Sestava cvičení na každé ráno

Máte ráno problémy se rozhýbat nebo trpíte studenýma nohama a rukama? Příčinou může být slabá cirkulace v žilách. Máme pro Vás soubor jednoduchých cvičení na rozproudění krve.

Obtíže s krevním oběhem se často vyskytují po operacích dolních končetin, delší imobilitě nebo při hromadění lymfy na periférii a vzniku otoků. Svalovinu cévních stěn nedokážeme ovládat vůlí, návrat krve žílami do srdce ovlivňuje svalová aktivita a gravitace. Cvičení svalů zvyšuje proudění krve, zpětný tok lymfy a snižuje žilní tlak. Snažíme se tedy přepumpovat krev ve svalu a zvýšit jeho výživu, okysličení a výměnu zplodin metabolismu.

Cvičení na zvýšení toku krve v okrajových částech těla

Tento typ cviků doporučujeme provádět při následujících indikacích:

  • onemocnění žilního systému,
  • léčba křečových žil,
  • léčba otoků,
  • flebotrombóza (zánět v žíle provázený krevní sraženinou),
  • tromboflebitída (hluboká žilní trombóza),
  • postrombotický syndrom (soubor změn a příznaků vznikající jako následek hluboké žilní trombózy).

Pozor: cvičení neprovádějte při akutních zánětech hlubokých žil.

Prsty nohou a kotníky

Základem je aktivní cvičení. Začněte od prstů nohou a kotníků. V plném rozsahu pohybu svírejte prst a natahujte ho do natažení. Pohyb vykonávejte co nejrychleji po dobu 20 sekund. Dále 15 sekund odpočívejte a poté ten samý pohyb opakujte. Cvičení si můžete zpestřit střídavým zatínáním prstů pravé a levé nohy nebo klasicky současně ohýbejte prsty.

Když máte prsty rozcvičené, plynule pokračujte ke kotníkům. Snažte se rozkroužit nohu v kotníku v maximálním možném rozsahu pohybu ve svižnějším tempu. Začněte kroužením obou nohou na jednu stranu a pokračujte kroužením na stranu druhou. Pro zlepšení uvědomění pohybu a koordinace zkuste kroužit každou nohou na opačnou stranu. Směr pohybu střídejte po 10 otočeních.

Po kroužení rozkmitejte nohy jako při plavání kraulu. V kotnících ohýbejte a propínejte nohy opět 20krát.

Sestava cvičení na každé ránoKolenní klouby

Nyní se dostáváme k pohybům v kolenních kloubech. Dbejte na preciznost pohybu, především Vy, kteří jste po úrazech a nezvládáte koleno ohnout ani na 90–100° potřebných na bezproblémovou chůzi, nebo pokud nedokážete propnout koleno. Krčení a natahování kolen se snažte provádět v příjemném rychlejším tempu v maximálním možném rozsahu jak v ohnutí, tak propnutí.

Tento cvik je výborný pro přípravu na cvičení „jízdy na kole“ v leže na zádech. Pohyby je vhodné měnit, provádět současně dopředu a dozadu nebo do opačných stran.

Kyčelní klouby

Pokračujeme kyčelními klouby. Nohu propnutou v koleni zdvihněte v kyčelním kloubu do vertikály a pomalu koordinovaně položte na postel. Nejprve cvičte jednou nohou a potom pokračujte druhou. Cvičení opakujte 15krát na každou nohu.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

V lehu na zádech pokrčte jednu nohu v kyčelním a kolenním kloubu, pokračujte s nádechem a plynulým natažením dolní končetiny do vertikální polohy směrem vzhůru. Zakončete s výdechem a současným položením natažené dolní končetiny na postel. Stejný postup opakujte také s druhou nohou. Opakujte 15–20krát s jednou a následně druhou končetinou. Pohyb nesmí být moc pomalý, ale ani rychlý. Snažte se navodit rytmus mírně rychlejší než je Váš dech.

Je dobré rozcvičit nohu v kyčelním kloubu ještě pohybem do stran. Nohu, mírně nadzdvihnutou tak, aby špička zůstala v ose s kolenem, unožte maximálně do strany a vraťte zpět.

Na závěr zpevňující cvičení…

Cvičení můžete ukončit zpevňovacím cvičením. V lehu na zádech s pokrčenými koleny zatlačte patami do postele, stáhněte půlky hýždí k sobě a zvedněte pánev asi 20–30 cm nad postel. Zpevněné tělo udržte v pozici minimálně tři nádechy a s posledním, třetím výdechem, položte pánev opět na postel. Cvičení opakujte 10krát. Cvik je velmi vhodný na posílení svalů dolních končetin, velkého hýžďového svalu a svalů pánevního dna.

Cvičení je vhodné se věnovat:

  • ráno pro optimalizování krevního oběhu a nabuzení organismu do nového dne
  • a večer před spaním pro příjemné unavení a k rychlejšímu navození spánku.

Neváhejte doporučit cvičení také svým příbuzným, zejména starším členům rodiny, kterým pomoc s rozhýbáním těla zajisté přijde vhod.

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Lotosový sed - Padmásana

Co je cílem cvičení: zklidnění nervového systému výhodná pozice k…

Pět Tibeťanů - Svíčka

Co je cílem cvičení: uvolnění zkrácených svalových skupin

Pět Tibeťanů - Půlměsíc

Co je cílem cvičení: uvolnění zkrácených svalových skupin

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Pět Tibeťanů - Most

Pět Tibeťanů - Most

youtube Jógová pozice krávy - Gomukhásana

Jógová pozice krávy - Gomukhásana

youtube Pět Tibeťanů - Půlměsíc

Pět Tibeťanů - Půlměsíc

Vaše otázky a odpovědi

LCA a operace

OTÁZKA: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích .Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi operovali až za…

Vbočený palec

OTÁZKA: Dobrý den,ráda bych se zeptala, zdali je možno pomocí podologie dát dohromady vbočený palec a od toho pramenící bolest nártu a kotníku.Velice děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,na našem pracovišti se věnujeme vbočenému palci z pohledu komplexní fyzioterapie, vyšetření na podoskopu,…

Léčba erektilní disfunkce fokusovanou rázovou vlnou

Otázka Dobrý den.Již asi rok na sobě pozoruji zhoršenou kvalitu ztopořeni penisu. Byl jsem u našeho pana doktora a ten říkal, že to je běh na dlouhou trať a předepsal mi na moje problémy pilulky, ale ty řeší jen kvalitu…

Mohlo by Vás zajímat

Poruchy rovnováhy/závratě

Závratě a poruchy rovnováhy jsou v populaci častým problémem. Pocit závrati zažil ve větší či menší míře snad každý z…

Mikroruptury svalů

Na úvod je důležité připomenout, že svalová poranění si můžete přivodit poměrně snadno a to především v době, kdy si…

Co trápí vodáky

Patříte i Vy k nadšeným návštěvníkům českých řek? Nejraději na vodě trávíte celé léto a ani na podzim si nedáte pokoj? Podívejme…

Řekli o nás

Z běžeckých závodů
Z běžeckých závodů Z běžeckých závodů Pan M. N. - Pražský půlmaraton, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Anna Dušková - krasobruslařka
Anna Dušková - krasobruslařka Anna Dušková - krasobruslařka "Měla jsem dlouhodobě vážné problémy s úponem zadního stehenního svalu, které mi vůbec nedovolovaly zaujmout pozici v Biellmann piruetě. S těmito bolestmi mi jinde nedokázali pomoci. Začala jsem navštěvovat paní Mgr. Bílkovou z FYZIOkliniky a nebýt fyzioterapie s ní kombinované…
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec
Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jiří Homoláč – vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi……
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty
Pomoc obětem nehody