Klimakterium, menopauza, přechod

Žena opřená o balonO klimakteriu, neboli přechodu, a menopauze se v dnešní době hovoří poměrně často. Je to období, které s sebou přináší mnohé změny, často nežádoucí a nepříjemné. V tomto článku se dozvíte co tyto změny způsobuje a jak je můžete zmírnit nebo se jim dokonce zcela vyhnout.

Klimakterium

Klimakterium je přechod mezi reprodukční fází (plodným věkem ženy) a takzvaným seniem (stárnutím). V tomto období se snižuje aktivita vaječníků (ovarií), což s sebou přináší zásadní změny v celém organismu po stránce hormonální, somatické i psychické.

V tomto přirozeném období ženského reprodukčního cyklu se snižuje produkce pohlavních hormonů, žena přestává menstruovat a ztrácí plodnost. Každá z nás se dostane do období klimakteria v jiném věku, většinou to bývá mezi 45. a 55. rokem života. Je to, samozřejmě, velmi individuální a najdou se i výrazné odchylky oběma směry. Průměrný věk je však 51 let. Ztráta menstruace nepřichází náhle, je to dlouhodobý proces. Klimakterium začíná přibližně 6 až 7 let před poslední menstruací zpomalením bazálního metabolismu ženského organismu a snížením produkce progesteronu a estrogenu – ženských pohlavních hormonů. Tyto hormony během života ovlivňují mnohé systémy ženského těla a jejich snížené množství narušuje obvyklé fungování organismu.

Pestrá stravaProjevy a příčiny

Snížená produkce pohlavních hormonů způsobí nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Nejprve menstruace trvá různě dlouho, je nepravidelná, má různou intenzitu, vynechává nebo je naopak nepřetržitá. S postupem času přestává úplně – nastává menopauza.

Často zmiňovaný příznak klimakteria jsou návaly horka. Hormony jsou součástí autonomního vegetativního systému, který reguluje vnitřní procesy organismu a řídí také termoregulaci. Kolísání hladiny hormonů tak způsobuje náhlé pocity tepla, únavy nebo slabosti. Může se rovněž projevit náladovostí, podrážděním nebo přecitlivělostí. Nezřídka se objevují problémy se spánkem a deprese.

S postupujícím věkem a hormonální změnou přichází změna ukládání tuku v těle. To se týká jak kosterního, tak orgánového (viscerálního) tuku. Po přechodu přibývá obézních žen. Tuk se ukládá na dosud neobvyklých místech a váže se daleko rychleji, jelikož (nyní chybějící) estrogeny urychlují spalování tuku a lipidový (tukový) metabolismus.

Pitný režimHormony udržují optimální funkci krevního oběhu. Kolísání jejich hladiny způsobí kolísání krevního tlaku, které se projeví bolestí hlavy, pocitem nevolnosti nebo malátností. S rychlejším ukládáním tuku souvisí zanesení cév a zvýšená hladina cholesterolu, která zvyšuje riziko infarktu a cévní mozkové příhody. V klimakteriu se také zvyšuje procento žen, které trpí ischemickou chorobou srdce.

Klimakterium ovlivňuje také urogenitální trakt, který se stává náchylnějším k infekcím a zánětům. Je možné to vysvětlit oslabením imunity a sníženou obranyschopností vůči bakteriálním infekcím. K tomu nepomáhá ani oslabení svalů pánevního dna způsobující inkontinenci. Prsa ztrácejí svou pružnost a kvůli sníženému vázání vody v organismu následkem vyššího věku ztrácejí také svůj objem a zmenšují se.

„Strašákem“ žen v přechodu je zejména řídnutí kostí. Estrogeny podmiňují vázání vitamínu D, K a vápníku, které jsou pro pevnou strukturu kostí nezbytné. Úbytkem kostní hmoty vzniká osteoporóza, která způsobuje křehkost kostí. Patologická lomivost kostí u žen po menopauze je proto velkým rizikem při pohybové aktivitě i běžných úrazech. Zároveň způsobuje bolesti zad, nosných kloubů a postupné snižování celkové výšky.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole
Změnit obrázek
Opište prosím čísla z obrázku

V neposlední řadě je snížená hladina estrogenů zodpovědná za nižší libido.

Jak přežít klimakterium příjemněji?

Při hormonálních změnách ubývá estradiol a je nahrazován estriolem, který je však méně účinný. Proto se v současné době doporučuje hormonální substituční léčba, kdy se tělu dodávají estrogeny v tabletkách. Tento krok však s sebou nese některá rizika a tuto terapii je potřeba dobře zvážit a probrat s gynekologem. Před zahájením terapie je nutné provést pečlivé gynekologické vyšetření a mamografii prsů. V současnosti se používají nízkodávkové preparáty, které i v malém množství poskytují vysokou účinnost. S cyklickým podáváním nízkodávkové hormonální terapie se začíná již na začátku klimakteria a tím se navodí pravidelnost menstruace a zmírní se, či dokonce eliminují, nepříjemné doprovodné projevy přechodu. Po menopauze se přechází na kontinuální podávání.

Důležitá a účinná jsou i preventivní opatření. Pravidelný pohyb a optimální fyzická zátěž udržuje dostatečnou pevnost kostí, udržuje srdečněcévní systém zdravý a napomáhá spalovaní tuků. Inkontinence se do velké míry dá ovlivnit procvičováním svalů pánevního dna. Správná životospráva, tedy dostatek spánku, omezení stresu a pestrá strava, je samozřejmostí. Velmi důležité je dodržovat pitný režim a přijímat dostatek draslíku a vápniku. Naproti tomu je velmi vhodné omezit konzumaci alkoholu, kávy a vyhnout se kouření cigaret.

Menopauza není choroba, ale přirozená součást života ženy. Přináší s sebou nepříjemné projevy, které snižují kvalitu života. Preventivní opatření a podpůrná terapie spolu se správnou životosprávou však mohou potíže omezit. Vše záleží jen na Vás a na tom, jak se k tomu postavíte.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Mojžíšová - Podsazení pánve

Co je cílem cvičení: posílení břišních a hýžďových svalů uvolnění…

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro krční páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace hrudní a bederní páteře Cvičíme…

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro bederní páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace hrudní a bederní páteře Cvičíme…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Alexandrova technika - dřep

youtube

Mojžíšová - "Letadlo" - Varianta pro hrudní páteř

youtube

Mojžíšová - Mobilizační cvičení žabák

Mohlo by Vás zajímat

Nebezpečí nadváhy

Nadváha a obezita není pouze estetickým problémem, ale je spojena s celou řadou zdravotních komplikací - například kardiovaskulárních, metabolických, hormonálních,…

Bolest v boku

Bolest v boku čas od času potká každého z nás. Tento pocit bývá dosti nepříjemný a mnohdy i omezující. Příčin…

Mechanická diagnostika a terapie dle Robina Anthonyho McKenzieho

Robin Anthony McKenzie se narodil v roce 1931 na Novém Zélandu, kde v květnu roku 2013 také zemřel. V 50.…

Vaše otázky a odpovědi

Blokáda SI skloubení

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o radu, kam se obrátit s potížemi pohybového aparátu - blokáda L-S vert., SI skloubení, atd. Nechci hodiny vysedávat na příjmových ambulancích a pak dostat injekci na bolest. Najde se někdo, kdo mě přijme bez čekání několik…

Směr masáže je důležitý

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat, jak mám masírovat třísla - otok nohou. Od kolena až ke kotníku a nebo od kotníku směrem k srdci. Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,vždy masírujte od konce k srdci. Nikdy ne naopak.S přáním pěkného…

Lymfatická masáž a ulcerózní kolitida

otázka: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda můžu jít na lymfatickou masáž, když mám ulcerozní kolitidu?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,lymfodrenáž, ať manulání či přístrojovou, můžete podstoupit v klidové fázi. Jakýkoli akutní zánět (včetně nachlazení) je kontraindikací pro lymfodrenáž.Při vyhledání centra, ve…

Řekli o nás

Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Z emailů
Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Návody na cvičení
Jak se u nás léčit zdarma