Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Vliv blokád drobných kloubů nohy na vznik funkčních poruch pohybového aparátu

Kosti, klouby, vazy, svaly a šlachy v oblasti chodidla, nártu a kotníku jsou tvarem kostí a styčných ploch kloubů a směrem tahu vazů a šlach uzpůsobené tak, aby tvořily v noze 2 podélné klenby na malíkové a palcové straně a 3 příčné klenby pod hlavičkami zánártních kloubů mezi nártními kůstkami. Tyto klenby mají za úkol tlumit rázy vznikající při dopadu paty na zem při chůzi a běhu a zároveň umožňují měkké odvinutí chodidla od podložky, aby chůze a běh byly plynulé a pružné. Rázy jsou utlumeny a nepřenáší se do vyšších etáží, tedy do kolen, kyčlí a přes pánev do páteře.

Důsledek blokád

Dojde-li ke vzniku blokád zánártních kloubů, např. při úrazu, při špatném pohybovém stereotypu apod., a měkké tkáně v noze ztratí svou funkci „tlumiče“ rázů, začnou se nárazy vznikající dopadem paty na zem přenášet dál na klouby kotníku, kolene, kyčlí, páteře i hlavy. Opakované rázy mohou způsobit poškození chrupavek, menisků nebo meziobratlových plotének. Přizpůsobit se mohou ale i kosti samotné. Mohou vznikat tzv. osteofyty – kostní výrůstky, nejčastěji na bederní a krční páteři. Na patní kosti vzniká tzv. patní ostruha (calcar calcanei). Pozorujeme i úponové bolesti Achillovy šlachy z přetížení, zpočátku nevysvětlitelné bolesti kolen jsou později diagnostikované jako poškození vazů či menisků, vzniká postupně artróza kotníků, kolen a kyčlí, bolesti bederní páteře, zad ale i významné bolesti hlavy.

Fylogenetický význam

V době, kdy se naši předchůdci ještě nepohybovali ve vzpřímeném stoji, nebyly klenby ještě vytvořené, neboť k tomu nebyl důvod. Zůstaly nám však svaly, které mají vliv na funkci nohy i dnes. Naši předkové např. dokázali odtáhnout palec na dolní končetině dostatečně daleko, aby byl možný úchop i na noze. Tento fakt je dodnes patrný u lidoopů, kteří při šplhání po stromech dokáží postavit palec proti ostatním prstům a pevně se držet kmene a větví. Od primátů nám zůstal sval odtahovač palce (musculus abductor hallucis), který dnes již není tak silný (během evoluce se změnil i tvar kloubu palce). Nicméně, pokud není tento sval používán dostatečně, ochabuje a vzniká tzv. vbočený palec (hallux valgus), což vede opět ke vzniku funkčních blokád.

Pro zobrazení klikněte na

Vývoj klenby a vznik blokád

Klenba nohy se u dítěte vyvíjí poměrně pozdě. Novorozenec má nohu fyziologicky plochou. Ke změně tvaru chodidla a vniku kleneb dochází postupně, vlivem odkrývání pohybových programů během dozrávání nervové soustavy a vznikající aktivity svalů, které svým tahem tvarují kosti a kloubní plochy. První počátky vývoje klenby můžeme pozorovat u dětí ve věku 9 měsíců až 1,5 roku, tedy v době, kdy dítě dělá první kroky. Klenba nohy by měla být vytvořena do 3 let věku dítěte (některá literatura však uvádí až do 6 let věku dítěte). Pokud vývoj nohy není dokonalý, je možné předvídat pozdější vznik blokád drobných kloubů i důsledky s tím spojené.

Vložky do bot ano či ne?

Fyzioterapeut či lékař může doporučit ortopedické vložky, které mají podepřít příčnou i podélnou klenbu, nicméně pasivní opora problém neřeší a to ani v případě ortopedických vložek na míru. Vazy, šlachy a svaly mají podpírat klenbu a tlumit rázy – vazy a šlachy podpírají klenbu pasivně a svaly aktivně. Pokud se svaly „spolehnou“ na pasivní oporu vložky, budou ztrácet svou vlastní schopnost udržet klenbu nohy proti váze těla a ochabovat.

Vložky do bot jsou výborné jako pomoc pro tlumení nárazů při chůzi po tvrdém terénu (asfalt, beton, dlažba…) nebo při sportech, kde je vyšší náročnost na dokonalé odtlumení rázů při doskocích, běhu apod. (basketball, atletika…). Výborné jsou tedy vložky z měkkých materiálů, jako je gel, silikon, pěna, apod.

Volba obuvi

V praxi se často setkávám s klienty, kteří jsou při první návštěvě přesvědčeni o správnosti své obuvi. Nechají se například přesvědčit reklamou, že bota, která dýchá, je zdravá. Nebo sice nekupují boty tvarované do dokonalé špičky, protože vědí, že je to nezdravé, ale na našem trhu převažují střihy bot s ne zcela ideálním prostorem pro prsty. Taková obuv se nachází bohužel i ve specializovaných obchodech se zdravotní obuví.

Doporučuji zaměřit se na obuv jejíž podešev je vyrobena z měkkého materiálu pro dostatečné tlumení nárazů. Například z korku vyrábí německé firmy Birkenstock a Birkis velice kvalitní a zároveň reprezentativní obuv vhodnou jak pro volný čas, tak pro práci v kanceláři.

V podélné i příčné ose by měla být obuv poměrně snadno ohebná, aby umožnila volné odvíjení chodidla od podložky, a šíře špičky by měla odpovídat šíři nártu a prstů. I v botách pro dospělé by měl před prsty být 1 cm volného prostoru. Volný pohyb prstů v botě je důležitý, neboť prsty se v jednotlivých fází kroku krčí a propínají.

Pokud budete dbát o kvalitu své obuvi a pečovat o své nohy, jistě předejdete vzniku blokád drobných kloubů nohy a tím i obtížím pohybového aparátu, které s nimi souvisí.

Pro zobrazení klikněte na

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka

Pro zobrazení klikněte na

Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Články, které by vás mohly zajímat

Statické vady nohy

Jaké jsou nejčastější vady nohou u dětí a dospělých? Vše se dozvíte v našem článku.

Koňská noha (PEC)

Slyšeli jste už pojem Pes equinovarus congenitus? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o léčbě.

Segmentální senzomotorická aktivace chodidla

Propriofoot je sada destiček pro balanční cvičení. Více o této metodě se dozvíte v článku.

Zdravý vývoj dětské nohy

Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, přesto přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Vbočený palec a bolest paty

Narazil jsem na internetu na Vaše stránky o FYZIOklinice a jsou nejlepší v Praze :-) Moje dotazy se týkají dvou problémů:Zřejmě po nošení úzkých bot se mi před dvěma měsíci na levé noze vytvořil vybočený palec. Můj dotaz se t…

Vbočený palec

Dobrý den,ráda bych se zeptala, zdali je možno pomocí podologie dát dohromady vbočený palec a od toho pramenící bolest nártu a kotníku.Velice děkuji.

Kostní výrůstky na chodidle

Dobrý den,prosím o zprávu, zda je možné odstranit kostní výrůstky na spodní části chodidla - revmatického původu, artritidy - ultrazvukem.Děkuji za zprávu.