Aktivní virtuální realita pro děti

Dítě s brýlemi na VR
Jak zprostředkovat dětem rehabilitační cvičení tak, aby cvičily rády? Zábava ve hře je pro děti přirozená motivace k činnosti, proto je spojení virtuální reality a fyzioterapie velmi efektivním nástrojem dětské rehabilitace.

 

Dítě s brýlemi na VRK čemu je cvičení vhodné?

Posilování středu těla má význam v prevenci i léčbě bolestí zad. Úkolem hlubokého stabilizačního systému je udržovat jednotlivé obratle ve správném postavení a aktivitu svalů kolem páteře, břicha, bránice a pánevního dna v rovnováze. Při tomto typu tréninku jsou zapojovány všechny svalové skupiny zodpovědné za správné držení dětského pohybového aparátu.

 

Jak hra probíhá?

Na počátku si dítě zvolí prostředí:

  • Potápění pod hladinou oceánu.
  • Létání nad vrcholky hor.

Nejprve fyzioterapeut vysvětlí dítěti ovládání přístroje a programu. Poté mu pomůže s nastavením správné polohy na labilní konstrukci. Aby si dítě bezpečně osvojilo potřebnou sílu a citlivost pro ovládání konstrukce, zadá mu fyzioterapeut několik povelů, jak se naklánět nebo udržet směr. Až poté si dítě nasadí 3D brýle a zkusí hru, přičemž fyzioterapeut po celou dobu hry dohlíží na správné držení těla a rovnováhu aktivních svalů. Pokud je potřeba, ovlivňuje fyzioterapeut intenzitu cvičení změnou herního scénáře. Obtížnost je nastavena a korigována podle věku, pohybových schopností, maximální síly a především cíle, kterého chceme dosáhnout.

 

Pro koho je cvičení vhodné?

  • Minimální doporučený věk pro cvičení je 10 let a minimální doporučená výška 140 cm. Výška je rozhodující, neboť menší děti by měly potíže s ovládáním konstrukce.
  • Předpokladem pro cvičení je, že dítě netrpí vážnějšími zdravotními obtížemi. Pokud má nějaké zdravotní omezení a nejste si jisti, zda je cvičení vhodné, poraďte se prosím předem s našimi fyzioterapeuty.
  • Vzhledem ke grafickým efektům, které virtuální realita nabízí, nedoporučujeme pro děti trpící epilepsií.

 

Rozsah služeb zahrnutých v ceně

  • Tlačítko koupitAkční cena do konce března 2018: 650 Kč / 30 min.
  • 15–20 minut čistého času na platformě 3D virtuální reality (simulace létání nebo plavání podle výběru) s asistencí fyzioterapeuta
  • 10–15 minut instruktáže a konzultace s fyzioterapeutem.

 

Reference

Zdenda na přístrojiJulie na přístroji

„Je to strašně dobrodružný. Když si na tu věc vlezeš a nemáš ještě nasazené brýle, tak je to takový normální pocit houpání, ale hned po nasazení 3D brýlí máš najednou pocit, že jsi v úplně jiném světě!!! Úplně zapomeneš, že jsi v tělocvičně a že se jen tak houpeš – třeba si myslíš, že padáš do hlubiny nebo se řítíš na skály. V jiné hře zase letíš v raketoplánu a objevuješ jiné světy – je to úplně suprový!“
Julie, 10 let

 

„Na 3D virtuální realitě si zaposilujete a zároveň si zahrajete a vyblbnete. Je to hezky animované a jsou tam různé úkoly. Je těžké na tom držet rovnováhu. Je to zajímavé a hezké a někdy je tam i adrenalin.“
Zdenda, 12 let

Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení