Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Na samém počátku života, při vývoji plodu v děloze, je kyslík dodáván přes pupeční šňůru. Matka dýchá za dítě. V okamžiku narození dítěte dojde k oddělení od pupeční šňůry a dítě se musí poprvé nadechnout samo. Během života nepřetržitě nadechujeme a vydechujeme. I život se uzavírá posledním dechem. Člověk vydrží bez jídla a bez vody několik dní, ale bez dechu vydržíme sotva pár minut. 

Člověk se nadechne asi 13 - 20× za minutu. Jogíni považují za průměr 15 dechů za minutu, což je 21 600 dechů za den.

Cljogavtrave

Je důležitější nádech nebo výdech?

Západní svět přisuzuje prvenství nádechu, kdežto jóga zdůrazňuje důležitost výdechu. Jogíni tvrdí, že dobrý dech začíná výdechem a že výdech je podmínkou správného nádechu.

Dýchání nosem, nebo ústy?

Dýchat bychom měli nosem. Při vstupu do nozder jsou chloupky, které vychytávají částečky prachu. Když se budeme nadechovat ústy, vzduch neprojde přes filtr, a tak se všechny nečistoty a bakterie dostávají do plic. Zároveň je i průchod nosem dostatečně dlouhý a zatočený, takže se může vzduch, který je studený, ohřát. Čichová plocha signalizuje vůně, pachy a navíc přijímá pránu (životní energii) ze vzduchu. Když se nadechujeme nosem, jsme svěžejší a plnější síly. V případě nadechnutí se ústy je vzduch bez síly, bez chuti a tudíž i bez prány.

Provázanost dechu s držením těla

Existuje řada souvislostí mezi dechem a kosterními svaly. Při práci s dechem musíme myslet na to, že mezi dechovou funkcí a držením těla jsou vzájemné vztahy. Dýchací svaly ovlivňují svaly zabezpečující vzpřímené držení těla a stejně tak to funguje i naopak. Pohyb hlavního nádechového svalu bránice závisí nejen na dechu, ale i na osovém pohybovém aparátu.
Hrudník a pánev jsou propojeny v oblasti bederní páteře, kam se upínají dechové svaly. Pohyb pánve ovlivňuje pohyb hrudního koše a naopak. Na procesu dýchání se podílí také pletenec ramenní. Podle toho, v jaké pozici jsou ramena a paže, lze zvýšit nebo naopak omezit nádech a výdech. I pohyb nohou díky aktivitě bedrokyčelního svalu, který začíná na posledním hrudním a na prvních bederních obratlích, kam se zároveň upíná i centrální šlacha bránice, má vliv na pohyby hrudního koše.

Dýchání a stav mysli

Dech vytváří most mezi tělem a myslí. Pokud se změní stav mysli, změní se i dýchání. Toto platí i naopak. Při každé náladě má dech jiný rytmus. Proces dýchání v těle odpovídá procesu myšlení v mysli. Myšlenky putují myslí a dech plyne tělem.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Rychlejší dýchání je energetizující. Čím je dech pomalejší, tím více vede k relaxaci. Když jsme klidní, tak se zklidnění odráží v pomalém dýchání a pravidelném rytmu dechu. A když jsme naopak rozrušení, tak se dýchání zrychlí a rytmus je nepravidelný. V případě, že se hodně soustředíme, dech instinktivně zadržujeme.
Říká se, že mysl a dech, jsou neustálí společníci. Tam, kde je dech, je i mysl a tam, kde je aktivní mysl, tam je soustředěn i dech. V józe usilujeme o zklidnění mysli a díky tomu se pod kontrolu dostává nádech a výdech.

Způsoby dýchání

U dětí a u mužů převládá brániční dýchání. U žen převládá hrudní dýchání. Je důležité dýchat výhradně nosem a vědomě kontrolovat zvláště výdech. Klidové dýchání s otevřenými ústy je nefyziologické. Ústy dýcháme až při intenzivní pohybové aktivitě. Prodlouženým výdechem se lépe vyprázdní plíce, což vede ke zkvalitnění dýchání. Pokud není výdech dostatečně dlouhý, sníží se dechový objem a zvýší se frekvence dýchání, což je neekonomické.

Prodlouženým výdechem a zádrží dechu po výdechu se obecně snižuje nervosvalová dráždivost, což má zklidňující efekt, a tak tímto způsobem můžeme podpořit svalovou relaxaci. Naopak dlouhé zvýrazněné nádechy a zádrže dechu po nádechu aktivují organismus.
Dýchání levou nosní dírkou zklidňuje a dýchání pravou nosní dírkou aktivuje organismus. Střídavé dýchání nosními dírkami pomáhá k vyvážení organismu, posiluje dýchací systém a pomáhá odstraňovat duševní napětí a nervozitu.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Jógová pozice krokodýl - Nakrásana

Co je cílem cvičení: posílení zádových svalů

Jógová pozice luk - Dhanurásana

Co je cílem cvičení: protažení přední linie těla posílení stehen…

Jógová pozice Turecký sed - Sukhásana

Co je cílem cvičení: jedna ze základních pozic meditačních sedů,…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Pět Tibeťanů - Půlměsíc

Pět Tibeťanů - Půlměsíc

youtube Pět Tibeťanů - Káča

Pět Tibeťanů - Káča

youtube Jógová pozice krávy - Gomukhásana

Jógová pozice krávy - Gomukhásana

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Na co si dávat pozor při praktikování jógy

Většina z nás celé dny sedíme u počítačů nebo na cestách v autě, a tak se přes den moc nehýbeme.…

Dechové cvičení v józe

Na rozdíl od ostatních cvičení lze dechové cvičení provádět pokaždé, když si vzpomenete. Kdykoliv a kdekoliv, aniž by si toho…

Jóga snu a spánku

Člověk si do nočního spánku přenáší denní stres, emoce, myšlenky a zmatky. Člověk usíná rozptýlen, negativa zůstávají v mysli po…

Řekli o nás

Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty