Příprava na běžecký závod

Běžecká dráhaBěháte rádi a máte už leccos odtrénováno? Rádi byste naběhané kilometry zúročili v závodě? Je vskutku jedno, zda byste se chtěli přihlásit kvůli konfrontaci s ostatními běžci, časem a vzdáleností nebo pouze pro svůj pocit. Už žádné další rozhodování, pojďte to vyzkoušet.

Příprava na závod

Výkon v závodě je do velké míry obrazem našeho tréninkového úsilí. Pokud k sobě budeme upřímní, budeme schopni posoudit, na jaké úrovni je v daný moment naše fyzická kondice. Přesto dokážeme svým výkonem často překvapit i sami sebe, a to jak v pozitivním tak i negativním slova smyslu. Je mnoho faktorů, které se podílejí na celkovém výsledku, a vezmeme-li je v potaz, tak je pravděpodobné, že naše výkonnost bude neustále narůstat.

Hlavní rozdíl mezi tréninkem a závodem je podíl psychiky na výkonu. Již nějakou dobu před startem (třeba i dny nebo týdny) se nám do mysli můžou vkrádat pochybnosti jako „Co když to nezvládnu celé uběhnout?“ nebo „Na to nemám, budu poslední…“. Věřte, že pokud to nezkusíte, bude Vás mrzet právě to, že jste se zúčastnit závodu ani nepokusili. Zde jsou nejlepším pomocníkem odběhané závody a s nimi nabrané zkušenosti.

Pokud ještě nejste ostřílený závodník, je dobré se po startu několik kilometrů držet zkrátka. Bezprostředně před startem se do oběhu vyplaví adrenalin, a Vy, natěšení a motivovaní, snadno „přepálíte“ začátek, jelikož Vás strhne tempo závodníků okolo a touha běžet co nejrychleji. Proto radíme, začněte pozvolna. Příležitostí to na trati pořádně rozbalit bude ještě dost. Je možné si na sporttesteru předem nastavit vyzkoušené tempo z tréninku, o kterém víte, že Vám umožní dokončit závod.

Běžecký závodRozcvičení před závodem

I když je před Vámi většinou pěkná porce kilometrů, nepodlehněte myšlence, že se rozcvičíte během samotného závodu. Stačí lehký, přibližně desetiminutový rozklus společně s několika cviky dynamického strečinku, které tělo dostanou do potřebné provozní teploty a jsou zároveň prevencí vzniku zdravotních obtíží při samotném závodě, ale především ve Vaší budoucí sportovní kariéře. Výjimkou můžou být snad jen masové běhy, kde je čas potřebný k tomu, aby tisíce běžců proběhly přes startovní čáru, tak dlouhý, že tělo po rozcvičení znovu vychladne. Udržet tělo ve správné teplotě pomůžou nejrůznější poskoky či poklus na místě.

Co jíst a pít před závodem

Není dobré jít spát den před závodem s plným žaludkem. V noci se potřebujete pořádně vyspat a nabrat mnoho sil. Poslední velké jídlo je tedy dobré si dát raději již v poledne a večer volte spíše něco lehčího. Nejčastější, a dá se říci i nejvhodnější volbou pro své složení jsou těstoviny. Avšak ani zeleninové či listové saláty nejsou špatné, pokud nepoužijete těžké zálivky. Jste-li však zvyklí na určitý typ stravování a budete-li střídmí, můžete si dát prakticky cokoliv.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Pitný režim je nutné dodržovat neustále, před závodem to platí ještě víc. Je dobré se dostatečně zavodnit, avšak je lepší pít častěji po menších dávkách (cca 200 ml za půl hodiny). Je rovněž nutné zásobit tělo minerály (sůl, magnesium, železo), aby během závodu nepřicházely křeče.

Jak Vám může pomoci fyzioterapeut

V případě, že pociťujete nějaké bolesti, řešte je včas. Poměrně často se stává, že v týdnu před závodem, kdy si jdete pouze ověřit formu na nadcházející závod, dojde k svalovému či jinému poranění. A často se ptáte, proč zrovna teď? Přestože by tělo v tuto chvíli mělo být ve špičkové formě, je zároveň nejzranitelnější, protože fyzická příprava a psychické napětí spojené s hormonálními změnami si vyberou svoje. Ignorování bolesti a víra, že „to se rozhýbe“, může mít dalekosáhlé důsledky. Bolest je totiž varovný signál, který nás upozorňuje na problémy. Naše pohybové chování se poté mění tak, že se sice sníží bolest v daném místě, ale celkově už organismus nepracuje ekonomicky, což znamená, že dochází k přetěžování jiných částí těla a urychluje se degenerativní proces tkání (stárnutí organismu a s ním spojené změny) nebo může dojít přímo k traumatickému poranění oblasti, která nahrazuje funkci primárně poraněného místa.

Každý sportovec by měl čas od času konzultovat svůj zdravotní stav s fyzioterapeutem. Ten je schopen odhalit, zda provádění určité činnosti nevede k nějakým zásadnějším odchylkám v pohybovém systému. Zároveň je možné využít účinků Rázové vlny a Hloubkové vibrační masáže v rámci regenerace, ale i přípravy na závod, kdy ošetří svaly, aby se nacházely v ideálním svalovém napětí.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroj: ŠKORPIL, M. Škorpilova škola běhu. Mladá fronta. Praha: 2014. ISBN 978-80-204-3290-2.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení přední strany stehna ve stoji

Jedná se o jednoduchý, ale účinný cvik k protažení čtyřhlavého…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení přední strany stehna ve stoji

Protažení přední strany stehna ve stoji

Vaše otázky a odpovědi

Bolest v tříslech a podbřišku po sportu

Otázka Dobrý den, je mi 31 let, hraji fotbal a jsem aktivní sportovec. Někdy v polovině října jsem po zápase cítil tlak v tříslech a když jsem zakašlal, tak mě bolelo i v podbříšku. Nikdy před tím jsem třísly problém neměl.…

Ruptura stehenního svalu

Otázka Dobrý den,dne 8.10.2016 při běhu na nerovném terénu jsem si způsobila rupturu zadního stehenního svalu. Nejprve asi 2 dny jsem nepřitáhla lýtko k zadečku, to teď již zcela bez problémů zvládám. Nemohu ale nosit podpadky, chodit rychleji a to…

Mohlo by Vás zajímat

Jak správně běhat a proč využít taping při běhu

Běháte rádi a chcete si být jisti, že běháte i zdravě? Chcete se ujistit, jak se před během správně rozcvičit…

Únavové zlomeniny

Únavovou zlomeninu si můžete přivodit poměrně snadno. Zvlášť v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat.…

Bolest v boku

Bolest v boku čas od času potká každého z nás. Tento pocit bývá dosti nepříjemný a mnohdy i omezující. Příčin…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody