Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Indikace a kontraindikace Rázové vlny

Při výběru nejvhodnější léčebné metody jsou samozřejmě nejdůležitější možné kontraindikace. Dalším neméně důležitým kritériem je pak především její účinnost a tzv. subjektivní přijatelnost pro pacienta.
 

Přednosti terapie Rázovou vlnou

Při výběru nejvhodnější léčebné metody jsou samozřejmě nejdůležitější možné kontraindikace. Dalším neméně důležitým kritériem je pak především její účinnost a tzv. subjektivní přijatelnost pro pacienta.

Podle především německých a švýcarských zkušeností a studií, potvrzených i naší praxí, založených na terapii pohybového aparátu pomocí Rázové vlny uvádí efektivitu léčby až 95 %. Což představuje obrovský a s mnoha jinými metodami v lékařství často také nesrovnatelný úspěch. Klienti vzatí do studií hodnotili snížení až vymizení svalových a úponových bolestí, urychlení hojení zranění a rychlý návrat zpět do běžného denního procesu i sportovních aktivit.

 Výhodou terapie Rázovou vlnou je především to, že jdeo neinvazivní metodu léčby s vysokou účinností. Dalším pozitivem je vysoká tolerance terapie ze strany lidského organismu, případně pouze výskyt minimálních vedlejších účinků. Jedná se maximálně o lokální otok, modřinu či dočasně zvýšenou citlivost v okolí aplikace. Další neméně důležitou výhodou terapie Rázovou vlnou je i její nízká časová náročnost, protože vlastní aplikace trvá jen několik minut. Navíc výkon nezatěžuje pacienta v období léčby, klient může tzv. normálně fungovat bez výrazného omezení. Pouze pro zvýšení efektivity léčby doporučujeme omezit sporty zatěžující léčený segment těla. Samotná terapie je jinak bezbolestná, proto zde není nutná lokální či jiná anestezie.

Terapie výrazně zkracuje dobu léčení a její efekt je dlouhodobý.

Tato moderní léčebná metoda se velmi rychle rozvíjí a neustále tak přibývá množství diagnóz a chorob, které se dají pomocí Rázové vlny léčit.Většina chorob se podaří vyléčit odstraněním příčiny, což je samozřejmě ideální způsob, o který se vždy primárně snažíme. Ovšem u některých např. pokročilejších stavů artróz je to již velmi obtížné a problémy se tak řeší alespoň úlevou od bolesti. Terapii Rázovou vlnou používáme mimo jiné především na obtíže se zády, revmatické choroby, artrózy kolen, ramen, kyčlí a další onemocnění pohybového aparátu, včetně poúrazových a pooperačních stavů.

Využití a indikace Rázové vlny

V pohybové medicíně bylo použití Rázové vlny původně omezeno pouze na:

 • pseudarthritis (paklouby).

Později byla terapie rozšířena na:

 • tendinopatie (bolestivé onemocnění šlach, někdy charakteru zánětu),
 • nedostatečnou regeneraci hojení měkkých tkání (záněty, rány, apod.)
 • včetně fraktur (zlomenin) a
 • myofasciální bolestivé syndromy (porucha svalové činnosti spojená s bolestmi).

Nyní se užívá Fokusovaná Rázová vlna i u:

 • artróz kloubů (kyčel, koleno, rameno, loket),
 • poškození menisků,
 • poúrazové či pooperační stavy ramenního kloubu,
 • u nehojících se zlomenin,
 • zánětů či nekróz kostí po komplikovaných frakturách,
 • léčby zánětů míšních kořenů,
 • poškození meziobratlového disku, apod.

Vyšší efektivita Fokusované Rázové vlny oproti Radiální je díky vyšší předané energii na milimetr3 i u:

 • tenisových a golfových loktů (epicondylitis)
 • a obecně u zánětů úponů šlach.

V pohybové medicíně se jedná o:

 • funkční problémy spojené s funkcí páteře (recidivující bolesti v bedrech, lumboischiadický syndrom, stavy po zlomeninách kostrče, blokády páteře, bolesti krční páteře a ramen, migrény, závratě…),
 • přetížení měkkých tkání “trigger point”, svalové a úponové bolesti,…,
 • instabilitu kloubů chronické distorze kotníků, stavy po podvrtnutí kolena, bolesti kloubů,…,
 • entezopatie přetížení vazů - tenisový a golfový loket, bolestivé tříslo, skokanské koleno…,
 • burzitidy zánět burz v oblasti kloubů, případně se vznikem kalcifikací v kloubu,…,
 • artrózu I. - II. stupně,
 • posttraumatické stavy špatně se hojící zlomeniny, počínající paklouby kostí, Syndrom rotátorové manžety, zamrzlé/zmrzlé rameno,
 • kostní výrůstky, patní ostruhu, ostruhy na loktech, vbočený palec (Hallux valgus), kladívkovité prsty…,
 • zánět Achillovy šlachy, šlachy dlouhé hlavy bicepsu,…

V estetické medicíně – využívá efektu:

stimulace tvorby kolagenu:

 • liposukce,
 • celulitida,
 • jizvy, strie.

V interní medicíně se používá zejména v oblastech jako je např.:

 • urologie, gynekologie, chirurgie,…

Kombinace fyzioterapie a aplikace Rázové vlny

Z našich zkušeností se čím dál tím častěji prokazuje, že v mnohých, zejména nepříjemných bolestivých případech, týkajících se problémů  pohybového aparátu, již klasická fyzioterapie nestačí. A pokud ano, tak léčba či rekonvalescence trvá podstatně delší dobu než je tomu při spojení fyzioterapie s aplikací Rázové vlny. Kombinovaná terapie je tedy mnohem více efektivní a pozitivní pro naše klienty, jelikož její účinek v podobě rychlé úlevy a odeznění bolestí je viditelný mnohdy již opravdu brzy po jejím zahájení. Nemusíte se tak již dlouhodobě trápit se svými obtížemi, které Vás omezují v plnohodnotném aktivním životě. Pokud máte i Vy nějaký problém, netrapte se dále a vyzkoušejte moderní účinnou léčbu Vašich bolestivých stavů pohybového aparátu s využitím Rázové vlny.

Nejprve Vám provedeme diagnostiku a dále na základě tohoto vstupního vyšetření poradíme, zda je pro urychlení právě léčby ve Vašem případě vhodné využít efektu Rázové vlny. Zejména u některých bolestí pohybového aparátu, kde je příčinou problémů přetěžování svalů zůsobující úponové bolesti v oblasti kloubů, se nám tato kombinovaná fyzioterapie skvěle osvědčila a neustále pomáhá. Na základě předchozího kineziologického vyšetření ošetřujeme Rázovou vlnou přetížené svaly a šlachy, jež se jako součást svalových řetězců podílejí na úponové bolesti. Aplikace Rázové vlny v kombinaci se správně zvolenou a provedenou fyzioterapií účinně a hlavně trvale a pozitivně ovlivňuje funkci pohybového aparátu, vedoucí k odstranění Vašich obtíží.

Zde Vám uvádíme několik typických příkladů indikací pro tento typ kombinované fyzioterapeutické léčby s Rázovou vlnou. Jedná se zejména o: Impingement syndrom ramenního kloubu, Tenisový , Golfový a Oštěpařský loket či Syndrom karpálního tunelu.

Impingement syndrom ramenního kloubu

Důležité je hned na úvod připomenout, že čím dříve se s terapií Rázovou vlnou začne, tím lépe. V případě dlouhodobých chronických stavů se potom samozřejmě i léčba prodlužuje. V případě včasného zahájení kombinované fyzioterapeutické léčby s Rázovou vlnou se velmi výrazně zkrátí doba odeznění bolestivých syndromů jako je právě Impingement syndrom ramenního kloubu. Výrazně stažené svaly jsou schopni se tak rychle a především také trvale uvolní, což ještě podpoříme hloubkovou vibrační masáží pomocí hlavice V-Actor. Rázová vlna má tu výhodu, že působí protizánětlivě a zamezuje otoku postižených oblastí. Navíc má protibolestivý účinek a každou další terapií bolestivost klesá, noční bolest přestává snižovat kvalitu Vašeho spánku, rozsah pohybu se zlepšuje spolu s návratem k běžným denním činnostem.

