Medová masáž

Ohodnotit tento článek
(1 Hlasovat)

Blahodárné očistné a revitalizující účinky medu znali dávno v historii již naši předci a moudře ho využívali téměř od nepaměti. V minulosti se med dokonce nacházel snad v každé domácí lékárničce díky své schopnosti účinně hubit bakterie a posilovat imunitu. Zajímavostí je, že díky těmto léčivým vlastnostem byl také považován za afrodiziakum a "elixír mládí".

blahodárné vlastnosti medu

Kromě toho, že med působí pozitivně na organismus uvnitř, dokáže kladně ovlivňovat i naše tělo zvnějšku. Má dezinfekční, protizánětlivé, regenerační, hydratační a výživné účinky na pokožku. Jeho léčebné účinky znali a hojně využívali jednak Číňané a Arabové, ale také někteří Egypťané. Přikládali ho například na různá poranění a kožní problémy, hojily jím popáleniny, omrzliny, proleženiny, vředová onemocnění kůže, vysušenou pokožku, popraskané a suché rty či různé kožní ekzémy.

Dnes se moderní kosmetika opět navrací k osvědčeným přírodním metodám a z toho důvodu se i med používá ve výrobě kosmetických přípravků, ale také jako prostředek k přirozené detoxikaci, aktivaci a omlazení těla. Díky svým hodnotným výživovým vlastnostem velmi významně prospívá imunitnímu systému, protože dokáže z těla vyloučit i dlouhodobě nahromaděné odpadní látky, škodliviny a toxiny pocházející ze znečištěného ovzduší, životního prostředí, z nevhodných potravin, léků a působení ostatních nežádoucích látek. Tyto toxiny se často usazují v tělesných tkáních v blízkosti páteře, což způsobuje vznik různých nemocí, mezi které patří především: různé druhy alergií, únavy, časté chřipky, jaterní a ledvinové nemoci, žaludeční a střevní poruchy, plísňové onemocnění pokožky, chronická rýma či nervové deprese a stresy. Díky tomu se začal také využívat k masážím a ostatním detoxikačním a relaxačním procedurám.

účinky medové masáže

Všeobecně můžeme říci, že cílem každé masáže by měla být jednak fyzická, ale také a to někdy především, psychická úleva, uvolnění a zklidnění mysli od každodenního stresu navozené příjemnou medovou vůní. Masáž by měla především přinést pozitivní účinky našemu tělu i mysli - nastartovat ozdravné procesy, zrelaxovat a zregenerovat organismus, prokysličit a pročistit buňky, povzbudit krevní oběh, snížit případné alergické projevy, navodit pocit uvolnění a přispět k vyrovnání energií v našem nitru.

 kdy je medová masáž vhodná?

Medová masáž představuje starobylé ošetření těla a pleti, jež pomocí medu a speciálních kompresních masérských hmatů očistí pokožku od choroboplodných zárodků, vyčistí zanesené póry a celkově ji prokrví.
Dochází tak postupně k hloubkovému odstranění nahromaděných škodlivých usazenin a toxinů. Medová masáž působí dokonce také jako alternativa v prevenci a léčbě některých civilizačních chorob a onemocnění, kam patří:

 • Vyzkoušejte i Vy blahodárné účinky medurůzné druhy alergií,
 • problémy se spánkem, nespavost,
 • artrózy,
 • revmatická onemocnění svalů a kloubů,
 • žaludeční a střevní poruchy,
 • chronicky únavový syndrom,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • deprese,
 • jaterní poruchy a choroby,
 • slabost ledvin,
 • chronické rýmy a choroby vedlejších dutin,
 • některé jaterní choroby,
 • poruchy slinivky břišní,
 • plísňová onemocnění střev,
 • ochablé ledviny,
 • žaludeční, střevní poruchy a časté pálení žáhy
 • potíže krevního oběhu,
 • poruchy potence a neplodnost,
 • menstruační potíže,
 • celkové oslabení imunity organismu a vitality, snížení výkonnosti a chronický únavový syndrom.

principy a techniky medové masáže

Medová masáž se zažala používat nejprve v Rusku, odkud se postupně rozšířila do celého světa. V současnosti se řadí k velmi oblíbeným masážím, protože kromě relaxace mysli i těla, přináší také jeho očistu.
Tato masážní technika se provádí na zádech, protože se jedná o poměrně rozsáhlou plochu a je zde soustředěno velké množství reflexních zón, díky kterým se z těla odvede nejvíce škodlivin. Medovou masáž je možno dále vykonávat i na dalších částech těla.

Ženy trpící celulitidou navíc jistě ocení pravidelnou medovou masáž stehen a hýždí, jež mimo jiné napomáhá k viditelnému úbytku celulitidy.

Na začátku masáže jsou z pokožky nejprve odstraněny odumřelé buňky, nejčastěji pomocí peelingu. Odstraní se tak veškeré nečistoty a mastnota. Poté se masírované oblasti v dostatečné vrstvě polijí teplým medem, jež je následně vmasírován do pokožky. Při reflexních masážních hmatech se začne aktivovat funkce, která přispívá k vylučování škodlivin z organismu prostřednictvím ledvin, střev, jež pokožkou vycházejí ven z těla. Po několika minutách začne med houstnout a zbarvovat se dotmava, což značí uvolňování škodlivých látek.

Med smíchaný s toxiny se postupně promění v bělavě-šedou hmotu, která zůstává na povrchu pokožky a obsahuje škodlivé látky vyloučené díky masáži z těla ven. Tato hmota je potom na závěr procedury z kůže odstraněna.

Správně provedená jemná masážní technika aktivuje vegetativní nervový systém a celkový krevní oběh. Díky vysokému podílu příznivých složek, které med obsahuje, se pravidelnou medovou masáží také regenerují vnitřní orgány těla.

Po masáži se budete cítit lehce, příjemně uvolněně a mírně unaveně. Vaše pokožka bude jemná, hladká, hydratovaná a příjemně medově provoněná. Pro podpoření účinku masáže se doporučuje bezprostředně po ní nemýt ošetřenou pokožku mýdlem, ale pouze čistou vodou.

Preventivně bychom měli medovou masáž absolvovat zhruba jedenkrát měsíčně, v případě mírných obtíží postačí její provedení jedenkrát za dva týdny, při akutních zdravotních problémech je nutné masáž podstoupit jedenkrát týdně.

Po medové masáži se u pacientů velmi často objevují nežádoucí, avšak krátkodobé a rozhodně ne závažné doprovodné reakce, jež naopak značí správné a účinné provedení, průběh a působení masáže. Slouží nám jako důkaz toho, že se v těle probudila žádoucí aktivita a ozdravné procesy, dochází k pročišťování a odcházení škodlivin z organismu ven. K nejčastějším projevům patří drobné vyrážky, které se objevují v podobě malých pupínků nebo drobných začervenalých skvrn. K dalším reakcím patří příjemná únava nebo mírné bolesti hlavy. 

Medová masážní technika je vhodná téměř pro každého, zejména pro často stonající jedince se špatným imunitním systémem a tělem zaneseným škodlivinami, jež potřebují povzbudit a posílit oslabený organismus.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

kdy se medová masáž nedoporučuje?

Nedoporučuje se v případě:

 • zánětu šlach,
 • vysoké horečky,
 • kožních nemocech,
 • otevřených ran,
 • trombózy,
 • vysokého krevního či očního tlaku,
 • žaludečních vředů,
 • nemoci kostí,
 • infekčních onemocnění nebo rakoviny.

- V případě alergií je vhodné se informovat na složení a původ oleje.
- Pokud trpíte srdečním onemocněním, doporučujeme zdravotní stav před masáží nejprve zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
- Stejně tak masáž nedoporučujeme ani těhotným ženám.

Pokud ovšem nepatříte do žádné z kontraindikačních skupin, pro něž není tento typ masáže vhodný, můžete se spolehnout, že medová masáž Vás příjemnou a přirozenou cestou zbaví všeho, co v organismu nemá být přítomno a budete se cítit o poznání lépe. Dovolte medu očistit Vaše tělo a mysl od všech negativních faktorů a příjemně zklidnit mnohdy tolik uspěchaný každodenní běh života.

 

 Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení na gymnastickém míči - pouštění nohou a rukou křížem

METODA DNS (DYNAMICKÁ NEUROMUSKULÁRNÍ STABILIZACE) Co je cílem cvičení: posílení středu těla uvolnění beder stabilizace páteře

Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech 4

Co je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace hlubokého stabilizačního systému stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Core Training - Stabilizace pánve

youtube

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu

youtube

Aktivace správného dechového stereotypu

Mohlo by Vás zajímat

Manuální medicína - technika měkkých tkání - mobilizace a manipulace

Oficiálně se termín "Manuální medicína" začal používat v roce 1965, kdy byla v Londýně založena společnost La Fédération International de Medicin Manuel. Dnes je užívaný spíše termín "Myoskeletární medicína" případně "Myofasiální techniky". Jde o používání manuální (ruční) techniky k léčebným…

Koncept diagnostiky a terapie funkčních poruch dle Dr. Med. Aloise Brüggera

(Dr. Med. Alois Brügger 1920-2001) Popis: Fyzioterapeutická metoda pro diagnostiku a léčebu pohybových obtíží. Cílem terapie je dosáhnout vzpřímeného držení těla. Při cvičení se používají manuální techniky, velký míč, horká role, latexové pásy (Thera-Band). Terapie dále zahrnuje nácvik správného držení…

Jak na zkrácené svalstvo

Často Vás trápí nepříjemný tah, ztuhlost až bolest svalů? Máte problém provést nějaký pohyb? Cítíte napětí a máte pocit, jako by se Vaše svaly měly každou chvíli přetrhnout? Omezují Vás tyto nepříjemné pocity v pohybu? Při cvičení nezvládnete provedení cviků…

Vaše otázky a odpovědi

Kinesiotaping

OTÁZKA: Dobrý den,zajímalo by mě, zda je kinesiotaping hrazen pojišťovnou?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,bohužel kinesiotaping hrazený není, ale jde o velmi levné náklady. 5,5 m kinesiotapu Ares koupíte za 200 Kč ve Sportisimu. Pokud by jste chtěl první aplikaci ukázat, můžeme…

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi…

Bolest lopatky a hrudi

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, co byste mi poradili. Bolí mě na pravé lopatce a na pravé straně hrudi, nemohu ani hlasitě promluvit, jinak je bolest ještě větší. Nevím jak se mi to stalo. Děkuji za radu. Nevím, zda…
banner navody mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Barbora Veselá - atletka Barbora Veselá - atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní…
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…