Nejčastější otázky k TEP kyčle

Rehabilitace po operaci

ClTEPkycle

Co se bude dít bezprostředně po operaci?

Ihned po operaci budete převezeni na jednotku intenzivní péče, kde Vám budou podávány protizánětlivé léky, léky proti bolesti a monitorovány životní funkce. Pokud nedojde ke komplikacím, druhý den Vás převezou na standardní pokoj. Jako prevence tromboembolické nemoci jsou vhodné kompresní punčochy. Přibližně po dvou dnech vám lékař odstraní drény a provede se převaz. Další postup v pooperační fázi se liší v každém zdravotnickém zařízení. Některá zařízení dovolí pacientům vstát hned druhý den po operaci, jiná až třetí, záleží na vnitřních předpisech a tradici. Nejpozději tedy třetí den po operaci byste měli vstát z postele a pokusit se o chůzi o dvou berlích (francouzských, podpažních).

Hodí se pro první dny nějaké pomůcky?

Pokud pacienti ví, že jsou inkontinentní, jsou na tuto situaci připraveni a pomůcky mají s sebou. V případě potřeby vám savé a jiné pomůcky pro inkontinenci mohou poskytnout ve zdravotnickém zařízení. Je i možnost hrazení z veřejného zdravotního pojištění.

Kdy se začíná s rehabilitací po operaci kyčelního kloubu?

Nejintenzivnější by měla být péče v prvním týdnu hospitalizace, neboť při této době by měl pacient znovu získat samostatnou hybnost, naučit se novým režimovým opatřením a naučit se aktivovat svalstvo dolní končetiny. Rehabilitace začíná první den po operaci, již na JIP. Zde se začíná s prvními cviky pro izometrickou aktivaci svalů (zatnutí bez pohybu) dolních končetin, prevenci pooperačních komplikací a první vertikalizace. Následně se v době hospitalizace pokračuje s nácvikem aktivní hybnosti, sebeobsluhy a mobility. Více informací o pooperační péči naleznete v tomto odkazu.

Jak vypadá následná péče?

Po hospitalizaci pohybující se normativně v rozmezí 7 - 14 dnů, následuje 14 - 30 denní následná péče, kde dochází k plnému obnovení funkce operované končetiny, jak z hlediska hybnosti kloubu, tak i motoriky (přetočení na lůžku prosazení, chůze, kompletní sebeobsluha). Pacient po operaci má nárok i na následnou lázeňskou péči, kde rehabilitace většinou vrcholí. Více informací o následné péči a cviky, které jsou pro toto období vhodné naleznete zde.

Kde a jak se zajišťuje následná péče? Co mi uhradí zdravotní pojišťovna?

Po operacích indikuje fyzioterapii lékař (ortoped, neurolog, chirurg..) na základě FT poukazu. Lékař určuje následný léčebný rehabilitační postup. Lékař klientovi také může doporučit zdravotnické zařízení, ale v případě zájmu, si může klient zajistí zařízení i sám. Ve zdravotnických zařízeních hradí zdravotní pojišťovny svým pojištěncům pouze základní rehabilitační péči .

Co mi pojišťovna neuhradí?

Nadstandardní služby si hradí klienti sami. Každé zařízení má uzavřené smlouvy o poskytování zdravotní péče z veřejného pojištění s rozdílnými pojišťovnami. Pokud nemá zařízení smluvní vztah s Vaší pojišťovnou nebo se jedná o soukromé zařízení, tak si péči hradí klienti sami jako samoplátci. Pokud se jedná o výkony nehrazené z veřejného zdravotního pojištění nebo o nadstandardní služby, tak si klienti rovněž hradí péči sami. Pokud se bude jednat o následnou rehabilitaci na lůžkovém pokoji, tak pacienti hradí poplatek za pobyt/den. Pokud budete chtít nadstandardní pokoj, tak uhradíte ještě o něco více.

Jaké služby nad rámec zdravotního pojištění je vhodné si připlatit?

V léčebných procedurách doporučujeme z nadstandardních metod v samém začátku rehabilitace lymfodrenáže a fokusovanou rázovou vlnu. V rehabilitaci po zhojení rány je navíc vhodné cvičení ve vodě (cvičení v bazénu a posléze aqua aerobic v bazénu, vířivka) a určitě i využítí možnosti lázeňské léčby aj welness procedur.

Používání berlí

Jak je to dále s hybností - po jaké době budu schopen vstát a jít s berlemi?

Další postup v pooperační fázi se liší v každém zdravotnickém zařízení. Některá zařízení dovolí pacientům vstát hned druhý den po operaci, jiná až třetí, záleží na vnitřních předpisech a tradici. Nejpozději tedy třetí den po operaci byste měli vstát z postele a pokusit se o chůzi o dvou berlích (francouzských, podpažních). Kolem 7. dne se nacvičuje chůze po schodech.

 Jak vypadá nácvik chůze o berlích?

 Po jak dlouhé době mě propustí z nemocnice?

V rozmezí 9. - 11.. dne se odstraňují stehy, a neobjeví - li se komplikace, budete propuštěni z nemocnice. Při odchodu z nemocnice můžete zatěžovat operovanou končetinu asi třetinou své hmotnosti. Z nemocnice by měl pacient odcházet samostatný s poučením ohledně režimových opatření v rámci běžných denních činností.

Jaké hole vybrat? Zaplatí mi je pojišťovna?

Berle a hole patří mezi kompenzační pomůcky, které jsou v základním nejméně ekonomicky náročném provedení hrazeny. Pokud zdravotní stav pacienta vyžaduje používání holí, tak je lékař předepíše. Je potřeba počítat s tím, že se ale na úhradě bude podílet i pacient.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Kdy a jak nohu zatěžovat?

Zatížení operované dolní končetiny je dle doporučení operatéra a daného zařízení. Z počátku budete nohu úplně odlehčovat, pak začnete nohu postupně zatěžovat, až se dostanete k plnému zatěžování.

Návrat k aktivnímu životu

Co by mělo být doma připraveno, až se vrátím po operaci?

Vhodnou pomůckou je navlékač ponožek. Pokud máte doma jen vanu, tak sedačku na vanu (hrazena zdravotní pojišťovnou). Vyrábějí se i různé typy sedaček a stoliček do sprchového koutu, kdy jsou některé z nich také hrazeny zdravotní pojišťovnou. Pomůckou je také plastový nástavec na WC, který je také hrazen pojišťovnou. Další vhodnou pomůckou jsou madla v koupelně nebo na WC či protiskluzové podložky, která ovšem zdravotní pojišťovnou hrazená nejsou. Vhodné je mít i molitanový klín mezi kolena pro změnu polohy v lůžku či pro vstávání z lůžka. No a když Vám něco upadne na zem, nebo si chcete obléci ponožky, tak je velmi užitečným pomocníkem podavač v podobě delší hůlky s kleštičkami na konci.

Co doporučujete, aby se celý proces co nejvíce urychlil a pacient se vrátil k aktivnímu způsobu života?

Nejdůležitější je včasné zahájení rehabilitační léčby, která je zaměřena na péči o jizvu a normalizaci svalového napětí. Důležité je pravidelné cvičení i domácím prostředí (denně) a dodržování zásad pohybu po operaci stanovené zdravotnickým personálem.
Pro urychlení hojení povrchových ran je vhodná planární rázová vlna a pro hojení měkkých tkání uvnitř je vhodnější fokusovaná rázová vlna. Obě jsou častěji využívané v západní Evropě než u nás, ale první vlaštovky jsou i v ČR.

Vyplatí se zaplatit si nějaké služby navíc a jaké?

Zde velice záleží na fyzické kondici pacienta a předpokládané době rekonvalescence. Pokud je pacient v horší kondici, je dobré pokračovat v rehabilitacích i po ukončení hospitalizace a následné péče. To samé platí, pokud po operaci nastaly nějaké komplikace, či přetrvává diskomfort.
Jiné služby mohou hojení zase urychlit a zkrátit tak dobu dělící pacienta od návratu do aktivního režimu, např. lymfodrenáže pomáhající s otokem, hematomem, podporující metabolismus končetiny a detoxikaci
organizmu. Další možností je použití fokusované rázové vlny pro stimulaci hojení rány a podporu regeneračních procesů v celé operované oblasti, urychlení hojení implantátu do kosti, redukce vzniku jizvy, zachování elasticity a posunlivosti všech měkkých tkání v místě operační rány. V poslední řadě je možné aplikovat kineziotaping na jizvu pro udržení její hybnosti, dále na končetinu ve smyslu lymfatické podpory a podpoření vstřebání hematomu, popřípadě jako facilitační nebo inhibiční pomůcku.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Co je cílem cvičení: mobilizace křižokyčelního kloubu

Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

Cvičení vhodné k protažení zadní strany stehna při svalových dysbalancích…

Cvičení na zvýšení rozsahu pohybu dolních končetin za pomoci terapeuta

Tato cvičení jsou ideální pro zvýšení mobility v kyčelním kloubu.…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

youtube Automobilizace křížokyčelního kloubu - Spouštění nohy

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Spouštění nohy

youtube Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Vaše otázky a odpovědi

Jízda autem po TEP kyčle

otázka: Dobrý den,chtěla bych se zeptat, kdy mohu opět začít jezdit autem. Byla jsem na operaci (v dubnu) a na následné kontrole po dvou měsících (v červnu). Lékař mi povolil zátěž na 1/3 a popravdě moc nerozumím tomu, co to…

Zhmoždění kyčle po úrazu

Otázka č.1: Dobrý den, Uběhlo 14 dnů od úrazu (uklouznutí na ledu). Byla jsem na rentgénu páteře, zlomeného nic nemám.Diagn.:monotrauma/polytrauma. doporučené berle a Novalgin. Nelze se posadit na zadek, dotknout stehen-zadní strana, pohyb v leže, sedě, krok, bodavé sevření, zařvu z…

Vysvětlení ultrazvukových nálezů

OTÁZKA: Dobrý den,mám 3,5 měsíčního syna a na třetí kontrole kyčlí nám bylo uvedeno ve zprávě toto: "sono Ia bil. jádro + dx".Podotýkám, že u dvou předešlých kontrol bylo označení stejné, akorát bez jader.Můžete mi to prosím přeložit??Děkuji moc ODPOVĚĎ:…

Mohlo by Vás zajímat

Artróza kyčelního kloubu – koxartróza

Pokud cítíte po ránu ztuhlost či bolest kloubů, trvá Vám déle, než se rozhýbete nebo Vás bolest provází dokonce i…

Blokáda křížokyčelního kloubu (sakroiliakální skloubení)

Sakroiliakální kloubJedná se o přechod mezi kostí křížovou (os sacrum) a kostí kyčelní (os ilium), proto se do češtiny překládá…

Totální endoprotéza kyčelního kloubu – TEP kyčle

Byla Vám voperována náhrada kyčelního kloubu a chtěli byste se dozvědět o pooperační fázi více, než Vám řekli v nemocnici?…

Řekli o nás

Ester Janečková - herečka, moderátorka
Ester Janečková - herečka, moderátorka Ester Janečková - herečka, moderátorka „Jsem moc ráda, že jsem FYZIOkliniku navštívila. Hned u vchodu vítají příchozí klienty milé recepční a po celou dobu terapie jsem se cítila velmi příjemně. Měla jsem možnost poznat zde více terapeutů a všichni byli velcí profesionálové a hodně mi…
Hodnocení - Klientské dotazníky
Hodnocení - Klientské dotazníky Hodnocení - Klientské dotazníky Dotazník spokojenosti klienta Velice děkujeme že nám vyplňujete dotazníky se zpětnou vazbou. Vážíme si toho, protože díky klientským dotazníkům se můžeme neustále zlepšovat a také je to krásná pochvala, kterou můžeme předat našim kolegům fyzioterapeutům.  Napsali jste nám PANÍ K.…
Hodnocení - recenze
Hodnocení - recenze Hodnocení - recenze Hodnoceni FYZIOkliniky  Další z Vašich hodnocení na různých lékařských i nelékařských portálech. Děkujeme všem za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení na firmy.cz Hodnoceni na ZnamyLekar.cz Hodnoceni na lekari-online.cz
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty