Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Svaly, vazy, šlachy, kloubní pouzdra, menisky a chrupavky patří do kategorie měkkých tkání. Patří sem i kostní tkáň, přestože se na první pohled může samotná kost zdát jako dostatečně tvrdá hmota. Důvodem je jejich schopnost měnit své vlastnosti, hustotu nebo tvar pod vlivem fyzikálních sil, které na ni neustále působí.

Vliv fyzikálních sil na vývoj a růst tkání

Všechny tkáně reagují na vnější vlivy. Například, pokud sportovně aktivní člověk fyzicky namáhá sval, zvýší se počet svalových vláken a vlákna narostou do šířky i do délky. Takovýto sval pak působí větším tahem na svou šlachu, která taktéž zesílí a zpevní své přechody šlacha/sval a šlacha/kost. Nejkřehčí a nejnáchylnější na poškození je přechod šlacha/kost vzhledem k tomu, že zde přechází velice měkká tkáň (šlacha) ve tvrdší (kost). Proto také ruptury (přetržení) šlachy jsou nejčastěji těsně před ukotvením na kost.

Sportovci mívají hrubší strukturu povrchu kostí než u nesportovních lidí a hrubší povrch kostí je možné pozorovat u mužů oproti kosternímu aparátu žen. Tvar kosti se mění i dlouhodobým vlivem tlaku či tahu.

Pokud je působení fyzikálních sil vyrovnané, přiměřeně stimuluje tkáně a zároveň jim umožňuje regenerovat. V takovém případě vývoj považujeme za fyziologický, tedy přirozený.

Pakliže je počet a intenzita podnětů nedostatečná, vývoj je nedostatečný. Šlachy, vazy nebo svaly mohou začít atrofovat (ztrácet sílu a zakrňovat) a kosti může postihnout osteoporóza (řídnutí kostí).

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Pokud naopak fyzikální vlivy (tlak, tah nebo vibrace) působící na měkké tkáně převáží nad jejich schopností regenerace a přizpůsobení se, dochází k degeneraci tkaně až jejímu poškození. Např. při nedostatečné produkci synoviální tekutiny v kloubu se vysušuje chrupavka, může praskat a způsobit artrózu s postupným ubýváním chrupavčité tkáně v kloubním prostoru. Kloubní pouzdro, vaz, šlacha a sval se pod zvýšeným tahem mohou přetrhnout a kost pod tlakem zlomit. Není výjimkou, že u netrénovaných osob či naopak příliš trénovaných s nedostatečným časem pro regeneraci dochází k tzv. únavovým zlomeninám. Např. u běžců pozorujeme únavové zlomeniny holenních či patních kostí.

Typické příklady změny tvaru kosti:

  • Hlavice stehenní kosti, která, není-li centrovaná v jamce v pánevní kosti, může být oploštělá a úhel, který je mezi hlavicí a dlouhou stehenní kostí je více zavřený.
  • Je-li tah svalů podél páteře např. na pravé straně vyšší, postupně se sníží pravá strana těla obratle. Naopak na straně nižšího svalového napětí na levé straně je tělo obratle vyšší. Tento rozdíl pak způsobí skoliózu páteře.

Změna hustoty kostí

Za dlouhodobé působení fyzikálních vlivů na kost je možné považovat i období pouhých 3 měsíců. Například při dlouhé nemoci, kdy je pacient upoután na lůžko, kosti nejsou zatížené, odvápňují se a podléhají osteoporóze. Odumírá také svalová hmota. Atrofii kostí může zapříčinit například také nedostatečná výživa způsobená zlomeninou drobných kůstek v nártu.

Vliv gravitace na funkci svalů a kostí

Kosmonaut ve vesmíruKosmonauti jsou před misí do vesmíru velice dobře trénovaní nejen v centrifugách a jiných zařízeních, aby zvládli velké přetížení, ale i v prostých fyzických aktivitách (běh, vzpírání, dynamické cvičení…). Cílem je zvýšit jejich svalovou hmotu a zesílit jejich vazivově kosterní aparát. Mimo Zemi nebudou vystaveni zemské tíži a při dosažení oběžné dráhy začnou jejich kosti, svaly, šlachy… postupně degenerovat – kosti se budou odvápňovat a začne atrofovat nejen kosterní svalstvo, ale i srdeční sval a svaly cév.

