Problémy s čelistmi

Snad každý z nás zná rčení: Aby ti nevypadla pusa z pantů. Nebo se alespoň zamýšlel nad podivným, lupavým zvukem, který čelist občas vyluzuje při žvýkání.
Právě na problémy s dolní čelistí, které bývají často spojeny s velmi nepříjemnými, limitujícími bolestmi se zaměříme v následujících řádcích.

O co se jedná?

Problémy v oblasti čelisti, ať se jedná o zmíněné lupání, či bolest, se souhrnně označují jako TMD (temporomandibular disfunction). Jedná se o druhou nječastější příčinu bolestí v oblasti obličeje a úst, která je z hlediska subjektivního vnímání velmi nepříjemná. Čelistní kloub je totiž statisticky nejpoužívanějším kloubem v těle. Ve vážnějších případech pak bolí, každý jeho pohyb, což značně snižuje kvalitu života.

Trocha anatomie

K tomu, abychom pochopili princip tohoto onemocnění a následně i jeho léčbu, si musíme nejdříve říci něco málo o anatomii. Zmíněný temporomandibulární kloub je spojení mezi horní a dolní čelistí. Jedná se o složený kloub obsahující vazivovou ploténku, takzvaný diskus. Při pohybu ústy spodní čelist nejdříve rotuje a při otevření nad 18mm sjíždí její hlavice na disku směrem dopředu a dolů. Právě díky tomuto klouzavému pohybu jsme schopni otevřít naplno ústa. Problém nastává, sklouzne-li zmíněný diskus z hlavičky spodní čelisti.

Další problematickou oblastí jsou takzvané žvýkací svaly. Jedná se o velký sval žvýkací, spánkový sval, boční křídlový sval a střední křídlový sval. Tyto čtyři spoluhráči denně tvrdě pracují při kousání každého sousta. Pokud jim ale v důsledku stresu, poruch jako je Bruxismus, nebo třeba hraním na dechový nástroj neposkytujeme dostatečný odpočinek, dojde k jejich přetížení a bolestivosti.

Jak se TMD pozná?

Cl bolest celistiPříznaky vycházejí z příčiny onemocnění. Těmi mohou být dislokace disku přetížením čelisti, úrazem, zvýšeným psychickým napětím či jako přidružený příznak jiné, například revmatoidní choroby.

Příznaky TMD jsou:

  • Bolestivost při pohybu, dotyku v oblasti čelisti a jejích svalů
  • Bolestivost kolem ucha úst
  • Omezený rozsah pohybu, ať se jedná o nemožnost zavření či otevření
  • Zvuk lupání, praskání přeskakování

Máte-li některých z těchto příznaků, je dobré se nad svojí čelistí zamyslet. Diagnózu však musí vždy potvrdit odborník pro vyloučení jiného onemocnění.

Dá se s tím něco dělat?

Ano. I zde záleží na příčině. Sklouznul-li diskus z hlavičky čelisti a brání pohybu, je třeba urychleně vyhledat odbornou pomoc. Tento stav je typický zamrznutím čelisti v jedné pozici spolu se silnými bolestmi. V méně vážných případech sklouznutí disku vyvolá pouze onen lupavý zvuk. Naše tělo na jeho místě z okolních vazů postupně vytvoří nový. Je-li tento proces nebolestivý, je dobré zajít k odborníkovi, ale terapie většinou není nutná.

V ostatních případech, kdy kloub sice bolí, lupe, ale jeho hybnost není výrazně omezena, bychom měli po konzultaci s lékařem, vyhledat spolehlivého fyzioterapeuta.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Jak cvičit s čelistí?

Terapie u TMD se sestává zejména z měkkých technik zaměřených na uvolnění fascií a reflexních změn ve žvýkacích svalech, spánkových svalech a svalstvu šíje. Je dobré mít na paměti, že ač se to nezdá, čelistní klouby jsou velmi úzce spojeny s klouby hlavovými. Cviky zaměřené na korekci postavení hlavy jsou tedy i zde nedílnou součástí léčby. Dále by měly na řadu přijít způsoby uvolnění a pomalého rozhýbávání ztuhlých svalů. Jedná se o metody pozimoterické relaxace žvýkacích svalů a pomalý analytický nácvik mobility čelisti.

Relativní novinkou je aplikace rázové vlny do bolestivých míst. Zde se využívá takzvaná Fokusovaná rázová vlna. Její výhodou je, oproti ostatním metodám, šetrný a přesný průnik do problematických hlubokých struktur žvýkacích svalů a temporomandibulárního skloubení, kam se jiným způsobem dá jen těžko dostat. Tato jedinečná vlastnost zkracuje čas potřebný k tomu, aby jste si mohli znovu dopřát bezbolestné večeře.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroje: temporomandibular disfunction
Journal of Advanced Clinical & Research Insights (2016), 3, 101–106 - Functional anatomy and biomechanics of temporomandibular joint and the far-reaching effects of its disorders Chaya M. David, P. Elavarasi
shockwavetherapy


Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Uvolnění obličejového svalstva

Tento cvik nám pomáhá uvolňovat obličejové a žvýkací svalstvo, bolest…

Manuální FaceLifting

Ukázka techniky prováděné pomocí masážních hmatů. Využíváme ji za účelem…

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i migrén apod.

Jedná se o ukázku fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalu v…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Uvolnění obličejového svalstva

Uvolnění obličejového svalstva

youtube Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i migrén apod.

Uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i migrén apod.

Vaše otázky a odpovědi

Problémy po faceliftingu

Otázka: Dobrý den,před 5 lety jsem prodělala MINILIFTING obličeje. Tahy, tlaky atd. neodezněly, naopak bylo mi nabídnuto "uvolnění", pouze v lokálním umrtvení. Odmítla jsem a čekala. Po 2 letech byla situace již nesnesitelná, absolvovala jsem "uvolnění" v lokálu u jiného…

Lupání čelistního kloubu

Otázka: Dobrý den,Před týdnem jsem zaznamenal při jídle lupání levého čelistního kloubu, zatím bez bolesti. Ve spánku občas zabolí levé ucho. Jsem objednán na stomachirurgickou poradnu, ale až na listopad. Poradíte, co do té doby?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,problémy čelistního kloubu…

Necitlivost v obličeji

Otázka: Dobrý den,po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o tom,…

Mohlo by Vás zajímat

Bruxismus – skřípání zubů

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a…

Mimické vrásky

Vznik vrásek Vznik mimických vrásek je spojen nejen s častými pohyby svalů, zejména mračením a usmíváním se, ale i se…

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Stalo se Vám, že jste se ráno probudili a při pohledu do zrcadla jste zjistili, že se nemůžete usmát? A…

Řekli o nás

Galen Rupp – běžec
Galen Rupp – běžec Galen Rupp – běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života… Kdo je Galen Rupp? Galen se…
Pomáháme profesionálním sportovcům
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…
Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty