Fascie
Fascie je vláknitá kolagenová pojivová tkáň, která se vyznačuje rozdílnou pružností. Svojí strukturou připomíná pavučinu. Propojuje a zároveň rozděluje tělo na funkční jednotky, formuje celkovou strukturu a tvar - tvoří fasciální síť. Fascii můžeme přirovnat k elastickému trikotu, který dokonale obepíná tělo. Neustále se mění a přizpůsobuje individuálním požadavkům našich těl a gravitaci. Na stresy reaguje produkováním látek, které zajistí stabilitu a obranu těla. Problém nastává ve chvíli, kdy stres pomine, ale vyprodukované látky nejsou z těla odstraněny. Tak se postupně mění postoj těla a tím také pohyb.
Hrudní fascie jsou nepříliš silné povázky kryjící zevní a vnitřní plochu hrudní stěny. Povrchová hrudní fascie (fascie pectoralis superficialis) pokrývá povrch velkého prsního svalu kryje přední a boční stěnu hrudníku a přechází do povrchové břišní fascie. Dozadu mizí v povrchové zádové fascii. Pod velkým prsním svalem je tuhá vazivová blána (fascia clavipectoralis) kryjící malý prsní sval.
Hrudní fascie a dýchání
Dýchání je takovou formou pohybu, která má parametry stále opakující se síly v našem těle. Kontrakcí bránice a pozdvihnutím žeber šikmými krčními svaly (scalenus) a mezižeberními svaly se prostor v hrudní dutině zvětšuje. Během nadechování působí síla svalů proti elastickým silám fascií a membrán, zatímco během vydechování má síla svalů jen minimální vliv. Vydechování je tzv. pasivní způsob dýchání. Je způsoben rozdílným tlakem uvnitř břišní dutiny a tlakem v dutině hrudní a dále pak tzv. resetující elastickou silou fascií a membrán hrudního koše v kombinaci s pružností konstrukce žebra.
Chcete se zeptat?
Pokud něco brání v pohybu bránice, přirozený přetlak v oblasti břišní dutiny je nerovnoměrně přenášen směrem k dutině hrudní a nevyhnutelně se projeví kompenzací v oblasti hrudníku a ramenního pletence. Změny se projeví v mnohých fasciích hrudního systému, ve spojích obratlů a spojích žeber s obratli. Neustálá přítomnost dýchacího pohybu pak vede k lokálnímu zkrácení v systému fascií. A protože se jedná o propojený systém fascií, změny se mohou projevit ve vzdálených oblastech těla.Tento proces může trvat týdny a měsíce od zřejmé příčiny (úraz, operace). Změny se často projevují v oblastech přechodu vnitřních dutin (břišní dutina – hrudní dutina, hrudní dutina - oblast krku). Pokud se změny projeví na fasciích v těchto oblastech, může dojít k rozhození celých sekcí těla (relativnímu vzájemnému posunutí). Výsledkem je viditelná změna vnější i vnitřní formy přilehlé hrudní stěny.
Terapie zkrácených hrudních (a jiných) fascií:
- myofasciální a mobilizační techniky prováděné fyzioterapeutem
- mobilizační dechová cvičení
- stabilizační cvičení
- rolfterapie
- nácvik relaxace pro uvolnění napětí
Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha
Zdroje: https://www.jinecviceni.cz/2012/10/dychani-fascie.html
https://www.maseri.cz/clanky/o-masazich/fascie-a-myofascialni-techniky/
http://www.rolfterapie-frydek.cz/fascie