Návod na cvičení při potížích se stehenními svaly
Stehenní svaly jsou mohutné svalové skupiny, které bývají poraněny či přetíženy nejčastěji při sportu, náročnějších fyzických činnostech, ale někdy také při náhlém rychlém pohybu. Můžeme se setkat s bolestmi způsobenými křečemi této svalové skupiny, rupturou, ale zároveň může být příčinou i pouhé zkrácení. Přinášíme Vám několik cviků, které by Vás mohly obtíží zbavit nebo je zmírnit.
Návod na cvičení při bolesti přední strany stehen
Cvičení zaměřené na protažení přední a vnitřní části stehenního svalu.

Jedná se o jednoduchý, ale účinný cvik k protažení čtyřhlavého svalu stehenního na přední straně stehna ve stoji. Můžete ho provádět v rámci strečinku před a po jakékoliv sportovní aktivitě, zejména před a po běhu. Cvičení pomáhá od bolesti a uvolňuje napětí v oblasti přední strany stehna.
Čtyřhlavý stehenní sval (m. quadriceps femoris) bývá často zkrácen a přetížen, což může způsobit omezení pohybu a bolesti v kolenním kloubu, i problémy v zdánlivě nesouvisejících oblastech (kyčelní kloub, bederní páteř, třísla,...). Pomocí tohoto cviku je možné sval efektivně protáhnout a zrelaxovat.
Antigravitační PIR bedrokyčelního svalu - jedná se o cvičení k protažení bedrokyčlostehenního svalu (musculus iliopsoas). Tento cvik je vhodné provádět také např. v případě bolesti beder.
Tento návod popisuje protažení třísel pomocí skluzu, které můžete jednoduše provádět doma pouze za pomoci ručníku.
Návod na cvičení při bolesti zadní strany stehen
Svaly zadní strany stehen (ischiokrurální svaly, hamstringy) jsou často zkráceny, toto zkrácení může způsobit bolest zad nebo kolen. Z toho důvodu je vhodné tyto svaly preventivně protahovat.
Návod na cvičení při bolesti vnitřní strany stehen
Jedná se o cvik pro protažení přitahovačů stehna (svalů v oblasti třísel). Používáme ho především v případě syndromu bolestivého třísla a bolestí kyčelního či kolenního kloubu.
U svalů dolních končetin dochází často k nedostatečnému protahování ke zkrácení. Tento cvik důkladně protáhne zevní stranu stehna, hýždí a bérce. Při pravidelném provádění je možné předejít přetížení lýtkového svalu, kolene, kyčlí, bolestem zad, beder či křížokyčelní oblast.