Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Tanec jinýma očima

Pohybujete se v tanečních kruzích nebo se tancem jen bavíte? Dovolte nám poskytnout Vám také jiný pohled a využití tohoto příjemného pohybu.

Tanec

Tanec je již od nepaměti lidmi vnímaný jako nejpřirozenější projev těch nejdůležitějších událostí v životě. Tanec sloužil jako kompenzační projev při neustálé práci ke zlepšení motivace a radosti ze života. Na druhé straně byl uskutečňovaný při důležitých rituálech a léčebných obřadech, kterých se zúčastňovali buď nejdůležitější osoby, nebo dokonce i celé vesnice.

Taneční pohybová terapie

Tanec v současné společnosti vnímáme jako veškeré neverbální projevy jedince, které mají komunikační potenciál. Neverbálními projevy rozumíme veškeré pohybové akce, odrážející aktuální prožívání daného člověka a jeho zkušenost s vnějším světem.

Taneční pohybová terapie (TPT) je definována jako jemné psychoterapeutické užití pohybu v procesu, který podporuje emoční, sociální, kognitivní (poznávací) a fyzickou integraci (začlenění) jedince. Podobně definuje TPT britská ADMT UK (The Association for Dance Movement Therapy UK): tanenčně pohybová psychoterapie (TPP) je psychoterapeutické užití pohybu a tance, které umožňuje kreativní zapojení jedince do procesu, v němž je podporována emoční, kognitivní, fyzická a sociální integrace jedince.

Vyjádření pohybem

Přímý projev člověka pomocí celého spektra neverbální komunikace je shrnutím jeho minulosti, přítomného okamžiku a cílů jeho dalších kroků. V průběhu 20. století se v Americe spolu s rozvojem moderního tance začal rozvíjet také pohyb, spojený s rytmem, pod vedením pedagogiky rozvoje emocí. Začalo se s všímáním si především individuality pohybu v daném emočním a psychickém rozpoložení studentů. Zde stojíme u zrodu myšlenky připojit volný pohyb k práci s lidmi duševně chorými. S postupným rozvojem psycho­somatiky, která se zabývá duševním rozpoložením a jeho vlivem na funkci pohybového aparátu, se projevuje spojitost rehabilitace a tance jako celku.

Taneční pohybová terapie vs. terapeutický tanec

Jak TPT, tak i terapeutický tanec se od výuky tance značně odlišují. Estetika, technika a přesnost pohybu nejsou vůbec důležité. Pohyb, kterým se dá vyjádřit nálada a pocit, se využívá jiným způsobem.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se jedná o hru se slovy, jde o dva různé přístupy, které se od sebe odlišují, avšak bývají často laiky i nepoučenými odborníky zaměňovány. Terapeutický tanec není psychoterapeutickou metodou a nevyžaduje tak pevný metodický a etický rámec. Neměl by ale být nazýván „taneční terapií“, jak se to často v praxi děje. To však neznamená, že bychom měli podceňovat význam terapeutického tance. V této oblasti probíhá bezesporu množství kvalitní a prospěšné práce. Navíc, jak uvádí Meekums (2002, s. 6), „mezi TPT a terapeutickým tancem existují přesahy, které umožňují jejich vzájemné obohacení“. Meekums popisuje základní rozdíly mezi TPT a terapeutickým tancem takto: „struktura setkání v TPT je spíše flexibilní, respektuje naladění klienta či skupiny a terapeutický proces. Struktura hodiny terapeutického tance může být předem přesně připravená a neměnná.“

Rozdíly mezi TPT a terapeutickým tancem

  • U TPT není primární tvorba choreografie a vystoupení. × Cílem terapeutického tance to být může.
  • TPT hojně využívá improvizace. × To nemusí platit a často ani neplatí v případě terapeutického tance.
  • TPT se účastní 1–10 účastníků. × V případě terapeutického tance může být počet účastníků daleko vyšší.
  • TPT je psychoterapeutická metoda. × Terapeutický tanec může mít podobu spíše taneční výuky.
  • Tanečně pohybový terapeut absolvuje sebezkušenostní výcvik v TPT a pracuje pod supervizí. × To nemusí platit pro tanečního lektora, který se zabývá terapeutickým tancem.
  • TPT pracuje se skupinovou dynamikou a nepříjemnými emocemi. × Terapeutický tanec se těmito tématy nemusí zabývat a může zdůrazňovat relaxaci a zábavu.
  • Součástí TPT bývá většinou verbalizace. × To nemusí platit pro terapeutický tanec.

Jedinečnost TPT

Terapeut s klientem vytváří dialog, který se odehrává beze slov, jen pomocí pohybu.

Využití TPT

TPT nachází uplatnění v různých oblastech práce s lidmi a v různých typech zařízení. V oblasti rozvoje osobnosti a primární prevence se jedná například o součást výuky tance či herectví, o práci matek s dětmi v mateřských centrech (podpora zdravého vývoje vztahové vazby), o práci se zdravými seniory v domovech důchodců či pečovatelských domech nebo o podporu zdravého životního stylu, tzv. wellness aktivity (zejména u lidí, kteří jsou vystavení výraznému stresu, např. manažeři). Patří sem také programy zaměřené na prevenci násilí u dětí a práci s dětmi vůbec.

Populaci, jež může nejvíce profitovat z TPT jako léčebné metody, tvoří „lidé, kteří svým tělesným pohybem a vnitřním napětím oznamují něco zvláštního“. Vhodní pro TPT jsou zejména lidé, kteří mají z jakéhokoliv důvodu problémy s verbalizací, ale mohou komunikovat pohybem. Problémy s verbalizací jsou zde myšleny v nejširším slova smyslu. Zahrnují obraz člověka s neurotickým typem obtíží, uchylujícího se např. k intelektualizacím či racionalizacím (jako obranným mechanizmům bránícím kontaktu s vlastním prožíváním i s okolím). Dále se jedná o člověka, který má problém rozpoznávat (a tedy také verbalizovat) svoje pocity (tzv. Alexithymie); člověka, který oznamuje své duševní útrapy somatickými příznaky (psychosomatičtí klienti); ale také o člověka po úrazu mozku, trpícího afázií; či člověka s katatonní schizofrenií nebo autismem. TPT je vhodná také pro ty jedince, kteří mají narušený obraz těla (body image); narušení propojení mezi vnitřním prožíváním a vnějším projevem (expresí); dále pro ty, jejichž problematika vychází z preverbálního období nebo má původ v zážitcích vytěsněných do nevědomí (ale živých na úrovni tělové paměti, jako je tomu např. u traumatu).

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; www.tanter.cz; www.adta.org

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest v bedrech

Dobrý den,mám bolest kolem beder, už 14 dní, bolí to jen když se zakloním, nevím zda je to jen ztuhlé, nebo to je skřípnutý nerv. Intenzivně tancuji. Chci se zeptat zda to přejde samo nebo se mám obrátit na lékaře. Děkuji moc