže dozadu např. při zapínání podprsenky, škrábání na zádech apod..

Nejčastěji těmito potížemi trpí sportovci, hráči tenisu, volejbalu, kde dochází k přetížení svalu rychlými tvrdými údery zespoda do míče. Stejně tak je tomu s tvrdými dopady na dlaně např. při gymnastice. Potíže mívají ale i lidé po nevhodné pracovní činnost nebo dlouhodobém zaujetí určité polohy. Mezi rizikové pracovníky patří např. číšníci, kteří drží paži v poloze ohnutí zápěstí, loketního i ramenního kloubu. V této poloze dochází k přetěžování m. biceps brachii (dvojhlavého svalu pažního), což vede k rozvoji otoku a přetrvávající zátěž může vyústit až ve zmíněný zánět.

Vliv na vznik obtíží bicepsu má i kvalita zapojení svalů kolem lopatky a celkově stabilizačního svalstva celého trupu a šíje.

Jaké vyšetření můžete očekávat?

Při vyšetření pomocí diagnostického ultrazvuku je v měkkých tkáních patrný otok, případně i zánět, které lze touto metodou odlišit od degenerativní příčiny bolestí ramenního kloubu, úrazu měkkých tkání apod..

Pro zpřesnění diagnostiky využíváme specifické vyšetřovací testy, které napomáhají k odhalení hybnosti kloubu nebo provokaci bolesti, čímž se zpřesní příčina bolesti.

Obvyklé metody léčby a fyziotearpie

Akutní fáze

Akutní onemocnění vzniká po jednorázové náročné stereotypní práci a převažuje zde zánět měkkých tkání. Příznaky akutní fáze jsou tedy bolest přetrvávající i v klidu, otok a zvýšená teplota až zarudnutí.

V této fázi je obvykle doporučováno dodržovat klidový režim. Lékařem bývají předepisovány masti či léky na snížení bolestivosti a probíhajícího zánětu.

Pokud je klientovi doporučena péče u fyzioterapeuta, obvykle jde o léčbu pomocí uvolnění měkkých tkání, kde se mohou vyskytovat spoušťové body v oblasti prsního svalu, bicespu brachii (dvojhlavého svalu pažního), tricepsu brachii (trojhlavého svalu pažního), v oblasti kolem lopatky, šíje a svalů trupu. Spoušťové body a zvýšené napětí svalů má ochrannou funkci - „chrání“ ramenní kloub před dalším poškozováním a bolestí. Fyzioterapeut by se měl zaměřit i na funkční změny v oblasti páteře, žeber, lopatky, kloubů paže a ruky. Jde o tzv. "kloubní blokády", které ovlivňují celkovou pohyblivost ramenního pletence. Po každé terapii je vhodné využít možnosti funkčního tapu (pružné bavlněné samolepící pásky aplikované na kůži) pro prodloužení efektu dané terapie.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Po odeznění akutních projevů je nadále potřeba udržet rozsah pohybu celého pletence a zapojení postiženého svalu do funkčních svalových souher a běžných denních úkonů. Je potřeba znovu obnovit stabilitu ramene a maximální pohyblivost, k tomu nám dopomohou techniky jako Vojtova metodaPNF, DNS, Brunkow. Jde v principu o celostní přístup využívající terapeutické postupy na neurofyziologickém podkladě, tak jak jej zná dnešní moderní fyzioterapie.

Protažení přední strany ramene     Protažení bicepsu při bolesti ramene

Terapie bude účinná jen tehdy, pokud umožní zapojení paže a ramene do všech úkonů, které jste zvyklí provádět tak, aby nevznikla žádná omezení. Pokud je terapie kombinovaná i s léčbou pomocí rázové vlny, jde o nejmodernější a zároveň nejrychlejší způsob léčby. K terapii použijeme nejrůznější pomůcky a moderní techniky, takže se při léčbě vyhneme nepříjemné a ne vždy nutné operaci, ale navíc Vás léčení bude bavit.

Chronická fáze

K chronickému onemocnění dochází obvykle po nevhodné léčbě akutní bolestivé fáze či při přetrvávající dlouhodobé jednostranné zatěži, která může pomalu vyústit v degeneraci měkkých struktur a ramenního kloubu. Příznaky se projeví jako bolest během zátěže a po ní, místo je bolestivé i na dotek. Obvyklá terapie bývá zdlouhavá a bolestivá. Ne vždy je plně navrácen rozsah kloubu a v některých případech je nemocným nabízeno i operační řešení. Tomuto lze ale předejít včasnou léčbou a případně využitím Fokusované rázové vlny.

Léčba Fokusovanou rázovou vlnou

Léčba fokusovanou rázovou vlnou (ESWT) u nás

Tato léčba spočívá v aplikaci vysokoenergetické fokusované rázové vlny, která je aplikována přímo do místa obtíží, kde dokáže cíleně ovlivnit zdroj bolesti (zánět, trigger point - spoušťový bod) a bezprostředně tak nastartovat přirozené opravné procesy v buňkách. Účinek je tedy velmi rychlý a trvalý neboť řeší přímo příčinnu bolestí.

Již po první aplikaci začnou bolesti polevovat, v nočních hodinách postupně přestává ramenní kloub bolet a i samotná pohyblivost v rameni se začíná znovu obnovovat. Aby výsledky byly co nejrychlejší je vhodné kombinovat Fokusovanou rázovou vlnu s fyzioterapií.

 Návody na cvičení:

 

 

Autor: Bc. Adéla Papoušková, Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie, Praha

Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1., Praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využítím fokusováné rázové vlny (ESWT).

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Automobilizace C/Th a horního žebra

Co je cílem techniky: úleva od bolesti v oblasti klíčku, ramene a krční páteře pomoc při blokádě CTh (přechodu krční a hrudní páteře) a 1. žebra

Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

Tento cvik je možné využít k uvolnění blokády prvního žebra, uvolnění blokády přechodu krční a hrudní páteře a uvolnění svalů na přední straně šíje. Cvik provádějte při akutní blokádě žeber, přechodu krční a hrudní páteře, či bolestech hlavy a šíje.…

Cvičení s PROPRIOMEDEM - Kmitání vestoje nad hlavou

Co je cílem cvičení: stabilizace ramenního kloubu a lopatky zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře zlepšení koordinace svalové aktivity

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Stabilizační cvičení podle KABATA - Posilovací cvik v kleku na 4 - varianta: rameno

youtube

Cvičení pro posílení středu těla a paží

youtube

SM Systém - stabilizace ramenního pletence

Mohlo by Vás zajímat

Artróza ramenního kloubu - omartróza

Měli jste úraz ramene a i když je již vše zhojené, cítíte stále bolest? Provokuje pohyb v rameni bolest bez jakéhokoliv dřívějšího úrazu? V tomto článku jsme si dali za úkol popsat Vám problematiku méně známého onemocnění - artrózy ramenního…

Syndrom bolestivého ramene

Syndrom bolestivého ramene je větší skupinou obtíží, do níž spadají níže konkrétněji popsané bolestivé syndromy. Nejčastěji postihuje klienty v produktivním věku mezi 40-50 roky. Syndrom v sobě zahrnuje postižení jedné nebo více měkkých struktur ramenního kloubu (svaly, šlachy, burzy, vazy,…

Uvolnění jizvy

co s jizvou po operaci nebo chirurgickém zákroku? V průběhu života se většina z nás dopracuje k nějaké té malé či větší jizvě. Nezáleží na tom, zda ji způsobil úraz, operace, nebo špatně zahojená kožní choroba. Správná péče o jizvy totiž…

Vaše otázky a odpovědi

Pichlavá bolest vystřelující do ramene

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, občas mě trápí nepříjemně pichlavá bolest vystřelující do levého ramene. Dříve mě to trápilo při běhání, v poslední době jsem si všimla, že tato nepříjemná bolest přichází, když se najím po příliš dlouhé době,…

Impingement syndrom

Otázka: Dobrý den, měla bych pár dotazů k tomuto problému: Impingement syndrom.Již od loňského roku trpím velmi podobnými obtížemi, jak je zde popisováno. Zároveň se rekreačně věnuji badmintonu, což jsou přesně švihy raketou nad hlavou. Letos v dubnu jsem z…

Omezená hybnost ramene

Otázka: Dobrý den,mám problém s omezenou hybností a bolestivostí levého ramena. Je mi 55 let, jsem poměrně aktivní, víc než 10 let cvičím jógu, chodím plavat, lyžuji, jezdím na kole. Loni v listopadu mě noční bolesti ramene dohnaly k návštěvě…
banner navody mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Martin Maxa - zpěvák Martin Maxa - zpěvák "Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…