Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Obecná podoba vertebrogenního syndromu je charakterizována bolestmi zad v celém svém průběhu, zvýšeným napětím paravertebrálních svalů (svalů podél páteře), poškozením dynamické i stabilizační funkce obratlů a páteře jako celku.

Možné příčiny vzniku VAS

V dnešní době, kdy nespočet lidí pracuje celé dny u počítačů a často nesedí zcela správně, je nárůst případu s diagnózou VAS stále vyšší. Nejedná se jen o lidi zaměstnané v kancelářích, ale i o lidi pracující ve větších společnostech na pásové výrobě nebo jiná další zaměstnání jejichž součástí je setrvání delší dobu v jedné poloze (sed/stoj). Určitě se to týká i lidí, kteří během své práce často zvedají těžší břemena a způsob takového pohybu není fyziologicky dobře zajištěn. Setrváváním ve špatně zajištěné poloze nebo opakovaným prováděním pro tělo ekonomicky nevýhodného pohybu denně a po delší dobu se pěstují špatné stereotypy, které časem vyústí v nepříjemné bolesti. Zprvu se jedná o akutní bolesti, které jsou dobře ovlivnitelné běžnými analgetiky a odpočinkem, ale postupně se z těchto bolestí stávají bolesti chronické, u kterých v mnoha případech může být na pozitivní ovlivnění pozdě a jediným možným řešením je chirurgický zákrok s nímž se mohou objevit další komplikace. Proto je dobré takové bolesti nepodcenit a řešit je včas a správným způsobem. Pokud problematika spojená s bolestmi zad přejde do chronického stadia, může být celková terapie velmi dlouhodobá a složitá. Základem pro pozitivní ovlivnění bolestí zad je aktivní přístup k terapii. Pravidelné cvičení v podobě rehabilitací a následného domácího cvičení je první správný krok. Současně je velmi dobré podpořit léčbu bolestí zad vhodnou variantou fyzikální terapie v podobě aplikace rázové vlny, elektroterapie, mechanoterapie, vodoléčby a dalších.

Co se s tělem při VAS děje

Pokud jednotlivé obratle působí dlouhodobě špatným způsobem na obratlovou ploténku, kterou spolu sdílí, dochází k možnosti vzniku herniace disku (výhřez ploténky). Disk tvořený gelovitou hmotou se postupně začne prominovat do míst s větším prostorem a může zde dojít prasknutí jádra a tím k úplnému vyklenutí disku mimo svůj prostor. Z počátku se tento problém může jevit bolestí jen v určitých polohách těla nebo jednotlivých pohybech. Vyvarováním se však těchto poloh a pohybů nemusí být vždy nejvhodnější pomocí. Dojde-li k progresi bolestí, což může vést k pohybovému omezení, je nejvyšší čas začít něco dělat. Vyhřezlá ploténka totiž začne dráždit příslušné nervy a příznaky na těle se mohou dále propagovat z místa bolesti do jednotlivých končetin podle toho, ve které oblasti páteře dochází k herniaci disku. Často se jedná o brnění, pálení nebo sníženou citlivost např. v oblasti dolní končetiny. Neurologické příznaky se objevují na různých místech končetin v závislosti na inervaci příslušné oblasti.
Ne každá bolest zad musí ihned znamenat výhřez. Často jsou bolesti způsobeny přehnanou aktivitou či pasivitou a jeví se jako blok různých segmentů, který může být velmi omezující při dělání denních běžných aktivit. Součástí vzniklého bloku může být popisována svalová bolest právě z fyzického přetížení v podobě nadměrného pohybu, na který není člověk zvyklý nebo setrvání příliš dlouho dobu v jedné poloze (např. leh u TV), což může být popsáno jako ztuhlost konkrétních míst.

Diagnostika a léčba

Pro diagnostiku VAS se často využívá jednotlivých zobrazovacích metod jako je RTG, SONO či MR (magnetická rezonance). Dále se pro charakteristiku bolesti může použít vizuální analogová škála. Pokud se jedná o VAS s jasnými neurologickými příznaky lze využít i EMG (vyšetření nervosvalového přenosu). Vyšetření bolesti zad s neurologickým projevem, lze provést i bez použití přístrojů a to jednotlivými neurologickými zkouškami pro daný nerv a oblast.
Jak již bylo zmíněno, na akutní bolesti v prvních dnech obtíží velmi dobře pomáhají běžně dostupná analgetika. Pokud tento přístup nepomáhá nabízí se varianta silnějších léků na předpis, které předepisuje příslušný lékař (obvodní lékař, neurolog, ortoped atd.).

Současně je vhodné doplnit léčbu o rehabilitaci, kde se doporučují různá režimová opatření a využívá se nespočet technik, metod a přístupů k útlumu bolestí a jejímu úplnému odbourání. Během fyzioterapeutické péče je možné použít měkké techniky pro uvolnění svalového napětí, mobilizace pro odblokování jednotlivých segmentů, klasické cvičení s edukací pro domácí terapii, metody založené na neurofyziologickém podkladě a další techniky jako je použití fyzikální terapie nebo aplikace kinesiotapu.

V mnoha případech je indikovaná aplikace analgetických látek pomoci injekce. Tato látka se aplikuje přímo do místa bolesti s následným nařízením klidového režimu. Tento přístup může být i několikrát opakován.
Při selhání všech výše vypsaných postupů může dojít až k invazivnímu řešení v podobě operace, kdy se často jedná ke stabilizace postiženého segmentu páteře a dekompresi (uvolnění) utlačovaného nervu. Tento postup může v budoucnu vést k omezení určitých pohybů z důvodu znemožnění pohyblivosti páteře v operované oblasti.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie;
Kolář et al.: Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd. Praha, Galen 2009, s. 713.
Čierný D., Marková T., Killinger Z., Pajer https://www.ljeciliste-topusko.hr/en/service/vertebral-and-vertebrogenic-syndromes/

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace C/Th a horního žebra

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace ramenního pletence – veslování vestoje

Pro zobrazení klikněte na

Zásuvka vsedě

Články, které by vás mohly zajímat

Dornova metoda a Breussova masáž

Slyšeli jste už o Dornově metodě nebo Breussově masáži? V našem článku se dozvíte vše potřebné.

Blokáda žebra, akutní bolest na hrudníku

Cítíte výraznou bolest na hrudníku nebo mezi lopatkami? Nemůžete se nadechnout? Možná máte zablokovaná žebra. Více v článku.

Syndrom kostrče a pánevního dna

Trápí Vás bolesti kostrče a pánve? Trpíte bolestmi hlavy a páteře? Máte bolestivou menstruaci? Nemáte syndrom pánevního dna?

Prevence bolesti zad nejen do kanceláře

V tomto článku se dozvíte jak předcházet bolesti zad nejen v běžném životě, ale i při práci v kanceláři.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Blokáda páteře a žeber v souvislosti s Bechtěrevovou nemocí

Dobrý den,3. rokem se léčím s bechtěrevovou nemocí. Onemocnění mě nikterak neomezuje, nicméně zhruba před 2 měsíci mě začalo ohromně bolet mezi lopatkami a na žebrech, problém mám pouze při sezení a během toho mě bolí i na hrudník…

Výhřez ploténky a bolest a brnění prstů u nohou

Dobrý den, Mám diagnostikovaný výhřez ploténky L5/S1, v současné době s bolestí a brněním až do konečků prstů. S akutním stavem jsem byla hospitalizována v nemocnici, nyní jsem doma s prášky proti bolesti a mám před sebou dal…

Fyzioasistent

Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí,…