Kosmonauti pobývající delší dobu na oběžné dráze jsou povinni denně min. 2 hodiny cvičit na trenažerech, které mají v lodi k dispozici. Anaerobní cvičení je tedy součástí jejich pracovních povinností. Pravidelnými tréninky si alespoň částečně udržují kosterní svalovou hmotu a hustotu kostí; i srdce je sval, který musí být pravidelně „posilován“. V případě, že by astronauti před odletem i během mise intenzivně fyzicky necvičili, byl by pro ně pobyt ve vesmíru a návrat na Zemi fatální. Svaly by po návratu nezvládly pracovat v gravitačním poli Země. To platí i pro srdeční sval a svaly v cévním řečišti, které mají za úkol rozvádět okysličenou krev a živiny do mozku, plic a životně důležitých orgánů. Kosti by během letu zkřehly (osteoporóza), nedokázaly by během návratu odolávat přetížení nebo by po návratu neposkytovaly dostatečnou oporu proti gravitační síle Země a velice snadno by mohlo docházet ke kompresivním (tlakovým) zlomeninám obratlů i dlouhých kostí.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Co je cílem cvičení: trénink šikmých břišních svalů, stabilizátorů pánve…

Posilování břicha a bicepsu

Co je cílem techniky: Posílení břišních svalů. Posílení středu těla…

Posilování břicha a tricepsu

Co je cílem techniky: Posílení břišních svalů Posílení středu těla…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Posilování břicha a tricepsu

Posilování břicha a tricepsu

youtube Napřímení páteře vkleče a posílení steheního svalstva

Napřímení páteře vkleče a posílení steheního svalstva

youtube Cvičení pro posílení mezi-lopatkových svalů, paží a trupu

Cvičení pro posílení mezi-lopatkových svalů, paží a trupu

Vaše otázky a odpovědi

Bolest v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Otázka: Již druhý rok mám problémy s pravou rukou. Absolvovala jsem několik rehabilitačních cvičení. Když jsem si přečetla na vašich stránkách možnosti původu problémů, jde zřejmě o bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu. Je možné u vás…

Spasmus svěrače

Otázka: Dobrý den,poslední cca 2 - 3 týdny trpím na nedostatečné vyprazdňování. Nucení na stolici je, ale když jdu, tak to skoro nejde. Pracuji tak trochu v oboru, můj tip je stažený konečník či svěrač, možná také břišní svalstvo. Byla…

Cviky na zkrácené svalstvo

Otázka Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím…

Mohlo by Vás zajímat

Beckerova svalová dystrofie (BSD)

Beckerova svalová dystrofie (BSD) patří mezi genetickou poruchu způsobující svalovou slabost. Toto onemocnění je podobná forma známé Duchennovy svalové dystrofie,…

Správné posilovací cviky

Čím dál, tím více lidí se v dnešní době zajímá o své zdraví a kondici. Snaží se žít zdravým životním…

Spinální muskulární atrofie

Co je spinální muskulární atrofie (SMA)? Spinální muskulární (nebo též svalová) atrofie je onemocnění patřící mezi vrozené neuromuskulární choroby s…

Řekli o nás

Hodnocení - Rodinná Výzva
Hodnocení - Rodinná Výzva Hodnocení - Rodinná Výzva Sportovní akce pro veřejnost FYZIOklinika již od roku 2015 pořádá pravidelně sportovně soutěžní den pro rodiny s dětmi. Kompletní informace o těchto akcích (proběhlých i budoucích) naleznete na této stránce.  NAPSALI O NÁS V TISKU: Deník Právo Rodinná výzva na…
Hodnocení - recenze
Hodnocení - recenze Hodnocení - recenze Hodnoceni FYZIOkliniky  Další z Vašich hodnocení na různých lékařských i nelékařských portálech. Děkujeme všem za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení na firmy.cz Hodnoceni na ZnamyLekar.cz Hodnoceni na lekari-online.cz
Hodnocení - Instagram
Hodnocení - Instagram Hodnocení - Instagram Některé z Vás jsme okouzlili svým přístupem natolik, že se rozhodli nám poděkovat prostřednictvím svých Insta Stories. Dělá nám velkou radost Vám pomoci a vědět při tom, že to co děláme má smysl!Rádi se s Vámi o pár Vašich příběhů,…
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty