Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Svaly, vazy, šlachy, kloubní pouzdra, menisky a chrupavky patří do kategorie měkkých tkání. Patří sem i kostní tkáň, přestože se na první pohled může samotná kost zdát jako dostatečně tvrdá hmota. Důvodem je jejich schopnost měnit své vlastnosti, hustotu nebo tvar pod vlivem fyzikálních sil, které na ni neustále působí.

Vliv fyzikálních sil na vývoj a růst tkání

Všechny tkáně reagují na vnější vlivy. Například, pokud sportovně aktivní člověk fyzicky namáhá sval, zvýší se počet svalových vláken a vlákna narostou do šířky i do délky. Takovýto sval pak působí větším tahem na svou šlachu, která taktéž zesílí a zpevní své přechody šlacha/sval a šlacha/kost. Nejkřehčí a nejnáchylnější na poškození je přechod šlacha/kost vzhledem k tomu, že zde přechází velice měkká tkáň (šlacha) ve tvrdší (kost). Proto také ruptury (přetržení) šlachy jsou nejčastěji těsně před ukotvením na kost.

Sportovci mívají hrubší strukturu povrchu kostí než u nesportovních lidí a hrubší povrch kostí je možné pozorovat u mužů oproti kosternímu aparátu žen. Tvar kosti se mění i dlouhodobým vlivem tlaku či tahu.

Pokud je působení fyzikálních sil vyrovnané, přiměřeně stimuluje tkáně a zároveň jim umožňuje regenerovat. V takovém případě vývoj považujeme za fyziologický, tedy přirozený.

Pakliže je počet a intenzita podnětů nedostatečná, vývoj je nedostatečný. Šlachy, vazy nebo svaly mohou začít atrofovat (ztrácet sílu a zakrňovat) a kosti může postihnout osteoporóza (řídnutí kostí).

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Pokud naopak fyzikální vlivy (tlak, tah nebo vibrace) působící na měkké tkáně převáží nad jejich schopností regenerace a přizpůsobení se, dochází k degeneraci tkaně až jejímu poškození. Např. při nedostatečné produkci synoviální tekutiny v kloubu se vysušuje chrupavka, může praskat a způsobit artrózu s postupným ubýváním chrupavčité tkáně v kloubním prostoru. Kloubní pouzdro, vaz, šlacha a sval se pod zvýšeným tahem mohou přetrhnout a kost pod tlakem zlomit. Není výjimkou, že u netrénovaných osob či naopak příliš trénovaných s nedostatečným časem pro regeneraci dochází k tzv. únavovým zlomeninám. Např. u běžců pozorujeme únavové zlomeniny holenních či patních kostí.

Typické příklady změny tvaru kosti:

  • Hlavice stehenní kosti, která, není-li centrovaná v jamce v pánevní kosti, může být oploštělá a úhel, který je mezi hlavicí a dlouhou stehenní kostí je více zavřený.
  • Je-li tah svalů podél páteře např. na pravé straně vyšší, postupně se sníží pravá strana těla obratle. Naopak na straně nižšího svalového napětí na levé straně je tělo obratle vyšší. Tento rozdíl pak způsobí skoliózu páteře.

Změna hustoty kostí

Za dlouhodobé působení fyzikálních vlivů na kost je možné považovat i období pouhých 3 měsíců. Například při dlouhé nemoci, kdy je pacient upoután na lůžko, kosti nejsou zatížené, odvápňují se a podléhají osteoporóze. Odumírá také svalová hmota. Atrofii kostí může zapříčinit například také nedostatečná výživa způsobená zlomeninou drobných kůstek v nártu.

Vliv gravitace na funkci svalů a kostí

Kosmonaut ve vesmíruKosmonauti jsou před misí do vesmíru velice dobře trénovaní nejen v centrifugách a jiných zařízeních, aby zvládli velké přetížení, ale i v prostých fyzických aktivitách (běh, vzpírání, dynamické cvičení…). Cílem je zvýšit jejich svalovou hmotu a zesílit jejich vazivově kosterní aparát. Mimo Zemi nebudou vystaveni zemské tíži a při dosažení oběžné dráhy začnou jejich kosti, svaly, šlachy… postupně degenerovat – kosti se budou odvápňovat a začne atrofovat nejen kosterní svalstvo, ale i srdeční sval a svaly cév.

Kosmonauti pobývající delší dobu na oběžné dráze jsou povinni denně min. 2 hodiny cvičit na trenažerech, které mají v lodi k dispozici. Anaerobní cvičení je tedy součástí jejich pracovních povinností. Pravidelnými tréninky si alespoň částečně udržují kosterní svalovou hmotu a hustotu kostí; i srdce je sval, který musí být pravidelně „posilován“. V případě, že by astronauti před odletem i během mise intenzivně fyzicky necvičili, byl by pro ně pobyt ve vesmíru a návrat na Zemi fatální. Svaly by po návratu nezvládly pracovat v gravitačním poli Země. To platí i pro srdeční sval a svaly v cévním řečišti, které mají za úkol rozvádět okysličenou krev a živiny do mozku, plic a životně důležitých orgánů. Kosti by během letu zkřehly (osteoporóza), nedokázaly by během návratu odolávat přetížení nebo by po návratu neposkytovaly dostatečnou oporu proti gravitační síle Země a velice snadno by mohlo docházet ke kompresivním (tlakovým) zlomeninám obratlů i dlouhých kostí.

 

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Pozice 3. měsíc na zádech

Cvik vhodný pro posílení hluboko uložených svalů podél páteře. Provádějte…

Cvičení do kanceláře - Správný sed

Co je cílem cvičení: správný a zdravý sed

Cvik pro zevní rotaci v ramenních kloubech, supinaci předloktí

Cvik slouží ke kompenzaci svalových dysbalancí mezi svaly s tzv.…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

youtube Protažení (

Protažení ("autoPIR") extenzorů předloktí a ruky

youtube Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Vaše otázky a odpovědi

Bolesti kolenních vazů z přetížení

OTÁZKA: Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda nemáte tušení, co může způsobovat bolesti na vnější a vnitřní straně kolene? Bolest citím pouze pokud je koleno v 90°- 180 ° a zatlačím na chodidlo, které je zrovna buď v nějaké rotaci…

Kýla stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci TEP - 8 měsíců. Po odstranění stehů jsem zjistila na konci jizvy poměrně dost velkou bouli na vnější fascii stehenního svalu. Byla jsem lékařem ujištěna, že se jedná o pooperační hematom a že se v…

Potíže s palcem

OTÁZKA: Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda je, prosím, možné, že jde o de Quervainovu nemoc, když mám potíže s palcem již několik roků. Někdy se jedná až o otoky a pak zase zlepšení, ale v podstatě je stav stále stejný.…

Mohlo by Vás zajímat

Bruxismus – skřípání zubů

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a…

Tříštivá zlomenina kosti – fyzioterapie po zlomenině se zevním fixátorem

Stal se Vám komplikovaný úraz a nyní Vám „koukají“ dráty skrz kůži? Uvažujete, co máte dělat, abyste se po vyjmutí…

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které postihuje výstelku kloubů, šlach a tíhových váčků a projevuje se i různými…

Řekli o nás

Galen Rupp – běžec
Galen Rupp – běžec Galen Rupp – běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života… Kdo je Galen Rupp? Galen se…
Barbora Veselá – atletka
Barbora Veselá – atletka Barbora Veselá – atletka „Na FYZIOkliniku jsem poprvé přišla s akutním zánětem plantární fascie, který mě zastihl uprostřed závodní sezóny. Díky rázové vlně jsem se během týdne zbavila limitující bolesti a mohla jsem plnohodnotně absolvovat letní soustředění a zúročit tak tréninkovou dřinu v podzimní části…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody