Potíže vycházející z časté jízdy autem

řidičKaždá dlouhodobě udržovaná poloha je pro náš pohybový aparát zátěží, přestože by se mohlo zdát, že nevykonáváme-li žádnou činnost, své tělo nezatěžujeme. Obzvlášť pak dlouhé sezení zatěžuje muskuloskeletální systém v mnoha etážích. Zvláštní skupinou je pak sezení v autě nebo jiném dopravním prostředku, kde často hledáme pohodlnou polohu, na nevhodně nastaveném sedadle, setrváváme s nohama na pedálech, rukama na volantu či řadící páce. Zejména při delších cestách, kdy často nemáme možnost polohu opustit a na chvíli se protáhnout, nás trápí bolesti zad, krční páteře, kyčelních, kolenních či ramenních kloubů nebo loktů.

Bolest v oblasti beder bývá u řidičů nejčastěji způsobena nevhodnou polohou trupu v neustálém mírném předklonu. V praxi je to poloha, kdy se zhroutíme do opěradla sedadla a naše váha nespočívá na sedacích hrbolech, jak by měla, ale na kostrči. Přestože si to často neuvědomujeme, tato poloha je z hlediska polohy bederní páteře vlastně předklonem. Páteř bychom se však měli snažit neustále držet vzpřímeně v jejím mírném přirozeném zakřivení. Jak správně nastavit polohu během jízdy autem se můžete podívat zde.

Pokud i přesto záda bolí, dělejte si během delších cest přestávky a záda protáhněte, například tímto cvikem

Výše zmíněná nesprávná poloha při cestování může mít i řadu jiných následků než je jen bolest bederní oblasti. V kombinaci s nevhodnou polohou nohou na pedálech může nevhodný sed přetěžovat krátké svaly v oblasti pánve a kyčelních kloubů. Toto přetížení může mít za následek bolesti v oblasti hýždí nebo kyčlí, ale může dojít až k iritaci sedacího nervu, způsobující nepříjemné pálení či brnění zadní strany nohy. Prevencí je opět úprava polohy a pravidelné přestávky. Pokud již zmíněné potíže pociťujete, začněte stažené svaly uvolňovat. Nejprve se posaďte na tenisový míček a bolavá místa v hýždích opatrně promačkejte, poté svaly protáhněte. 

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Bolesti v oblasti kolenních kloubů spojené s častou jízdou autem bývají nejčastěji úponové bolesti svalů stehna. Stejně jako u pánevních svalů je vhodné svaly manuálně uvolnit a protáhnout. Nejúčinnější bývá využití tzv. rolleru v kombinaci s protažením konkrétních svalů dolních končetin. Návody na cvičení při bolestech kolene naleznete zde

Posouváme-li se po pohybovém aparátu výše, častým problémem, jenž nás na cestách trápí je krční páteř a šíje. Ztuhnutí a bolest šíje je často způsobena nevýhodnou polohou hlavy a horních končetin, jež způsobuje přetížení v oblasti šíjových svalů. Kromě již mnohokrát zmiňované změny polohy, využijte tyto cviky pro uvolnění svalů krku a šíje.

Jako prevenci pak zařaďte cvičení pro stabilizaci lopatek, které přetíženým svalům odlehčí. Stejné cvičení lze využít také při bolestech ramene. Ty bývají zapříčiněny nejčastěji přetížením v oblasti bicepsu a dalších svalů kolem ramenního kloubu a lopatky. Na vině je většinou řízení s jednou rukou na volantu a nesprávná poloha horních končetin a hlavy. Cviky opět doplňte protahovacím cvičením.

Pokud bolesti vystřelují až do loktů či předloktí, či máte samostatné bolesti v oblasti loketních kloubů, doplňte výše uvedené cvičení ještě protažením svalů předloktí. Cvičení je vhodné také jako prevence.

Jestliže nemáte žádné obtíže, ale trávíte spoustu času cestováním, využijte náš zásobník preventivních cviků.

Šťastnou cestu!

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Jak správně sedět

Moderní doba s sebou přináší technický pokrok a značné ulehčení práce, avšak ruku v ruce s nimi přichází také požadavek…

Řekli o nás

Hodnocení - Google
Hodnocení - Google Hodnocení - Google Recenze na google Velice si vážíme této Vaší zpětné vazby a děkujeme Vám za ni. Pokud jste nás ještě nehodnotili a máte chuť to udělat, můžete tak učinit na této stránce. Děkujeme Vám za Vaší přízeň!  
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Vyzva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty