Na co si dávat pozor při praktikování jógy

Cljoga1

Většina z nás celé dny sedíme u počítačů nebo na cestách v autě, a tak se přes den moc nehýbeme. Dnes všude slyšíme, jak je dobré praktikování jógy. Existují různé styly jógy s různým stupněm pokročilosti. Při cvičení je důležité vzít v potaz pár pravidel, abyste své tělo během lekce nepřetěžovali a cvičili jste správně.

Dech

V naší západní civilizaci věnujeme dechu jen málo pozornosti. Jsme zvyklí na to, že dech nějak probíhá, neuvědomujeme si ho a dokonce si navykáme i na nedostatečný dech. Jóga bez dechu není jóga. Dech by měl být v józe naším nejlepším přítelem. Při praktikování pozic (ásán) je potřeba dechu věnovat pozornost proto, aby mohl neustále proudit tok energie v těle. Dech zároveň zajistí propojení těla a mysli. Pokud se přestaneme na dech koncentrovat a bude nám mysl přeskakovat z jedné věci na druhou nebo se nám pozornost dokonce úplně vytratí, tak bude slábnout i tok energie v našem těle.
Dýchání by mělo být pomalé a klidné, aby nikde nevznikalo žádné napětí. Nádech a výdech by měl být přibližně stejně dlouhý, případně lze výdech prodloužit. Základem dechového umění je plný jógový dech, který se teoreticky skládá ze tří pohybových fází. Dech by měl proudit v břišní, hrudní a podklíčkové oblasti. Dech by měl probíhat pouze nosem a ústa bychom neměli zapojovat. Chybou je nadměrné úsilí a křečovitost při dýchání.

Bolestivost

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.
Jóga nesmí bolet - ani při cvičení a ani po něm. Při cvičení je potřeba poslouchat své tělo a ,,slyšet ho”. Když už tělo říká během cvičení dost, tak nechodit za své hranice. Jednou z jógových zásad je nenásilí (ahimsa) a když to přeneseme do cvičení, tak to znamená i neubližování si během jógové lekce. Kvůli nedostatečným zkušenostem lektora a nesprávně vedené lekci zvláště v případech dynamického stylu jógy si lze přivodit poranění bederní páteře, krční páteře, kolen, kyčlí, ramen a zápěstí.

Bikram/ hot jóga

Pro začátečníka není úplně vhodná Bikram jóga nebo hot jóga, kde se cvičí při vyšších teplotách. Tělo se během lekce více prohřeje, a tak můžete mít dojem, že jste pružnější. Zároveň můžete mít pocit, že zvládnete všechny pozice, ale s pocitem větší protažitelnosti se zvyšuje riziko poranění svalů a natržení vazů. Při tomto druhu lekce ztrácí tělo spoustu vody, a tak je nutná dostatečná hydratace před, při i po cvičení.

Hypermobilita

Jóga zvyšuje flexibilitu. Pokud jste hypermobilní (máte zvýšenou kloubní pohyblivost), mohlo by se zdát, že je to v józe ku prospěchu, ale tak tomu není. Pokud si nedáte pozor na rozsah pohybu v pozicích, tak se díky vaší flexibilitě dostanete za doporučený rozsah pohybu v kloubech či v páteři a hrozí vám potíže a bolesti z nedostatečné kloubní stability. Přirozeně vyšší volnost v kloubech mají děti a ženy. Častou chybou v lekcích bývá nesprávné postavení hypermobilních loktů, ramen, zápěstí a kolen. Je důležité si během cvičení hlídat, aby byly klouby během statické či dynamické zátěže v optimálním centrovaném postavení. V praxi to znamená nezavěšovat se do vazivového aparátu kloubního pouzdra, ale pomocí svalů aktivně držet jednotlivé segmenty těla, aby nebyl pohybový aparát přetěžován.

Co dalšího trápí jogíny? Více si přečtěte ve článku ZDE>>

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Jógová pozice krávy - Gomukhásana

Co je cílem cvičení: působí na křížovou oblast a SI…

Lotosový sed - Padmásana

Co je cílem cvičení: zklidnění nervového systému výhodná pozice k…

Jógová pozice poloviční pán ryb - Ardha Matsyenndrásana

Co je cílem cvičení: masírování břišních orgánů zvyšování flexibility dolních…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Pět Tibeťanů - Půlměsíc

Pět Tibeťanů - Půlměsíc

youtube Pět Tibeťanů - Hora

Pět Tibeťanů - Hora

youtube Pět Tibeťanů - Svíčka

Pět Tibeťanů - Svíčka

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Na samém počátku života, při vývoji plodu v děloze, je kyslík dodáván přes pupeční šňůru. Matka dýchá za dítě. V…

Význam celkové relaxace při potížích pohybového systému

Trápí Vás chronické bolesti zad, kloubů a svalů? Pokud se nedaří zbavit chronické bolesti, může být na vině nedostatek či…

Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

První záznamy o hatha józe pocházejí už z 8. století před naším letopočtem. Jóga (ze sánskrtského „junakti“) znamená „spojovat“, „ha“…

Řekli o nás

Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A. FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusovaná rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty