Skřípnutý nerv

Ohodnotit tento článek
(3 hlasů)

Pociťujete-li ostrou pálivou bolest nejčastěji v oblasti lopatky, hrudní a bederní páteře či v mezižeberních prostorech, svádí to k myšlence, že jste si skřípli nerv. Toto označení se však v odborné terminologii nevyskytuje. K útlaku nervu docházet může, avšak ve většině případů dochází k těmto bolestem na základě nečekaného pádu, přeležení dané oblasti či namožením určité části těla, kterou jsme drželi po určitý čas v neměnné pozici, kdy vznikne akutní blokáda kloubu společně se zvýšením napětí svalů v dané oblasti jako obranný mechanismus na proběhlou událost.

Útlak nervu a úžinové syndromy

V porovnání s výše zmíněnými obtížemi se v případě útlaku nervu jedná o skupinu onemocnění, jejichž příčinou je útisk nervu v místě anatomického zúžení (nerv může být utlačen kostěným výrůstkem, svalem ve zvýšeném napětí, nádorem a na základě mnoha dalších příčin). Jde o onemocnění periferního nervu charakterizované bolestí anebo poruchou funkce nervu ve smyslu ztráty hybnosti či citlivosti jako důsledek dlouhodobého tlaku na nerv. 
Z počátku se projevuje jako pocity mravenčení nebo brnění v oblastech, které nerv zásobuje. Později může docházet ke snížení síly až snížení pohyblivosti určitých částí těla z důvodu zhoršeného zásobení svalů, které jsou inervovány
daným nervem. 

Tlak na nerv způsobuje omezení prokrvení nervu, tudíž zhoršení jeho výživy a následně i funkce. Pokud nedojde k jeho uvolnění, hrozí jeho nevratné poškození s následkem ztráty funkce nervu, citlivosti a funkce příslušných svalů.

Úžinový syndrom horní končetiny

Nejčastější úžinové syndromy

Úžinové syndromy horní končetiny a pletence ramenního

V tomto případě bývá nejčastěji pociťováno brnění horních končetin, které se může zhoršit při nesení břemene (například tašky s nákupem). Někdy se mohou objevit bolesti u horního okraje lopatky spolu s obtížemi při pohybech v rameni. Syndrom karpálního tunelu je také často spojen s cukrovkou či výraznými hormonálními změnami (například v těhotenství). Zde je nejčastěji popisováno brnění v prstech, obvykle v noci nebo k ránu. U syndromu kubitálního tunelu bývá uváděna pálivá bolest na malíkové straně předloktí, prsteníku a malíku. Bývá to způsobeno úrazy v oblasti loketního kloubu.

Úžinové syndromy dolní končetiny a pánve

Zde může být útlak způsoben a tedy nerv drážděn například těsným oblečením, u pracovních profesí, kde se pracovník opírá o pult v oblasti třísel, u těhotných a obézních či při přetěžování svalů v oblasti třísel (hokejisté, bruslaři). Dominují zde bolesti, pálivé a píchavé pocity a zhoršená citlivost na vnější a přední straně stehna.

Úžinový syndrom dolní končetinyV dalším případě bývá nerv utlačen hruškovitým svalem. Bolesti se poté objevují v oblasti hýždí a mohou vyzařovat do kyčle i stehna.

Pokud dojde k útlaku nervu na zevní straně bérce, tak si lidé stěžují na pocit brnění v této oblasti, nártu a někdy i v prstech. Můžou se vyskytovat obtíže s přitažením špičky nohy (tzv. fajfky).

U běžců, ale nejen u nich, se často objevuje takzvaná Mortonova metatarzalgie. Bývá spojována s nošením nevhodné obuvi a dlouhodobým statickým stojem či přetěžováním chodidla. U těchto osob bývá zpravidla plochá příčná klenba. Obtíže bývají popisovány jako pálivé bolesti chodidla s maximem v oblasti 3. a 4. prstu. Nejdříve bývají pociťovány ve stoje, později jsou trvalé.

Možnosti řešení obtíží

Léčebná rehabilitace

Primární podmínkou úspěšné léčby, je zjistit příčinu obtíží a tu poté odstranit, popřípadě ji alespoň co nejvíce eliminovat a navrhnout, jedná-li se například o potíže pramenící z nevhodné pracovní polohy nebo nepřiměřené zátěže, alternativy, které zamezí znovuobjevení problému. Nutná je úprava pozice a pracovního prostředí (aby nerv nebyl opakovaně utlačován). Pokud obtíže pramení z přetěžování ve sportu, je nutná analýza a úprava pohybových stereotypů během sportovní aktivity.

Pokud je nerv utlačen svaly, které jsou z důvodu častého zatěžování ve zvýšeném napětí, je důležité, se je naučit správně protahovat. Pro úpravu svalového napětí lze také využít účinků Radiální Rázové vlny.

Chcete se zeptat?

Požadované pole
Požadované pole
Požadované pole

Ve fyzioterapii se také využívá technik na neurofyziologickém podkladě (PNF, Vojta, DNS…), které rovněž upravují svalové napětí, ale hlavně optimalizují zapojení svalů v určitém řetězci, který zamezí přetěžování jednotlivých svalů a kloubů.

Dále se hojně využívámanuálních technik, které vedou ke snížení bolesti v dané oblasti a zlepšují kloubní pohyblivost společně s úpravou anatomických poměrů v oblasti úžiny.

Při poruše citlivosti se používají techniky „hlazení“. Vhodné je i míčkování, kartáčování a tak dále…

Lze využít i účinků manuální či přístrojovélymfodrenáže, která je nejúčinnější při výskytu otoků.

Nerv se dá také takzvaně mobilizovat, přičemž dochází k obnově pohyblivosti nervu v místě přilnutí nervu k okolní tkáni.

V neposlední řadě je nutné se zaměřit na držení těla. Tato korekce vede k obnově rovnovážné aktivity všech svalů, což je podmínkou trvalé úpravy poměrů v postižené oblasti. Zde se rovněž využívá především technik na neurofyziologickém podkladě (Propriomed, PNF, DNS…).
Jako doplněk léčby se s úspěchem užívají noční polohovací ortézy, které udržují kloub v ideálním postavení.

Chirurgická léčba

V případě rozsáhlé poruchy inervace a pohybového omezení (výrazně snížená svalová síla, nesnesitelná bolest) se přistupuje k operačnímu řešení obtíží, kdy je provedeno uvolnění stísněného nervu.  Po operaci je dobré téměř bezprostředně zahájit rehabilitaci. V časné fázi je nejdůležitější péče o jizvu. Lze aplikovat tlakovou masáž nebo Fokusovanou Rázovou vlnu, která rovněž urychlí hojení a zamezí vzniku srůstů.

 

 Autor: Mgr. Tereza Škrampalová, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Doporučujeme: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi konkrétní příčiny problému (symptomů) svého zdravotního stavu. V případě nejasností kontaktujte fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního lékaře. Některé cviky Vám při špatném výběru mohou zdravotní stav zhoršit!

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny

Co je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace hlubokého stabilizačního systému stabilizace pánve, kyčelních a kolenních kloubů, kotníků uvolnění křížokyčelního skloubení (SI kloub)

Cvičení do kanceláře - Stabilizace trupu

Co je cílem cvičení: stabilizace páteře zapojení svalů středu těla úleva od bolesti zad

Korigované zvedání ze sedu do stoje

Co je cílem cvičení: napřímení páteře aktivace středu těla

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji

youtube

Technika Kiblerovy řasy

youtube

Protažení pronátorů předloktí

Mohlo by Vás zajímat

MUDr. Rudolf Klapp (1873 – 1949) - Klappovo lezení

Klappovo lezení vzniklo v Německu na počátku dvacátého století jako metoda pro léčbu idiopatické skoliózy. Tento koncept vytvořil ortoped Bernhard Klapp a posléze jej rozvíjel jeho syn Rudolf Klapp. Rudolf Klapp se jako německý chirurg začal zajímat páteří a jejím…

Bruxismus - skřípání zubů

Skřípání zubů se odborně označuje odborným pojmem bruxismus. Zpozorovali jste skřípání zubů již na Vašich dětech anebo partnerovi? Čtěte dál a dozvíte se, které formy bruxismu se dají ovlivnit a jak tento "zlozvyk" negativně působí na naše zubní prostředí. co to je…

Therasuit

Terapie v obleku, oblečková terapie, terapie v kleci, kosmická terapie... Všechna tato pojmenování dostala nová metoda s originálním názvem Therasuit. Že jste o ní nikdy neslyšeli? V tomto článku Vám stručně představíme novou metodu nejen v rehabilitaci dětské mozkové obrny (DMO).Metoda byla patentovaná v roce 2002 manželským párem Richardem…

Vaše otázky a odpovědi

Bolesti po operaci lokte

OTÁZKA: Dobrý den,před 14 lety jsem prodělal úspěšnou operaci levého lokte z vnitřní strany.V září 2011 jsem měl distorzi stejného lokte, od té doby mě trápí bolesti, které jdou do 4. a 5. prstu, s chladnutím celého předloktí. Rentgen mám…

Bolest zápěstí při ohnutí

OTÁZKA: Dobrý den,asi před dvěma týdny mě začalo bolet levé zápěstí, především při ohnutí dlaně nahoru. Příčinou pravděpodobně byly 3 dny práce na PC a následné posilování v posilovně. Také pravidelně hraji na bicí. Bolest v posledních dnech téměř zmizela,…

Syndrom karpálního tunelu

OTÁZKA: Dobrý den,myslím si, že mám syndrom karpálního tunelu. Jsem více jak 20 let po operaci karpálních tunelů. Pracuji na počítači. V noci mě budí mravenčení prstů a ráno je ztěžka narovnávám. Potřebuji lékařskou zprávu, než se objednám k vám…
banner navody mob
RV banner
chcete se léčit zdarma

Řekli o nás

Z emailů Z emailů PAN M. N. - PRAŽSKÝ PŮLMARATON, 8. 4. 2014 Před pražským 1/2maratonem jsem měl cca třítýdenní bolesti na vnější straně pravého kolene. Měl jsem velké obavy, zda vůbec 1/2maraton odběhnu. Dozvěděl jsem se z internetových stránek Runczech.cz, že budete ve…
Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jiří Homoláč - vytrvalostní běžec Jeho cílem je neustále překonávat své limity a jako běžecký závodník se dostat na významné světové akce. Běh tvoří podstatnou část jeho života a zároveň je i jeho vášní, protože rád překonává hranice svých možností. Je řeč o Jiřím Homoláčovi...…
Pomáháme profesionálním sportovcům Pomáháme profesionálním sportovcům Jako soukromé centrum fyzioterapeutické péče jsme si vědomi toho, že naši klienti od nás očekávají maximální a profesionální péči. A to se snažíme dodržet a nezklamat Vaši důvěru. Naším cílem je Vám okamžitě a efektivně pomoci. A právě kvůli tomuto…