Zahradničení a jeho úskalí

Zahrada je vášní a koníčkem mnoha lidí, starost o ní ale nemusí být úplně jednoduchá. Jak se tedy těšit z práce a „neustřelit“ si při tom záda?

Co je ústřel a jak vzniká

Zahradničení

Ústřel neboli lumbago označuje náhlou bolest v oblasti bederní páteře. Bolest bývá doprovázena nepříjemným bolestivým stahem až křečí okolních svalů. Ústřel je všeobecný pojem a zahrnuje řadu různých problémů, mezi které patří:

  • svalové křeče,
  • poškození svalových vláken,
  • blokády obratlů,
  • nebo dokonce výhřez plotének.

Příčinami tohoto stavu při práci na zahradě bývají nejčastěji kombinace těchto faktorů:

  • rychlý, prudký a chybný pohyb,
  • rotace s předklonem,
  • zvedání břemen v nesprávné poloze,
  • dlouhodobé sezení v nesprávné pozici,
  • jednostranný tlak na páteř.

Jak správně pracovat

Zahradničení

Zvedání břemen

Nikdy se neohýbejte pro předmět, který chcete zdvihnout ze země, hlubokým předklonem s rovnými koleny.

Namísto hlubokého předklonu raději proveďte dřep s rovnou páteří. Zatížení páteře je o 70 % nižší, jelikož snášet námahu ve vzpřímené pozici je pro páteř přirozené. Pokud máte problémy s koleny, můžete při předklonu zanožit jednu nohu a rozložit tak zatížení, přičemž páteř zůstává rovná.

Předklon

Nenamáhejte páteř dlouhodobým předklonem. I bez břemene je statická poloha v předklonu pro páteř velmi náročná.

Zahradničení

Sbírejte zeleninu nebo plejte trávu vždy v podřepu či kleku na malé stoličce. Pokud Vám klek nebo dřep nedělá dobře, měňte při práci často polohy, obměňujte činnost, případně se na chvilku projděte a protáhněte.

Záklon

Dávejte si pozor na záklony a neustálé zvedání ramen. Při česání stromů se vyhněte dlouhodobé poloze s ohnutou bederní páteří a rukama nad hlavou. Dochází tak k přetěžování krku a bederní páteře.

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.

Zvolte vhodné náčiní. Když je strom vysoký, vezměte si žebřík a pracujte v takové výšce, abyste nemuseli zdvihat ramena k uším, a páteř bude narovnaná.

Vyrovnaná zátěž

Pracujte vždy oboustranně. Zapojení jen jedné strany způsobuje přetěžování a riziko výhřezu jak krční, tak bederní ploténky. Opět platí, že si musíte zvolit kvalitní nástroje a pravidelně střídat jednostranné činnosti.

Zasloužená relaxace po práci

Práce na zahrádce bývá často náročná. I když si dáváte pozor a pracujete podle zásad správné ergonomie, tělo potřebuje oddych a odpovídající regeneraci. Nezapomeňte si tělo po práci protáhnout, zaměřte se hlavně na oblast krku, páteře a nohou. Tipy na správný strečink najdete v našem článku: Jak na zkácené svalstvo.

A pokud Vás bolest páteře už trápí, přečtěte si také:

 

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Ganglion

Otázka: Dobrý den,měl bych zájem o konzultaci, zda by se léčba ganglionu dle tohoto Vašeho článku dala aplikovat i na můj případ. https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/ganglion-moderni-lecba-pomoci-fokusovane-razove-vlnyJsem klarinetista, vlivem přesvědčení, že bych měl ve svých 29letech pozměnit techniku hry a držení nástroje jsem začal…

Mohlo by Vás zajímat

Řekli o nás

Z Vašich emailů během pandemie Covid-19
Z Vašich emailů během pandemie Covid-19 Z Vašich emailů během pandemie Covid-19 Stanislava K. "Díky, že máte otevřeno a děláte vše pro to, aby to v rámci možnosti mohlo i v době epidemie fungovat." Pan M. "Má úcta a poděkování za pomoc, rady a trpělivost fyziotgerapeuta. V době paniky z Corona 19…
Hodnocení klientky - paní A. R.
Hodnocení klientky - paní A. R. Hodnocení klientky - paní A. R. “Prosim o zverejneni moji zkušenosti s ošetřením u Vás. Bylo to bezvadné.” "Dobrý den, ráda bych se podělila o svou první zkušenost s ošetřením na Fyzioklinice.Ve čtvrtek večer po 18. hodině jsem se rozhodla na kliniku zavolat a požádat o…
Hodnocení - Google
Hodnocení - Google Hodnocení - Google Recenze na google Velice si vážíme této Vaší zpětné vazby a děkujeme Vám za ni. Pokud jste nás ještě nehodnotili a máte chuť to udělat, můžete tak učinit na této stránce. Děkujeme Vám za Vaší přízeň!  
Vyzva
Sleva
Vše o Rázové vlně
Nabídka léčby
Návody na cvičení
Dárkové poukazy
Hledáme fyzioterapeuty