Toto ústrojí, nazývané jako vestibulární, je párové a nachází se hluboko v lebce ve vnitřním uchu. Jedná se o tři polokruhovité kanálky, které jsou anatomicky velmi úzce spojeny se sluchovým ústrojím a do mozku jsou informace o rovnováze a sluchu vedeny společným nervem. Při jeho poškození dochází ke vzniku závratí periferního charakteru, které mohou být přítomny například u benigního paroxysmálního polohového vertiga či Méniérovy choroby.
Naopak při poškození některé ze struktur mozku, dochází ke vzniku závratě centrální vznikající například při roztroušené skleróze nebo při nedokrvení mozku způsobené ucpáním tepny zásobující mozek výrůstky (osteofyty) na krční páteři nazývané jako syndrom vertebrální arterie. Mezi funkční příčiny vzniku závratě centrální lze zařadit blokády meziobratlových kloubů v oblasti krční páteře.
Pro určení, zda se jedná o centrální nebo periferní závrať, se provádí jednoduchý test: pacient zavře oči, natáhne paže před sebe a jednu minutu pochoduje na místě. Leží-li porucha ve vnitřním uchu, otáčí se pacient při testu na místě okolo vlastní osy. Otočení se o více než 45° se považuje za nemoc. Zůstane-li pacient po ukončení testu stát na místě a zvětšuje-li se přitom jeho vrávoravost, jedná se o centrální závrať.
Více informací naleznete v našich článcích
- Kdy zajít k fyzioterapeutovi na rehabilitaci?
- Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších (tinnitus), světélka před očima (scotomy)
- Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)
- Periferní vestibulární syndrom
- Závrať při záklonu hlavy - syndrom vertebrální arterie
- Poruchy rovnováhy/Závratě
- Meniérova choroba
- Bolesti krční páteře - svalové dysbalance