Co trápí volejbalisty

Sportovci vyhledávají fyzioterapeuty kvůli různým zraněním. Každý sport má své specifické „úrazové vzory“, které vyplývají z rizikových faktorů disciplíny. Díky znalosti těchto faktorů a pohybových stereotypů dokážeme sportovcům lépe připravit kompenzační jednotky a tak snížit působení negativních vlivů.

Úrazy nejčastěji ovlivňují samotná specifika daného sportu, svou roli hrají také dispozice sportovce – věk, pevnost a odolnost tkání atd.

V tomto článku se zaměříme na jednu konkrétní skupinu sportovců. Představíme si problémy, které nejčastěji trápí volejbalisty, a hlavní rizikové faktory volejbalu.

Nejčastější problémy volejbalistů

U mužů i žen je četnost zranění stejná. Mezi úrazy horních končetin převládají zejména zlomeniny a naraženiny prstů, u dolních končetin to bývá podvrtnutí kotníku zapříčiněné kontaktem se soupeřem pod síti a následným špatným doskokem.

Pravidelnou zdravotní a fyzioterapeutickou péči si vyžadují nejčastěji chronické problémy v oblasti ramen a kolen.

VolejbalistkaTypy úrazů

Poškození kůže:

 • odřeniny,
 • puchýře,
 • mozoly,
 • podkožní krevní výrony při pohmožděninách,
 • spáleniny,
 • povrchové tržné rány.

Úrazy tohoto typu se vyskytují zejména při snížené koncentraci či nadměrné motivaci k výkonu.

Poškození kostí:

 • zlomeniny (fraktury),
 • nalomení kosti (infrakce),
 • záněty okostice.
 • Tento druh úrazů se vyskytuje nespecificky a léčí se vždy individuálně.

  Poškození vazů:

  • natažení (distenze),
  • natržení (parciální ruptura),
  • přetržení (ruptura).

  Poškození svalů:

  Chcete se zeptat?

  Zadejte platný e-mail
  Zvolte kraj
  Napište vzkaz
  Potvrďte, že jste člověk.
  • zhmoždění (kontuze),
  • přetažení,
  • natržení,
  • přetržení,
  • svalové zkostnatění (osifikace) jako důsledek krevního výronu a rozdrcení svalové tkáně (myositis ossificans),
  • svalové zatvrdliny (myogelózy), především v případě trapézového svalu a svalů zádových,
  • svalové kýly.

  Poškození šlach:

  • zhmoždění,
  • částečné nebo úplné přetržení,
  • záněty šlachové pochvy (tendovaginitidy) týkající se rukou a nohou,
  • záněty šlach (peritendinitidy), zejména u Achillovy šlachy, šlachy předního svalu holenního a dvojhlavého svalu pažního.

  Poškození kloubů:

  • pohmoždění,
  • podvrtnutí (distorze),
  • částečné vykloubení (subluxace),
  • úplné vykloubení (luxace).

  Chronické stavy

  Zvýšenou pozornost věnujeme nenápadným mikrotraumatům a z nich vycházejících chronických stavů.

  Mikrotraumata jsou drobná poranění organismu charakterizovaná minimálním ovlivněním výkonnosti i relativně malými subjektivními příznaky. Jejich nebezpečí však spočívá v tom, že postižený je často ani nepozoruje a pokračuje v plném zatížení.

  Na postižené tkáni, zejména ve svalech, vznikají místní změny, jako jsou malé praskliny a drobná krvácení. První změny se objevují na mikroskopické úrovni. Nastává infiltrace (prosakování, pronikání) vazivem, tzv. vazivová degenerace, která může přecházet až v osifikující procesy (v místě poranění se vytváří kostěná tkáň). Činnost těchto svalů musí nahrazovat agonisté (svaly vykonávající pohyb v určitém směru; hlavní vykonavatelé pohybu), ale zároveň se mění i funkce antagonistů (svalů vykonávajících opačný pohyb). Vzniká zde velký předpoklad ke svalovým dysbalancím. Další změny se mohou projevit na kostech a kloubech, kde se rovněž mohou objevovat osifikace v kloubních pouzdrech, úponech svalů a šlach, vazů apod. Typickým znakem pro chronické stavy je plíživý nástup a střídání intenzity obtíží, které narůstají s věkem.

  Za příčiny je možné považovat:

  • opotřebení přemírou přiměřené (fyziologické) zátěže,
  • opakovanou nadměrnou zátěž při extrémních sportovních výkonech,
  • opakované úrazy, zejména v oblasti kloubů, a jejich nedůsledné léčení.

  Řešení bolestivých problémů

  Stejně jako v jiných sportech i ve volejbale můžeme působit dvojím způsobem, preventivně a represivně.

  Preventivní cvičení bývá obvykle individuální, ale v malých skupinkách je možné pořádat cvičení zaměřená na konkrétní partii těla. Cvičenci se nejdříve musí naučit a osvojit si správné pohyby, aby terapeut dokázal uhlídat správnost jejich cvičení ve skupině, proto je vhodné věnovat se každému nejprve jednotlivě.

  Při řešení akutních a chronických stavů sportovců je nutná individuální péče s pomocí fyzikální i kineziologické rehabilitace. Naše FYZIOklinika disponuje zkušenými profesionály i kvalitními pomůckami. Prostředí je přizpůsobeno jak na preventivní přípravu (rehabilitační a posilovací cvičení, včetně těch skupinových, probíhajících v tělocvičně), tak na individuální léčbu akutních i chronických stavů.

  Jako velice efektivní metoda pro léčbu úrazů se nám v praxi prokázala aplikace Fokusované rázové vlny. Jedná se o nejmodernější neinvazivní techniku pro léčbu pohybového aparátu, jež je dostupná přímo u nás ve FYZIOklinice. Jde o vyspělejší model Radiální rázové vlny, který soustřeďuje všechnu svou energii do jednoho menšího místa a dokáže tak účinněji a přesněji proniknout hluboko do tkání a zacílit tak přímo zdroj bolesti. Dostane se Vám tak úlevy od bolesti daleko rychleji, než by tomu bylo u jiných konzervativních metod. Kromě přístrojových technik pomáháme v mnoha případech také klasickou fyzioterapií, jež je vhodná zejména pro stabilizaci ramen a kotníku.

   

  Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
  Zdroj: Z. Haník et al., Volejbal 2 – učební texty pro školení trenérů

  Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
  Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

  Cviky, které by Vás mohly zajímat

  Videa, která by Vás mohla zajímat

  Vaše otázky a odpovědi

  Špatný došlap na nohu při sportu

  OTÁZKA: Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovacím obvazem.Poradíte…

  Výron u aktivního hráče fotbalu

  OTÁZKA: Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,na zápasy a na tréninky bych kotník tapovala elastickou…

  Mohlo by Vás zajímat

  Jak bezpečně sportovat

  Máte rádi pohyb? Chcete se hýbat, sportovat a přitom zůstat zdraví? Sport představuje pro velké množství lidí zábavu a odpočinek.…

  Co trápí hokejisty

  Milujete hokej? Aktivně hrajete nebo máte v plánu svoje ratolesti dát na tento sport? Při rozhodování byste měli vzít v úvahu všechna…

  Kombinovaná terapie rázovou vlnou v léčbě sportovních zranění

  U velkého množství sportovců, zejména profesionálních, se často vyskytují různé úrazy a zranění, které je zapotřebí co nejrychleji řešit, aby…

  Řekli o nás

  Barbora Veselá – atletka
  Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
  Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
  Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
  Martin Maxa – zpěvák
  Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
  Návody na cvičení
  Hledáme fyzioterapeuty