Klimakterium, menopauza, přechod

Žena opřená o balonO klimakteriu, neboli přechodu, a menopauze se v dnešní době hovoří poměrně často. Je to období, které s sebou přináší mnohé změny, často nežádoucí a nepříjemné. V tomto článku se dozvíte co tyto změny způsobuje a jak je můžete zmírnit nebo se jim dokonce zcela vyhnout.

Klimakterium

Klimakterium je přechod mezi reprodukční fází (plodným věkem ženy) a takzvaným seniem (stárnutím). V tomto období se snižuje aktivita vaječníků (ovarií), což s sebou přináší zásadní změny v celém organismu po stránce hormonální, somatické i psychické.

V tomto přirozeném období ženského reprodukčního cyklu se snižuje produkce pohlavních hormonů, žena přestává menstruovat a ztrácí plodnost. Každá z nás se dostane do období klimakteria v jiném věku, většinou to bývá mezi 45. a 55. rokem života. Je to, samozřejmě, velmi individuální a najdou se i výrazné odchylky oběma směry. Průměrný věk je však 51 let. Ztráta menstruace nepřichází náhle, je to dlouhodobý proces. Klimakterium začíná přibližně 6 až 7 let před poslední menstruací zpomalením bazálního metabolismu ženského organismu a snížením produkce progesteronu a estrogenu – ženských pohlavních hormonů. Tyto hormony během života ovlivňují mnohé systémy ženského těla a jejich snížené množství narušuje obvyklé fungování organismu.

Pestrá stravaProjevy a příčiny

Snížená produkce pohlavních hormonů způsobí nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Nejprve menstruace trvá různě dlouho, je nepravidelná, má různou intenzitu, vynechává nebo je naopak nepřetržitá. S postupem času přestává úplně – nastává menopauza.

Často zmiňovaný příznak klimakteria jsou návaly horka. Hormony jsou součástí autonomního vegetativního systému, který reguluje vnitřní procesy organismu a řídí také termoregulaci. Kolísání hladiny hormonů tak způsobuje náhlé pocity tepla, únavy nebo slabosti. Může se rovněž projevit náladovostí, podrážděním nebo přecitlivělostí. Nezřídka se objevují problémy se spánkem a deprese.

S postupujícím věkem a hormonální změnou přichází změna ukládání tuku v těle. To se týká jak kosterního, tak orgánového (viscerálního) tuku. Po přechodu přibývá obézních žen. Tuk se ukládá na dosud neobvyklých místech a váže se daleko rychleji, jelikož (nyní chybějící) estrogeny urychlují spalování tuku a lipidový (tukový) metabolismus.

Pitný režimHormony udržují optimální funkci krevního oběhu. Kolísání jejich hladiny způsobí kolísání krevního tlaku, které se projeví bolestí hlavy, pocitem nevolnosti nebo malátností. S rychlejším ukládáním tuku souvisí zanesení cév a zvýšená hladina cholesterolu, která zvyšuje riziko infarktu a cévní mozkové příhody. V klimakteriu se také zvyšuje procento žen, které trpí ischemickou chorobou srdce.

Klimakterium ovlivňuje také urogenitální trakt, který se stává náchylnějším k infekcím a zánětům. Je možné to vysvětlit oslabením imunity a sníženou obranyschopností vůči bakteriálním infekcím. K tomu nepomáhá ani oslabení svalů pánevního dna způsobující inkontinenci. Prsa ztrácejí svou pružnost a kvůli sníženému vázání vody v organismu následkem vyššího věku ztrácejí také svůj objem a zmenšují se.

„Strašákem“ žen v přechodu je zejména řídnutí kostí. Estrogeny podmiňují vázání vitamínu D, K a vápníku, které jsou pro pevnou strukturu kostí nezbytné. Úbytkem kostní hmoty vzniká osteoporóza, která způsobuje křehkost kostí. Patologická lomivost kostí u žen po menopauze je proto velkým rizikem při pohybové aktivitě i běžných úrazech. Zároveň způsobuje bolesti zad, nosných kloubů a postupné snižování celkové výšky.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole
Změnit obrázek
Opište prosím čísla z obrázku

V neposlední řadě je snížená hladina estrogenů zodpovědná za nižší libido.

Jak přežít klimakterium příjemněji?

Při hormonálních změnách ubývá estradiol a je nahrazován estriolem, který je však méně účinný. Proto se v současné době doporučuje hormonální substituční léčba, kdy se tělu dodávají estrogeny v tabletkách. Tento krok však s sebou nese některá rizika a tuto terapii je potřeba dobře zvážit a probrat s gynekologem. Před zahájením terapie je nutné provést pečlivé gynekologické vyšetření a mamografii prsů. V současnosti se používají nízkodávkové preparáty, které i v malém množství poskytují vysokou účinnost. S cyklickým podáváním nízkodávkové hormonální terapie se začíná již na začátku klimakteria a tím se navodí pravidelnost menstruace a zmírní se, či dokonce eliminují, nepříjemné doprovodné projevy přechodu. Po menopauze se přechází na kontinuální podávání.

Důležitá a účinná jsou i preventivní opatření. Pravidelný pohyb a optimální fyzická zátěž udržuje dostatečnou pevnost kostí, udržuje srdečněcévní systém zdravý a napomáhá spalovaní tuků. Inkontinence se do velké míry dá ovlivnit procvičováním svalů pánevního dna. Správná životospráva, tedy dostatek spánku, omezení stresu a pestrá strava, je samozřejmostí. Velmi důležité je dodržovat pitný režim a přijímat dostatek draslíku a vápniku. Naproti tomu je velmi vhodné omezit konzumaci alkoholu, kávy a vyhnout se kouření cigaret.

Menopauza není choroba, ale přirozená součást života ženy. Přináší s sebou nepříjemné projevy, které snižují kvalitu života. Preventivní opatření a podpůrná terapie spolu se správnou životosprávou však mohou potíže omezit. Vše záleží jen na Vás a na tom, jak se k tomu postavíte.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro krční páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace hrudní a bederní páteře Cvičíme…

Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro hrudní páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace bederní a dolní hrudní páteře…

Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro krční páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace bederní a dolní hrudní páteře…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro hrudní páteř

youtube

Alexandrova technika - poloha "opice"

youtube

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro bederní páteř

Mohlo by Vás zajímat

Děti a chodítka

Chodítka dříve bývala hitem, protože děti v nich vydržely i několik hodin denně a rodiče tak měli prostor a čas…

Porod doma versus porod v porodnici

Uvažujete, jak porodíte své miminko? Přemýšlíte nad tím, jaká varianta porodu je pro Vás nejvhodnější? Čtete odborné články, listujete v…

Psychomotorický vývoj dítěte – 25. až 30. měsíc

V dnešním díle seriálu o psychomotorickém vývoji dětí se zaměříme na období mezi 25. a 30. měsícem. Vaše děťátko už…

Vaše otázky a odpovědi

Tříštivá zlomenina hlezna

OTÁZKA: Dobrý den,jsem diabetik typu 1 LADA s neuropatií dolních končetin. Před týdnem jsem si na lyžích způsobila tříštivou zlomeninu hlezna Weber B. Prosím o informaci, zda je rázová vlna vhodná pro následnou rehabilitaci. Počítám s dlouhodobou léčbou.Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý…

Fraktura hlezenního kloubu

OTÁZKA: Dobrý den,zlomila jsem si hlezenní kloub. Jedná se vlastně o vícefragmentovou frakturu. Provedli mi v celkové anestezii Os talu a dali mi tam dva šrouby. Po tří měsíčním nedošlapu jsem pak začala cvičit pomocí rehabilitace, ale kámen úrazu je, že…

Bolest šlach a svalů

OTÁZKA: Dobrý den,mám na Vás dotaz. Mám problém s bolestí šlach a svalů v rameni v přední části spojené s bicepsem. Byl jsem u lékaře, jež mě poslal na vyšetření, kde mi to tzv. opíchli a doporučili masáže s perafinem.…

Řekli o nás

Galen Rupp - běžec
Galen Rupp - běžec Galen Rupp - běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života.. Kdo je Galen Rupp?  Galen se…
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Barbora Veselá - atletka
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Návody na cvičení
Jak se u nás léčit zdarma