Tenisový, oštěpařský a golfový loket

Komplexní fyzioterapeutická léčebná kombinace se nám výborně osvědčuje také v případě bolestí loketního kloubu. Rázovou vlnu aplikujeme na příslušné oblasti dle vstupního vyšetření. Přetížené a bolestivé svalstvo podílející se na úponové bolesti v rámci svalových řetězců v této oblasti, se již při první aplikaci Rázové vlny podstatně uvolňuje. Skutečnost, že svaly působí a vzájemně se ovlivňují jako celky znamená, že aplikace Rázové vlny není omezena pouze a jen na samotné přetížené svaly v oblasti předloktí. Aplikace Rázové vlny na tyto svalové celky nám tedy nabízí zcela komplexní přístup ovlivňující celý funkční rámec. Léčba je v důsledku toho výrazně účinnější a rychlejší než při působení pouze v místě ohniska bolestí. Celý fyzioterapeutický léčebný efekt a relaxace přetíženého svalstva je ještě posílen aplikací hloubkové vibrační masáže prováděné moderní hlavicí V-Actor. Stejně jako tomu bylo u předchozího případu syndromu bolestivého ramenního kloubu je opět důležitá včasnost léčby. Na stadiu a vážnosti bolestivých obtíží zde opět závisí počet aplikací a tedy i rychlost léčby.

Syndrom karpálního tunelu

Velmi dobré působení terapie Rázovou vlnou  jsme zaznamenali také u léčby Syndromu karpálního tunelu. Pozitivní efekt se zde projevuje díky

 fyziologickým účinkům Rázové vlny. Terapie zlepšuje lokální cirkulaci a zvýšuje propustnost kapilár. Již po první aplikaci se může objevit ústup bolestí z důvodu lokální nedokrvenosti, zlepšení vstřebávání hematomů a otoků a v neposlední řadě lepší regenerační schopností tkání. Znovu, ostatně jako téměř ve všech případech i zde se rychlost léčby odvíjí od jejího včasného zahájení. Výsledky mohou být viditelné již po první aplikaci, ale opět zde platí, že čím více je stav chronický, tím více terapií je potom zapotřebí. 

 

Syndrom patní ostruhy (Plantární fasciitida)

Především v případě patní ostruhy je terapie Rázovou vlnou opravdu výbornou a navíc neinvazivní alternativou namísto chirurgického zákroku zejména pro pacienty s chronickou bolestí paty s poměrně krátkou doboru zotavení. Rázová vlna, využívající pulzů vysokotlakových zvukových vln, je vysílá do poškozené tkáně a působí tak úlevu od dlouhodobé bolesti způsobené Syndromem patní ostruhy.

kontraindikace

 Použití Rázové vlny není vhodné pro klienty:

 • s poruchami krevní srážlivosti (hemofilie),
 • užívající antikoagulační prostředky (hemolytika), zejména léčiva Marcumar,
 • s onkologickými akutními onemocněními, po rentgenové terapii (K-Markery musí být zcela v pořádku.),
 • s problémem v místě otevřených zranění (nezhojené jizvy, odřeniny…),
 • během těhotenství (aplikace v oblasti trupu),
 • s nutnou aplikací v oblasti křečových žil (trombózy),
 • při léčbě kortikoidy (např. Kortizol) do 2 týdnů,
 • s výraznými jaterními onemocněními.

Upozornění: Pokud máte v těle kardiostimulátor nebo jiné mechanické zařízení na podporu Vašich životních funkcí, obstarejte si potvrzení o testování kompatibility s Rázovou vlnou u svého lékaře!

vedlejší účinky

V případě terapie Rázovou vlnou se nemusíte bát dlouhého seznamu nebezpečných nežádoucích účinků, jako tomu bývá obvyklé u léků a všech možných medikamentů. Navíc vedlejší účinky jež mohou nastat v místě aplikace obvykle odezní do 2 - 10 dní.

Jedná se především o:

 • zarudnutí kůže a vznik drobných krevních “výronků”, což je známka vyššího metabolismu - výměna plynů na tkáňové úrovni, odvod katabolitů z tkáně a přívod oxidu kyslíku a živin,
 • krátkodobé zvýšení bolestivosti léčené oblasti během aplikace nebo po ní,
 • výjimečně vznik hematomu (vyššího prokrvení tkáně),
 • a v opravdu ojedinělých případech může dojít také k mírnému zhoršení otoku.

Jak již bylo výše zmíněno tyto stavy jsou však většinou mírné přechodné s přímou úměrou k aplikované energii. Vhodná je proto aplikace s postupným vystupňováním energetické intenzity.

 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha