Pseudoartróza

Začněme zodpovězením otázky, co se skrývá pod tímto názvem. Jedná se o druh artrózy, nebo něco zcela jiného? Ač to může být na první pohled matoucí, pojmem pseudoartróza označujeme stav, ke kterému dochází při nedokonalém zhojení zlomeniny kostí. Oba dva kostní fragmenty zkrátka nesrostou a mezi nimi vzniká takzvaný pakloub. Jak k tomuto stavu dochází? Jak se projevuje? A jak se dá vyléčit? O tom a více se dočtete v následujících řádcích.

Hojení kostí

Samotné hojení zlomeniny je velmi složitý proces, který je ovlivněn mnoha proměnnými. Zmiňme například věk pacienta, příjem dostatečného množství živin, typu zlomeniny a úhlu ve kterém konce kostí srůstají.

Obecně však můžeme proces hojení rozdělit na primární a sekundární. Primární hojení nastává v případě, že oba konce kosti se od sebe nevzdálily a není mezi nimi téměř žádná mezera. Dochází zde k aktivaci osteoklastů, které vytváří malé dutinky v zlomové linii. Do těch následně migrují osteoblasty a vytváří novou kostní tkáň. V případě, že je mezi fragmenty malý prostor, ne však větší než 1mm, osteoblasty začnou produkovat lamelární kost kolmo ke směru lomu. Přemostí tak vzniklý prostor. Tato kost je následně remodelovaná.

Sekundární hojení je častějším typem. Vyžaduje však ortopedický zásah ve smyslu zevní nebo vnitřní fixace. Zde rozeznáváme tři fáze. Reakci, ve které dochází k vytvoření hematomu, zánětlivé reakci a vytvoření vazivové tkáně mezi fragmenty. Následuje proces reparace při kterém se vazivová tkáň obou konců fraktury spojí, aby byla následně proměněna ve vláknitou kost osteoblasty. V poslední fázi remodela je vláknitá kost nahrazena kostí lamelární.

Pokud však dojde k zastavení procesu hojení v důsledku infekce, nedostatečné fixace, nebo slabého krevního zásobení, vzniká pseudoartróza.

Pseudoartróza

Jak již bylo zmíněno, jedná se o stav trvale nezhojené zlomeniny. Prostor mezi jednotlivými fragmenty je vyplněn vazivovou tkání, ta však dále neosifikuje. Pokud se konce kostí dále ztlušťují až do podoby “sloní nohy”, hovoříme o hypertrofické pseudoartróze. V důsledku infekce či nedostatečného krevního zásobení mohou však konce i odumírat, zmenšovat se. Mluvíme pak o typu atrofickém.
Je důležité zmínit, že jakmile jednou vznikne tento stav, pak je jen minimální šance samovolného zhojení zlomeniny.

Příznaky jsou přitom ne zcela jasné. Alespoň v počátcích je v podstatě nemožné přesně určit, zda se zlomenina zhojí, či vznikne pseudoartróza. Důležité je zajistit zlomenině dostačující fixaci, zhodnotit metabolismus a krevní zásobení tkáně, vyloučit možnost infekce a varovat klienta před nesteroidními antirevmatiky, které působí negativně na hojení kosti. Pokud do 6 měsíců zlomenina nesrůstá, pak jde teprve stav označit za pseudoartrózu.

Diagnostika je poté relativně snadná. Stačí využít zobrazovací metody jakou je rentgen nebo CT, které jasně ukáží nesrostlou frakturu s vazivovým pakloubem.

Léčba

Léčbu pseudoartrózy můžeme rozdělit na operační a neoperační. O způsobu léčby rozhoduje lékař na základě RTG snímků a potenciálu přirozeného zhojení obou konců. Začněme s invazivním přístupem.
Operační přístup je volen v případě, že konce kostí jsou již nekompatibilní k přirozenému srůstu, jsou infikované, nebo jsou již odumřelé. Podle stavu zlomeniny se zde volí tři přístupy. První je vpravení kostního štěpu do místa zlomeniny. Chirurg odebere část kostní tkáně z jiného místa na těle, nejčastěji z pánevní lopaty, a přenese ji do místa zlomeniny. Tato nová, zdravá kostní tkáň by měla znovu nastartovat proces hojení a zvýšit stabilitu. Pokud jsou fragmenty i nadále nadměrně pohyblivé, přistupuje se k vnitřní, či zevní fixaci zlomeniny. Vnitřní je zajištěna pomocí hřebů, desek, či drátů vložených do kosti, nebo na kost. V případě že je základní kost nekvalitní, například v důsledku osteoporózy, nebo infikovaná, používá se zevní fixace.
Pokud jsou konce fragmentů vitální a bez větší deformity, přistupuje se k stimulaci kostí. Ta se provádí třemi způsoby. Farmakologicky, elektrickým proudem a aplikací extrakorporální rázové vlny (dále jen ESW).

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Využití ESW u pseudoartróz

Terapie pomocí ESW je relativně nový a moderní přístup k řešení tohoto problému. Využívá se zde silného biostimulačního efektu rázové vlny. Při této terapii dochází k stimulaci a aktivaci růstových markerů kosti, která by díky tomu měla začít znovu svoji regeneraci. Nejedná se přitom pouze o teorii. Tato metoda vykazuje velmi vysokou úspěšnost léčby. Výzkumy udávají, že u téměř 80 procent pacientů došlo do půl roku od aplikace ESW k zhojení zlomeniny. To je přibližně srovnatelné s chirurgickým přístupem.

ESW terapie má přitom mnohé výhody. Není invazivní a nezatěžuje tedy nijak pacienta, ani jeho tělo. Nenese sebou nebezpečí komplikací, které při operaci pseudoartróz často nastávají. Přináší rychlejší návrat do života a funkce končetiny. Z finančního hlediska se jedná také o výrazně levnější proceduru, než je operativa. Dá se tedy říci, že ESW terapie je u případů, které nejsou přímo indikovány k operaci, metodou volby při léčbě pseudoartróz.

Chcete se nás zeptat?

Napište nám, rádi vám poradíme.

Vyplňte své jméno
Vyplňte své příjmení
Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz

Potvrďte, že jste člověk.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nonunion
https://en.wikipedia.org/wiki/Bone_healing
https://www.orthobullets.com/basic-science/9069/nonunion
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/nonunions/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781227/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1743919115012674
https://www.healio.com/orthopedics/hand-wrist/news/print/orthopaedics-today-europe/%7B22b34cda-cf28-400e-833e-76317931816c%7D/shock-wave-nonunion-therapy-comparable-to-surgery

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Artróza II. stupně

OTÁZKA: Dobrý den,měl bych na Vás dotaz. Rentgen mi indikoval omarthrosis (artrózu) II.st. vpravo. Je mi 74 let a jsem důchodce.Které z nabízených terapií byste mi doporučili?Děkuji za odpověď.V. R. ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučuji terapii Fokusované rázové vlny. Více zde:…

Artróza

Otázka: Dobrý den, mám artrozu kyčlí 3 a 2.stupeň. Chtěl bych to zkusit léčit či udržovat v přijatelném stavu. četl jsem knihu od léčitele Alexiho, který tvrdí,že změnou jídelníčku na více veganský, pitím čisté vody, cvičením, zásaditými koupelemi a injekcemi…

Bechtěrevova choroba

Otázka: Dobrý den,po třech letech trápení mi byla diagnostikována Bechtěrevova choroba. Bohužel pozdě, protože mám v současné době bambusovou páteř, kterou mi už nikdo nenarovná.Jsem přesvědčená, že příznaky této choroby jsem měla už v dětství. Dá se to nějak zjistit?…

Mohlo by Vás zajímat

Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé

(Zdena Jebavá, nar. 1946) Tato fyzioterapeutická technika byla vypracovaná roku 1993 pro děti trpící astmatem. Hlazením měkkým molitanovým míčkem dochází…

Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida)

Bechtěrevova nemoc je chronická revmatická choroba charakteristická zánětlivým procesem postihujícím klouby na obratlích, měkké tkáně podél páteře (vazy, kloubní pouzdra,…

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické systémové autoimunitní onemocnění. Imunitní systém napadá klouby, postihuje výstelku kloubů, šlach a tíhových váčků a projevuje…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Hodnocení - Rodinná Výzva
Hodnocení - Rodinná Výzva Hodnocení - Rodinná Výzva Sportovní akce pro veřejnost FYZIOklinika již od roku 2015 pořádá pravidelně sportovně soutěžní den pro rodiny s dětmi. Kompletní informace o těchto akcích (proběhlých i budoucích) naleznete na této stránce.  NAPSALI O NÁS V TISKU: Deník Právo Rodinná výzva na…
Hodnocení klienta - Pan Vlastimil S.
Hodnocení klienta - Pan Vlastimil S. Hodnocení klienta - Pan Vlastimil S. Dobrý den všem, jsem ročník 1959 a před pár dny se mi „sekla“ záda v oblasti hrudní páteře a to tak, že jsem měl problém s jakýmkoliv pohybem horní části těla. Můj praktický lékař tyto problémy chtěl řešit předepsáním léků…
Sleva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty