Jak na pohybovou aktivitu po srdečním infarktu

Pohyb patří mezi základní fyziologické potřeby člověka. Má pozitivní vliv na zdraví a kvalitu života a patří k nejvýznamnějším činitelům prevence poruch zdraví.

CyklistéPotřeba fyzické aktivity je ovšem velmi často podceňována a přesouvána (např. na rozdíl od potřeby příjmu potravy) na druhou, možná až na třetí kolej. Nedostatek pohybové aktivity a sedavý životní styl je typickým znakem dnešní společnosti. Trpí-li pak člověk nějakým onemocněním, často vyřadí pohybovou aktivitu ze svého života nadobro, protože má pocit, že sport je pouze pro zdravé jedince. Opak je ale pravdou.

Pohybová aktivita musí být pouze přizpůsobena stavu cvičícího (věk, pohlaví, cíle, trénovanost, zdravotní stav atd.). V následujícím textu se zaměříme na základní zásady a doporučení pro cvičení jedinců po srdečním infarktu.

Určení optimální pohybové aktivity

Optimální pohybovou aktivitu určují kritéria FIT – frekvence, intenzita, trvání/timing.

  • Frekvenceminimálně 3–5× týdně.

  • Intenzita – hodnotí se pomocí tepové frekvence a tlaku krve před cvičením, v jeho průběhu a po skončení. Limitem pro cvičení by v této fázi měl být vzestup tepové frekvence o 20-30 tepů/min. a nárůst systolického tlaku o 30 mmHg. Ze začátku je vhodný odborný dohled zdravotnického personálu. Později můžete využít sporttester s hrudním pásem nebo prostou zkoušku mluveným slovem. Při optimální intenzitě zátěže byste měli být schopni říct prostou větu, dokážete-li zpívat, intenzita je příliš nízká, pokud naopak nedokážete říct ani holou větu, zátěž je již příliš vysoká.

  • Trvání/Timing – doporučujeme vytrvalostní aktivity (těmi se rozumí pohybové aktivity trvající 40 min. a déle), které podporují spalování podkožního tuku, mají pozitivní vliv na hodnoty krevních lipidů a pomáhají snižovat krevní tlak.

Složení tréninku

Vlastní trénink by se měl skládat z fáze zahřívací, vlastního aerobního tréninku, silového tréninku a relaxace.

  • Zahřívací fáze (10–15 minut) usnadňuje přechod z klidu do plného zatížení, zlepší prokrvení a napětí kosterního svalstva. Zařaďte prostá cvičení nebo cvičení s různým náčiním (gymball, overball). Součástí je i strečink svalů zatěžovaných v dalších fázích tréninkové jednotky.

  • Hlavní část tréninkové jednotky tvoří fáze aerobní (25–40 minut). Probíhá nejčastěji na bicyklových trenažerech (v ambulantních zařízeních či lázních) nebo formou tzv. kruhového tréninku, který zahrnuje cvičení svalstva dolních i horních končetin a trupu na různých typech trenažérů. Správnou volbou jsou obecně cyklické sporty – (kolo, pomalý běh, chůze, Nordic walking) u nichž je snadné postupně zvyšovat zátěž.

Dlouhou dobu se nedoporučovalo zařazovat silový trénink kvůli obavě ze zvýšení krevního tlaku a také pro možný nepříznivý efekt na remodelaci (přestavbu) levé komory srdeční. Mnohé studie však poukázaly na prospěšnost (prevence atrofie svalů) a bezpečnost posilovacího tréninku. Racionálním argumentem je i fakt, že při každodenních činnostech určitou sílu potřebujete. Doporučujeme však zahájit silový trénink až po 4 týdnech aerobního tréninku a nechat si otestovat reakci krevního tlaku na izometrickou zátěž tzv. „handgrip“ testem. Se stanovením vhodné počáteční intenzity Vám může pomoci fyzioterapeut díky tzv. metodě 1-RM (one repetition maximum).

  • Smyslem relaxační fáze (10–15 minut) je opětovný návrat cirkulačních poměrů na předtréninkovou úroveň. K postupnému zklidnění pomůže strečink, pomalejší chůze nebo různé relaxační techniky.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Čtyři P

S plánováním a výběrem pohybové aktivity Vám může pomoci dodržování „čtyř P“:

  • Pravidelnost – provádějte tělesnou aktivitu pravidelně, denně, využijte běžné denní činnosti jako je např. cesta do práce, chůze do schodů, procházky se psem.

  • Postupnostzačněte od nejlehčího a postupně přidávejte (nejdříve počet opakování, poté intenzitu/zátěž).

  • Přiměřenostvyhněte se přetížení, které už nepřináší radost a může se projevit bolestí pohybového aparátu a nechutí v aktivitě pokračovat.

  • Pestrost fyzické zátěže – je předpokladem pro rozvoj všech základních pohybových schopností (rychlost, síla, vytrvalost a obratnost).

Pozor: Nezapomeňte se před zahájením tréninku poradit s odborným zdravotnickým personálem o svém aktuálním stavu a případných přidružených nemocech a zdravotních komplikacích. Nechte si doporučit aktivitu podle svých individuálních možností a schopností.

Více než žádoucí je také přesná instruktáž jednotlivých cviků, korekce sedu i stoje a odstranění svalových dysbalancí.

Přejeme Vám hodně zdaru v každém ohledu, protože…

„Kdo chce hýbat světem, ať nejdříve hýbe sám sebou.

Sokrates

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení na gymnastickém míči - stabilizační cvičení dolní části trupu, pánve a dolních končetin

Cvik vhodný pro posílení svalů podél páteře, trupu, dolních končetin…

Cvičení na gymnastickém míči - Posilování tricepsu

Cvik vhodný pro kompenzace svalových dysbalancí mezi svaly s tzv.…

Posilování břicha a středu těla na gymnastickém míči

Balanční cvičení na gymnastickém míči "Gymball" pro posílení břišních svalů…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cvičení na gymnastickém míči - pouštění nohou a rukou křížem

Cvičení na gymnastickém míči - pouštění nohou a rukou křížem

youtube Cvičení na gymnastickém míči - Trakař

Cvičení na gymnastickém míči - Trakař

youtube Správný sed na gymnastickém míči - Brüggerův koncept

Správný sed na gymnastickém míči - Brüggerův koncept

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Problémy související s infarktem

Prodělali jste Vy nebo Vaši blízcí v nedávné době srdeční infarkt? Máte představu, co se stane s tělem po prodělaném infarktu a…

Sestava cvičení na každé ráno

Máte ráno problémy se rozhýbat nebo trpíte studenýma nohama a rukama? Příčinou může být slabá cirkulace v žilách. Máme pro…

Správné posilovací cviky

Čím dál, tím více lidí se v dnešní době zajímá o své zdraví a kondici. Snaží se žít zdravým životním…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody