Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Příprava na běžecký závod

Běháte rádi a máte už leccos odtrénováno? Rádi byste naběhané kilometry zúročili v závodě? Je vskutku jedno, zda byste se chtěli přihlásit kvůli konfrontaci s ostatními běžci, časem a vzdáleností nebo pouze pro svůj pocit. Už žádné další rozhodování, pojďte to vyzkoušet.

Příprava na závod

Výkon v závodě je do velké míry obrazem našeho tréninkového úsilí. Pokud k sobě budeme upřímní, budeme schopni posoudit, na jaké úrovni je v daný moment naše fyzická kondice. Přesto dokážeme svým výkonem často překvapit i sami sebe, a to jak v pozitivním tak i negativním slova smyslu. Je mnoho faktorů, které se podílejí na celkovém výsledku, a vezmeme-li je v potaz, tak je pravděpodobné, že naše výkonnost bude neustále narůstat.

Hlavní rozdíl mezi tréninkem a závodem je podíl psychiky na výkonu. Již nějakou dobu před startem (třeba i dny nebo týdny) se nám do mysli můžou vkrádat pochybnosti jako „Co když to nezvládnu celé uběhnout?“ nebo „Na to nemám, budu poslední…“. Věřte, že pokud to nezkusíte, bude Vás mrzet právě to, že jste se zúčastnit závodu ani nepokusili. Zde jsou nejlepším pomocníkem odběhané závody a s nimi nabrané zkušenosti.

Pokud ještě nejste ostřílený závodník, je dobré se po startu několik kilometrů držet zkrátka. Bezprostředně před startem se do oběhu vyplaví adrenalin, a Vy, natěšení a motivovaní, snadno „přepálíte“ začátek, jelikož Vás strhne tempo závodníků okolo a touha běžet co nejrychleji. Proto radíme, začněte pozvolna. Příležitostí to na trati pořádně rozbalit bude ještě dost. Je možné si na sport-testeru předem nastavit vyzkoušené tempo z tréninku, o kterém víte, že Vám umožní dokončit závod.

Rozcvičení před závodem

I když je před Vámi většinou pěkná porce kilometrů, nepodlehněte myšlence, že se rozcvičíte během samotného závodu. Stačí lehký, přibližně desetiminutový rozklus společně s několika cviky dynamického strečinku, které tělo dostanou do potřebné provozní teploty a jsou zároveň prevencí vzniku zdravotních obtíží při samotném závodě, ale především ve Vaší budoucí sportovní kariéře. Výjimkou můžou být snad jen masové běhy, kde je čas potřebný k tomu, aby tisíce běžců proběhly přes startovní čáru, tak dlouhý, že tělo po rozcvičení znovu vychladne. Udržet tělo ve správné teplotě pomůžou nejrůznější poskoky či poklus na místě.

Co jíst a pít před závodem

Není dobré jít spát den před závodem s plným žaludkem. V noci se potřebujete pořádně vyspat a nabrat mnoho sil. Poslední velké jídlo je tedy dobré si dát raději již v poledne a večer volte spíše něco lehčího. Nejčastější, a dá se říci i nejvhodnější volbou pro své složení jsou těstoviny. Avšak ani zeleninové či listové saláty nejsou špatné, pokud nepoužijete těžké zálivky. Jste-li však zvyklí na určitý typ stravování a budete-li střídmí, můžete si dát prakticky cokoliv.

Pitný režim je nutné dodržovat neustále, před závodem to platí ještě víc. Je dobré se dostatečně zavodnit, avšak je lepší pít častěji po menších dávkách (cca 200 ml za půl hodiny). Je rovněž nutné zásobit tělo minerály (sůl, magnesium, železo), aby během závodu nepřicházely křeče.

Jak Vám může pomoci fyzioterapeut

V případě, že pociťujete nějaké bolesti, řešte je včas. Poměrně často se stává, že v týdnu před závodem, kdy si jdete pouze ověřit formu na nadcházející závod, dojde k svalovému či jinému poranění. A často se ptáte, proč zrovna teď? Přestože by tělo v tuto chvíli mělo být ve špičkové formě, je zároveň nejzranitelnější, protože fyzická příprava a psychické napětí spojené s hormonálními změnami si vyberou svoje. Ignorování bolesti a víra, že „to se rozhýbe“, může mít dalekosáhlé důsledky. Bolest je totiž varovný signál, který nás upozorňuje na problémy. Naše pohybové chování se poté mění tak, že se sice sníží bolest v daném místě, ale celkově už organismus nepracuje ekonomicky, což znamená, že dochází k přetěžování jiných částí těla a urychluje se degenerativní proces tkání (stárnutí organismu a s ním spojené změny) nebo může dojít přímo k traumatickému poranění oblasti, která nahrazuje funkci primárně poraněného místa.

Každý sportovec by měl čas od času konzultovat svůj zdravotní stav s fyzioterapeutem. Ten je schopen odhalit, zda provádění určité činnosti nevede k nějakým zásadnějším odchylkám v pohybovém systému. Zároveň je možné využít účinků Rázové vlny a Hloubkové vibrační masáže v rámci regenerace, ale i přípravy na závod, kdy ošetří svaly, aby se nacházely v ideálním svalovém napětí.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Běžecká abeceda - Běh stranou

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze

Články, které by vás mohly zajímat

Běžecká obuv

Vysoce odpružená a nárazy tlumící obuv, barefoot obuv, či běh na boso? Jaké jsou pozitiva a negativa různých druhů bot?

Běh a zdravotní problémy po závodu

Běháte rádi? V tomto článku se dozvíte na co si dát pozor, aby vám běh nepřinesl více škody než užitku.

„Barefoot running“ aneb jak správně běhat

Jaká je efektivita běhu „Barefoot running“ a jak ho nejlépe využít? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Jak správně běhat a proč využít taping při běhu?

Jak má vypadat správné držení těla? A kdy je vhodné použít při běhu tape? To vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest a píchání v oblasti úponu Achillovy šlachy

Dobrý den,jsem amatérský běžec a již delší dobu trpím bolestmi/pícháním v oblasti úponu achillovky. Ze začátku to bylo jen občas, zejména při přitažení špičky, není je to i při běžné chůzi a můj stav se zhoršuje a začal se projevo…

Běh po operaci kotníku

Dobrý den,jsem po komplikované zlomenině kotníku a nyní se nabízí pouze operativní řešení. Chtěla bych se tedy zeptat, zda je možné s umělým kloubem například běhat?Děkuji za odpověď. 

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…