Coxa vara

 

U kyčelního kloubu rozlišujeme tzv. kolodiafyzární úhel, který je svírán mezi osou krčku stehenní kosti a osou střední části této dlouhé kosti. Tento úhel by se měl pohybovat v rozmezí 125 - 130 stupňů (obr.A). O coxa vara hovoříme v případě, kdy tento úhel klesne pod 115 stupňů (obr.B). 

clcoxavara

Co je Coxa Vara?

Coxa vara congenita je idiopatická deformita horní části stehenní kosti, která se projevuje zkrácením krčku této kosti a celkově zkratem celé dolní končetiny jedná-li se o jednostranné postižení. Coxa vara bývá jen ojediněle správně diagnostikována v kojeneckém věku, jelikož se skrývá pod diagnózou vrozené dysplázie kyčelních kloubů. Dochází k abnormálnímu vývoji růstové ploténky, která je rozšířená a jinak uložená. Dochází k poruše osifikace (kostnatění) krčku stehenní kosti, růstové ploténky se předčasně uzavírají.

Druhy Coxa Vara:

Rozlišujeme coxa vara congenita a coxa vara adolescentium. Můžeme rozlišovat i coxa vara posttraumatica, coxa vara po zánětu, coxa vara u osteopatií. Coxa vara adolescentium je indikací k operačnímu řešení. Operační postupy se dělí do dvou skupin dle stupně závažnosti skluzu hlavice. Diagnostika se provádí rentgenovým vyšetřením.

U coxa vara adolescentium (CVA) dochází ke snížení pevnosti proximální růstové chrupavky stehenní kosti. Dochází k tomu, že hlavice sklouzává dozadu a dolů. tento typ onemocnění se objevuje častěji u chlapců v době hormonálních změn mezi 10. a 14. rokem věku. CVA souvisí s endokrinními poruchami (růstový hormon, hormony štítné žlázy, hormony pohlavní). Bylo prokázáno, že růstový hormon vede k rozšíření a mechanickému oslabení růstové ploténky. Jedná se o onemocnění, které se řadí mezi preartrotické.

U klinických projevů se rozlišuje, zda se jedná o akutní nebo chronické stádium:

  • U akutního se objevuje silná bolest kyčelního kloubu, nemožnost postavení se na danou končetinu, zkrat končetiny a její rotace zevně.
  • U chronického typu se objevují bolesti v oblasti stehna, kolene a kyčle, napadání na postiženou dolní končetinu, omezení vnitřní rotace a odtažení (abdukce) v postiženém kloubu.

Coxa vara adolescentium může přispět ke vzniku femoroacetabulárního syndromu.
U zanedbání konzervativní léčby či špatné či pozdní diagnostice tohoto onemocnění dochází k rozvoji těžké sekundární koxartrózy nebo může být komplikována nekrózou hlavice či chondrolýzou (rozpad chrupavky).

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Řekli o nás

Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty