Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Skřípnutý nerv

Pociťujete-li ostrou pálivou bolest nejčastěji v oblasti lopatky, hrudní a bederní páteře či v mezižeberních prostorech, svádí to k myšlence, že jste si skřípli nerv. Toto označení se však v odborné terminologii nevyskytuje. K útlaku nervu docházet může, avšak tyto bolesti ve většině případů způsobuje nečekaný pád, přeležení nebo namožení určité části těla, kterou jsme po určitý čas drželi v neměnné pozici. Akutní blokáda kloubu a zvýšené napětí svalů v dané oblasti je obranná reakce těla na proběhlou událost.

Útlak nervu a úžinové syndromy

Skutečný útlak nervu je onemocnění, jehož příčinou je útisk nervu v místě anatomického zúžení (nerv může být utlačen kostěným výrůstkem, svalem ve zvýšeném napětí, nádorem a na základě mnoha dalších příčin). Jde o onemocnění periferního nervu charakterizované bolestí anebo poruchou funkce nervu (ztrátou hybnosti či citlivosti).

Zpočátku se projevuje pocity mravenčení nebo brnění v oblastech, které nerv propojuje. Později se může snížit síla a pohyblivost příslušných částí těla. Tlak na nerv omezuje jeho prokrvení. Nedostatečná výživa následně ohrozí i funkci nervu. Pokud nedojde k jeho uvolnění, hrozí nevratné poškození s následkem ztráty funkce nervu, citlivosti a funkce příslušných svalů.

Nejčastější úžinové syndromy

Úžinové syndromy horní končetiny a pletence ramenního

V tomto případě se nejčastěji projevuje brnění horních končetin, které se může zhoršit při nesení břemene (například tašky s nákupem). Někdy se mohou objevit bolesti u horního okraje lopatky spolu s obtížemi při pohybech v rameni. Syndrom karpálního tunelu je také často spojen s cukrovkou či výraznými hormonálními změnami (například v těhotenství). Zde je nejčastěji popisováno brnění v prstech, obvykle v noci nebo k ránu. U syndromu kubitálního tunelu, který bývá způsoben úrazy v oblasti loketního kloubu, se uvádí pálivá bolest na malíkové straně předloktí, prsteníku a malíku.

Úžinové syndromy dolní končetiny a pánve

Zde může útlak a dráždění nervu způsobit například těsné oblečení, zaměstnání, kde se pracovník opírá o pult v oblasti třísel, těhotenství nebo obezita či přetěžování svalů v oblasti třísel (hokejisté, bruslaři). Dominují zde bolesti, pálivé a píchavé pocity a zhoršená citlivost na vnější a přední straně stehna.

V dalším případě bývá nerv utlačen hruškovitým svalem. Bolesti se poté objevují v oblasti hýždí a mohou vyzařovat do kyčle i stehna.

Pokud dojde k útlaku nervu na zevní straně bérce, tak si lidé stěžují na pocit brnění v této oblasti, nártu a někdy i v prstech. Můžou se vyskytovat obtíže s přitažením špičky nohy (do tzv. fajfky).

U běžců, ale nejen u nich, se často objevuje Mortonova metatarzalgie. Bývá spojována s nošením nevhodné obuvi a dlouhodobým stáním či přetěžováním chodidla. Tyto osoby zpravidla mívají plochou příčnou klenbu. Obtíže bývají popisovány jako pálivé bolesti chodidla, nejsilnější v oblasti 3. a 4. prstu. Nejdříve bývají pociťovány ve stoje, později jsou trvalé.

Možnosti řešení obtíží

Léčebná rehabilitace

Primární podmínkou úspěšné léčby je zjistit příčinu obtíží a tu poté odstranit, popřípadě ji alespoň co nejvíce omezit. Pokud potíže pramení například z nevhodné pracovní polohy nebo nepřiměřené zátěže je potřeba navrhnout opatření, která zamezí návratu problému. Nutná je úprava pozice a pracovního prostředí, aby nerv nebyl opakovaně utlačován. Pokud obtíže pramení z přetěžování ve sportu, je nutná analýza a úprava pohybových stereotypů během sportovní aktivity.

Pokud je nerv utlačen svaly, které jsou kvůli častému zatěžování ve zvýšeném napětí, je důležité se je naučit správně protahovat. Pro úpravu svalového napětí lze také využít účinků radiální rázové vlny. Ve fyzioterapii se také využívá technik na neurofyziologickém podkladě (PNF, Vojta, DNS…), které rovněž upravují svalové napětí, ale hlavně optimalizují zapojení svalů v určitém řetězci, a tím zamezí přetěžování jednotlivých svalů a kloubů.

Dále se hojně využívá manuálních technik, které tlumí bolesti a zlepšují pohyblivost kloubů společně s úpravou anatomických poměrů v oblasti úžiny. Při poruše citlivosti se používají techniky „hlazení“. Vhodné je i míčkování, kartáčování atd. Lze využít i účinků manuální či přístrojové lymfodrenáže, která je nejúčinnější při výskytu otoků. Nerv se dá také takzvaně mobilizovat, přičemž dochází k obnově pohyblivosti nervu v místě přilnutí nervu k okolní tkáni.

V neposlední řadě je nutné se zaměřit na držení těla. Jeho korekce vede k obnově rovnovážné aktivity všech svalů, což je podmínkou trvalé úpravy poměrů v postižené oblasti. Zde se rovněž využívá především technik na neurofyziologickém podkladě (Propriomed, PNF, DNS…). Jako doplněk léčby se s úspěchem užívají noční polohovací ortézy, které udržují kloub v ideálním postavení.

Chirurgická léčba

V případě rozsáhlé poruchy inervace a pohybového omezení (výrazně snížená svalová síla, nesnesitelná bolest) se stísněný nerv může uvolnit operací. Po operaci je dobré téměř bezprostředně zahájit rehabilitaci. V časné fázi je nejdůležitější péče o jizvu. Lze aplikovat tlakovou masáž nebo fokusovanou rázovou vlnu, která rovněž urychlí hojení a zamezí vzniku srůstů.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace trupu a horních končetin

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - pozice „mostu“

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Ergoterapie

Slyšeli jste již pojem ergoterapie? V tomto článku se dozvíte, jak taková ergoterapie vypadá a co dělá ergoterapeut.

Spinální muskulární atrofie

Základní informace o SMA, jejích typech i metodách léčby v tomto článku.

Cévní mozková příhoda (CMP)

Jaké jsou faktory, příznaky a následná léčba cévní mozkové příhody? Vše v našem článku.

Nervosvalová onemocnění

Co jsou nervosvalová onemocnění, jak vznikají a jak je lze léčit? To vše v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Paréza obličeje

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem a možnou pomocí. Mám poporodní parézu levé části obličeje (spadlý koutek, nedovíratelné levé oko, nehybné obočí). Byla by možná konzultace a popřípadě rehabilitace?Děkuji za odpověď

Metoda Therasuit

Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Zaujala mě metoda Therasuit. Zajímalo by mě, jestli se tato metoda používá i u dospělých osob. Předem moc děkuji za odpověď.

Necitlivost v obličeji

Dobrý den,po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o tom, abych…