Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Gymball - Gymnastický míč

Gymnastický míč je všestranná pomůcka, která je uplatněna jak v samotné fyzioterapii, tak při jakémkoliv cvičení, používána je také k sezení či relaxaci. Cvičení s gymballem je výborné pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému, pro posílení a protažení svalů celého těla. Jeho pomocí je možné předejít mnoha zdravotním problémům a cvičení s ním je vhodné pro každého jedince, od kojenců po seniory. 

Důležité je vybrat vhodnou velikost míče vzhledem k tomu, že správná velikost je základním požadavkem pro korektní využití. Velikost míče pro děti mladšího školního věku se pohybuje podle výšky od průměru 42 cm po průměr 55 cm. Nosnost míčů je typicky 300 kg. Je vhodné se řídit jedním ze dvou níže uvedených doporučení.

Při výběru míče se řídíme 

1. Podle délky paže od ramenou ke konečkům prstů:

  • do 45 cm – míč 35 cm
  • 45 – 55 cm – míč 45 cm
  • 56 - 65 cm – míč 55 cm
  • 66 - 80 cm – míč 65 cm
  • 81 - 90 cm – míč 75 cm

2. Podle výšky jedince

  • 80 - 110 cm – míč 30 cm
  • 110 – 140 cm – míč 45 cm
  • 140 – 155 cm — míč 45cm
  • 150 – 165 cm — míč 55 cm
  • 160 – 180 cm — míč 65 cm
  • 175 – 190 cm — míč 75 cm
  • 185 cm a víc — míč 85 cm

Při volbě míče je nutné myslet také na samotnou hmotnost jedince, jelikož může dojít k prosednutí. Proto je vhodné u těžších jedinců vybrat míč s větším průměrem a především z kvalitního a silného materiálu. Nízká cena u některých gymnastických míčů je zapříčiněna nízkou kvalitou použitého materiálu, a tedy jeho pevnost nemusí být dostatečná. V případě, že máte nadváhu, držte se horní hranice výškového rozpětí, například při váze 48 kg nad 150 cm je správnou volbou míč o průměru 45 cm, pokud při této výšce vážíte 60 kg, vyberte míč s průměrem 55 cm.

K nafouknutí může být použita speciální pumpička určená pro gymnastické míče, postačí ale také klasická pumpička na kolo či matraci (požadované nafouknutí míče pouze ústy je téměř nemožné). Doporučuje se míč nejprve nafouknout zhruba o 10 cm méně, nechat den v klidu a zbylých 10 cm do požadované velikosti dofouknout následující den.

Nejčastěji využívaným je klasický kulatý míč v nabízených průměrech od 40 do 70 cm, jehož využití je univerzální (jak na cvičení, tak na sezení). Existují také extra velké gymnastické míče s průměrem 95 cm, 105 cm, ale i 120 cm, dále oválné či eliptické gymnastické míče, které jsou ale využívány spíše v rámci fyzioterapie pod vedením terapeuta a díky jejich tvaru, který zajišťuje větší stabilitu, jsou vhodné pro osoby se zhoršenou koordinací.

Jestliže máte vybraný míč podle výše uvedených doporučení, je třeba naučit se, jak správně na míči sedět. Sedněte si na míč s oporou o chodidla, ty jsou celou plochou na zemi a lehce rozkročeny, bérce jsou kolmo k zemi, stehna a kolenní klouby jsou v ose chodidla, pokud se kolenní klouby stáčí dovnitř nebo naopak ven a nejsou v ose chodidla, není jejich postavení správné. Pánev je v neutrální poloze, při přiložení obou rukou na pánev a sklápěním pánve dopředu a dozadu můžeme najít střední pozici. Sedíme na sedacích hrbolech. Můžeme si představit, jako bychom se chtěli vytáhnout za hlavou do výšky - páteř je napřímená, břišní stěna není povolená, ramena máme do šířky a lehce dolů, lopatky neodstávají od hrudníku. Vzpřímení krční páteře podpoříme lehkým zasunutím brady ke krční páteři.

Jestliže již víte, jak správně na míči sedět, může tento sed využít například při práci v sedě, ovšem je nutné střídat sed na míči se židlí, není vhodné sedět na míči celou pracovní dobu. Při sedu můžete trénovat například sed bez držení. (informace o cviku zde) nebo můžete vyzkoušet jiné varianty cvičení s míčem, ať už v leže na zádech/břiše, v sedě či ve stoji. Na našich stránkách si můžete vybrat z široké nabídky cviků méně náročných, tak i cviků náročnějších. Cvičení s gymballem je všestranné a neměl by chybět v žádné domácnost

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů, svalů nohou a zlepšování hlubokého stabilizačního systému

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na gymnastickém míči - ježek a panna na přídi lodi

Pro zobrazení klikněte na

Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na gymnastickém míči- Štír

Články, které by vás mohly zajímat

Senzomotorická stimulace a Instruktáž cvičení na velkém míči

Jak správně cvičit na míči, aby došlo k aktivaci svalů pro správné držení těla a fixaci správných pohybových vzorců?

Diagnostika a terapie funkčních poruch podle Aloise Bruggera

Cílem této fyzioterapeutické metody je dosáhnout vzpřímeného držení těla. Více v článku.