Klimakterium, menopauza, přechod

Žena opřená o balonO klimakteriu, neboli přechodu, a menopauze se v dnešní době hovoří poměrně často. Je to období, které s sebou přináší mnohé změny, často nežádoucí a nepříjemné. V tomto článku se dozvíte co tyto změny způsobuje a jak je můžete zmírnit nebo se jim dokonce zcela vyhnout.

Klimakterium

Klimakterium je přechod mezi reprodukční fází (plodným věkem ženy) a takzvaným seniem (stárnutím). V tomto období se snižuje aktivita vaječníků (ovarií), což s sebou přináší zásadní změny v celém organismu po stránce hormonální, somatické i psychické.

V tomto přirozeném období ženského reprodukčního cyklu se snižuje produkce pohlavních hormonů, žena přestává menstruovat a ztrácí plodnost. Každá z nás se dostane do období klimakteria v jiném věku, většinou to bývá mezi 45. a 55. rokem života. Je to, samozřejmě, velmi individuální a najdou se i výrazné odchylky oběma směry. Průměrný věk je však 51 let. Ztráta menstruace nepřichází náhle, je to dlouhodobý proces. Klimakterium začíná přibližně 6 až 7 let před poslední menstruací zpomalením bazálního metabolismu ženského organismu a snížením produkce progesteronu a estrogenu – ženských pohlavních hormonů. Tyto hormony během života ovlivňují mnohé systémy ženského těla a jejich snížené množství narušuje obvyklé fungování organismu.

Pestrá stravaProjevy a příčiny

Snížená produkce pohlavních hormonů způsobí nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Nejprve menstruace trvá různě dlouho, je nepravidelná, má různou intenzitu, vynechává nebo je naopak nepřetržitá. S postupem času přestává úplně – nastává menopauza.

Často zmiňovaný příznak klimakteria jsou návaly horka. Hormony jsou součástí autonomního vegetativního systému, který reguluje vnitřní procesy organismu a řídí také termoregulaci. Kolísání hladiny hormonů tak způsobuje náhlé pocity tepla, únavy nebo slabosti. Může se rovněž projevit náladovostí, podrážděním nebo přecitlivělostí. Nezřídka se objevují problémy se spánkem a deprese.

S postupujícím věkem a hormonální změnou přichází změna ukládání tuku v těle. To se týká jak kosterního, tak orgánového (viscerálního) tuku. Po přechodu přibývá obézních žen. Tuk se ukládá na dosud neobvyklých místech a váže se daleko rychleji, jelikož (nyní chybějící) estrogeny urychlují spalování tuku a lipidový (tukový) metabolismus.

Pitný režimHormony udržují optimální funkci krevního oběhu. Kolísání jejich hladiny způsobí kolísání krevního tlaku, které se projeví bolestí hlavy, pocitem nevolnosti nebo malátností. S rychlejším ukládáním tuku souvisí zanesení cév a zvýšená hladina cholesterolu, která zvyšuje riziko infarktu a cévní mozkové příhody. V klimakteriu se také zvyšuje procento žen, které trpí ischemickou chorobou srdce.

Klimakterium ovlivňuje také urogenitální trakt, který se stává náchylnějším k infekcím a zánětům. Je možné to vysvětlit oslabením imunity a sníženou obranyschopností vůči bakteriálním infekcím. K tomu nepomáhá ani oslabení svalů pánevního dna způsobující inkontinenci. Prsa ztrácejí svou pružnost a kvůli sníženému vázání vody v organismu následkem vyššího věku ztrácejí také svůj objem a zmenšují se.

„Strašákem“ žen v přechodu je zejména řídnutí kostí. Estrogeny podmiňují vázání vitamínu D, K a vápníku, které jsou pro pevnou strukturu kostí nezbytné. Úbytkem kostní hmoty vzniká osteoporóza, která způsobuje křehkost kostí. Patologická lomivost kostí u žen po menopauze je proto velkým rizikem při pohybové aktivitě i běžných úrazech. Zároveň způsobuje bolesti zad, nosných kloubů a postupné snižování celkové výšky.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

V neposlední řadě je snížená hladina estrogenů zodpovědná za nižší libido.

Jak přežít klimakterium příjemněji?

Při hormonálních změnách ubývá estradiol a je nahrazován estriolem, který je však méně účinný. Proto se v současné době doporučuje hormonální substituční léčba, kdy se tělu dodávají estrogeny v tabletkách. Tento krok však s sebou nese některá rizika a tuto terapii je potřeba dobře zvážit a probrat s gynekologem. Před zahájením terapie je nutné provést pečlivé gynekologické vyšetření a mamografii prsů. V současnosti se používají nízkodávkové preparáty, které i v malém množství poskytují vysokou účinnost. S cyklickým podáváním nízkodávkové hormonální terapie se začíná již na začátku klimakteria a tím se navodí pravidelnost menstruace a zmírní se, či dokonce eliminují, nepříjemné doprovodné projevy přechodu. Po menopauze se přechází na kontinuální podávání.

Důležitá a účinná jsou i preventivní opatření. Pravidelný pohyb a optimální fyzická zátěž udržuje dostatečnou pevnost kostí, udržuje srdečněcévní systém zdravý a napomáhá spalovaní tuků. Inkontinence se do velké míry dá ovlivnit procvičováním svalů pánevního dna. Správná životospráva, tedy dostatek spánku, omezení stresu a pestrá strava, je samozřejmostí. Velmi důležité je dodržovat pitný režim a přijímat dostatek draslíku a vápniku. Naproti tomu je velmi vhodné omezit konzumaci alkoholu, kávy a vyhnout se kouření cigaret.

Menopauza není choroba, ale přirozená součást života ženy. Přináší s sebou nepříjemné projevy, které snižují kvalitu života. Preventivní opatření a podpůrná terapie spolu se správnou životosprávou však mohou potíže omezit. Vše záleží jen na Vás a na tom, jak se k tomu postavíte.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Jedná se o fyzioterapeutické rehabilitační cvičení pro správné držení těla…

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro hrudní páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace hrudní a bederní páteře CVIČÍME…

Mojžíšová - "Letadlo" - Varianta pro krční páteř

Co je cílem cvičení: mobilizace do rotace otevření hrudníku protažení…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro krční páteř

Mojžíšová - Na všech 4 - Písmeno C - Varianta pro krční páteř

youtube Mojžíšová - uvolnění hýždí a pánevního dna

Mojžíšová - uvolnění hýždí a pánevního dna

youtube Mojžíšová - Klubíčko

Mojžíšová - Klubíčko

Vaše otázky a odpovědi

Opakované zranění stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/prasklinku ve svalu.…

LCA a operace

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích .Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi operovali až za…

Bolest zad, žeber a hrudníku

OTÁZKA: Dobrý den,chci se zeptat. Trápí mě bolesti zad, hlavně žebra a hrudník. Nevím, co by bylo pro mě správné cvičit, aby bolesti ustupovaly. Chodím už rok na rehabilitace, ale moc mi to nepomáhá a také mám sedavé zaměstnání. Bolesti neustupují. Po něterých…

Mohlo by Vás zajímat

Co vše může ovlivnit nestejná délka dolních končetin

Bolí Vás často hlava, krk nebo bederní páteř? Není zjevné proč? Nejspíš Vás nikdy nenapadlo, že příčinou Vašich problémů může…

Hypermobilita

Trápí Vás při pohybu zvýšené prolamování kolen nebo loktů? Jste pružní a ohební více než lidé kolem Vás, přesto však…

Natažení, natržení, přetržení svalu

Bolest ve svalu, která vznikne náhle a bez varování při určitém pohybu, zná snad každý z nás. Tyto stavy se…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody