Nemoci digitálního věku

Kdy a kde vznikl termín digitální nemoci? 

Cl protazeniPCNázvy nemocí vznikají postupně s moderními technologiemi, které je způsobují. Nicméně tyto nemoci se objevovali již předtím, než se začaly běžně používat počítače a mobilní zařízení. Dříve bylo tělo unavené ze sportu nebo fyzické práce, dnes přetěžujeme ruce u počítačů. Tenisový loket, který způsoboval nadbytek sportu, nahradil loket počítačový, nebo onemocnění, která se nazývají myšitida, SMSkový krk, či Blackberryový palec, gameboyová záda. Toto jsou některá z těch onemocnění, která postihují pracující v kancelářích s počítačovou myší, při práci s tabletem či telefonem. Lidé nikdy v minulosti nepoužívali v takovém počtu a tak často mobilní telefony, tablety, neproseděli tolik hodin u počítačů. Pohybový aparát tím trpí víc, čím častěji a déle s mobilním zařízením pracujeme.

Máme odrazovat dítě od moderních technologií?

Počítače, tablety a smartphony se staly běžnou součástí života dětí, moderní technologie si ale vybírají krutou daň v podobě řady zdravotních obtíží. Chceme, aby naše děti byly doma v bezpečí, jenže se zde potřebují nějak zabavit. A tak koukají na televizi, SMSkují si s kamarádem nebo surfují na internetu. Nezřídka dostávají do rukou tablet už děti v kočárku. U nás jsme zatím ještě napřed v tom, že honíme děti do kroužků a děti netráví tolik času u televize, zatímco děti v zahraničí, tím, že jsou kroužky finančně náročné a pro rodiče tedy nedostupné, tráví u televize mnohem více času.
Vedoucí fyzioterapeutka FYZIOKliniky Iva Bílková má ze své praxe zkušenost především s nadanými dětmi a dětmi, kterým to tzv. „pálí“: Mají sociální problémy v komunikaci a tak vyhledávají internet, na kterém se učí nové věci. Co ale dělat ve chvíli, kdy se dítě nadchne pro IT, grafiku či animaci, k čemuž počítač nezbytně potřebuje? Máme jej od něj odrazovat? Určitě ne. Dítě si tak plánuje svoji budoucí kariéru, ale alespoň každou půlhodinu ho vyhnat pryč od počítače - zaběhat si venku, uvařit si čaj, projít se po bytě. Záleží samozřejmě i na věku. Zatímco pro prvňáčka je zcela dostačující půlhodina u počítače denně, u 16 letého bude adekvátní 1 – 1,5 hodiny.

Jak se digitální nemoci projevují?

Cl mysitydaMyšitída, neboli syndromu karpálního tunelu, při němž dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu svalů dlaně. K útlaku může vést také přetížení šlach předloktí při dlouhodobé práci na klávesnici bez vhodného protažení a uvolnění. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž oblasti zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci s myší, kdy se ruka opírá o podložku právě v místě průběhu nervu.

Bolesti loketního kloubu, které často dostávají lidi i do pracovní neschopnosti. Pokud si natáhneme ruku před sebe, dlaní nahoru, rozlišujeme vnitřní a zevní stranu loketního kloubu. Pokud je bolestivá vnitřní strana loketního kloubu (kubitální), tak se to nazývá golfový loket. Bolesti ze zevní strany loketního kloubu nazýváme tenisovým a mobilovým loktem. Vzniká především dlouhodobou prací na klávesnici, kde používáme šlachy, které ohýbají prsty (flexory), ty které je natahují jsou naopak extenzory. Flexory jdou z vnitřní strany loketního kloubu a extenzory jdou ze zevní strany loketního kloubu. Pokud sval dlouhodobě pracuje, dochází ke snížení prokrvení loketního kloubu, svalová vlákna do sebe zapadají a vzniká ischemický zánět. Ve svalových vláknech zůstávají katabolity (kyselina mléčná), ruka je studená, otéká, můžeme pociťovat brnění prstů.

Tabletové rameno (anglicky iPad shoulder) je novodobé onemocnění spojené s přehnaným používáním tabletů a chytrých telefonů. Při sledování filmů či brouzdání na internetu většina uživatelů sedí se zařízením na klíně a s ostře skloněnou hlavou, což není pro člověka přirozená poloha. V této poloze dochází k utiskování nervu v hrudníku, který dráždí ramenní kloub. Důležitá je hlavně prevence – omezit používání tabletů, nezůstávat dlouho v pozici se skloněnou hlavou, při sledování filmu si každých 15 minut udělat krátkou přestávku, případně tablet umístit na stojánek a sledovat ho se vzpřímenou hlavou. Dále jsou účinné cviky na protažení krčních svalů a svalů pletence ramenního.

Syndrom SMSkového krku (anglicky text neck) je pojem užívaný k popisu bolesti krku a možného poškození v důsledku déletrvajícího neustálého sklánění hlavy k mobilnímu telefonu, tabletu nebo jinému bezdrátovému zařízení.Fyzickou příčinu tohoto problému můžeme vysvětlit snadno. Lidská hlava může klidně vážit 5kg. Jakmile ji člověk skloní dolů k obrazovce elektronického zařízení, často až v úhlu 60 °, jsou krční svaly 5x více namáhané a pak fyzikální vlivy a zemská přitažlivost mohou zvýšit tlak hlavy na krční svaly až na více než 25 kilogramů. Ramenní a krční svaly našeho těla se musí vyrovnat se zvýšenou zátěží v důsledku této nepohodlné pozice hlavy. Známé dlouhodobé důsledky mohou zahrnovat zablokování, bolest v krku, jeho ztuhnutí a bolesti hlavy, které se mohou časem zhoršovat.

Gameboyová záda. Pracují-li svaly celého těla správně, drží páteř i celou kostru v napřímené a vyvážené poloze. Aby svaly pracovaly, musí se pravidelně používat. Jenže dnešní děti sedí dlouho ve škole, pohybu mají méně. A pokud volný čas stráví opět v sedu u počítače, ochabuje zejména hluboké svalstvo trupu. K celkové svalové nerovnováze pak přispívá i emoční napětí, které hry provokují. Děti povrchově dýchají, mají napětí šíje, zejména trapézových svalů a kulaté, zborcené držení zad. 

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Jaká je prevence?

Je to například změna statické zátěže na dynamickou (např. pomoc při mytí nádobí a pohyb obecně). Fyzioterapeutka Iva Bílková radí “Pokud už musím koukat do smartphonu, doporučuju se dívat na něj rovně. Pořídit si například nástavec, aby byl telefon, či tablet výš.”

Při bolesti beder doporučujeme denně cvičit takzvanou pozici kobry, kterou mohou mnozí znát z jógy. Opakovat by se tento cvik měl 10x-20x během hodiny.
Dobré je také procvičovat také páteř vsedě na míči, nebo čočce, kdy nám páteř reaguje na změny pozice pánve, kdy dynamicky zatěžujeme svaly páteře.
Posilování páteře je pak dobré mít pod kontrolou fyzioterapeuta.

Pokud již sedí dítě u počítače, měli bychom dohlížet v jakém postavení má dítě počítač, monitor v úrovni očí, kyčel dál než kolena, lehce prohnutá záda, napřímená hrudní páteř, ucho-rameno-kyčel v jedné ose a dělat si přestávky. Zapomínat by se nemělo také na různé sportovní aktivity, při kterých má dítě možnost se protáhnout a posílit svaly.
Ideálně bychom měli dětem jít příkladem.

 

 Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha 

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Co je cílem cvičení: stabilizace páteře zapojení svalů středu těla…

Cvičení do kanceláře - Správný sed

Co je cílem cvičení: správný a zdravý sed

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Ukázka metody, kdy pomocí jednoduchých cvičení uvolňujeme bederní páteř a…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

Cvičení do kanceláře - Nácvik klopení pánve

youtube Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Koncentrace

Schopnost soustředění Koncentrace je schopnost soustředění naší mysli jedním směrem. Nejedná se o vrozenou schopnost, ale je to dovednost, kterou…

Bursitidy

Bursitida označuje onemocnění burzy – tíhového váčku naplněného tekutinou, který se nachází v místech mechanického zatížení. Burzy jsou umístěny tam,…

Jak na zkrácené svalstvo

Často Vás trápí nepříjemný tah, ztuhlost až bolest svalů? Máte problém provést nějaký pohyb? Cítíte napětí a máte pocit, jako…

Řekli o nás

Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Hodnocení klientky - JUDr. Hana Hejlová
Hodnocení klientky - JUDr. Hana Hejlová Hodnocení klientky - JUDr. Hana Hejlová Vážená paní Bílková,Dne 23.5.2019 jsem se zúčastnila Vaší přednášky v Českých Budějovicích k problematice bolesti zad v souvislosti se sedavým zaměstnání. Úrovní Vaší přednášky, vystupováním a praktickými radami jsem byla nadšena a domnívám se, že Vaši přednášku by měl slyšet každý,…
Hodnoceni - recenze
Hodnoceni - recenze Hodnoceni - recenze Hodnoceni FYZIOkliniky  Další z Vašich hodnocení na různých lékařských i nelékařských portálech. Děkujeme všem za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení na firmy.cz Hodnoceni na ZnamyLekar.cz Hodnoceni na lekari-online.cz
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty