
Kromě akutní bolesti či pocitu diskomfortu/nepohodlí při práci, které doposud pominuly ihned po změně polohy, skončení pracovní doby atd, vede dlouhodobá práce v předklonu (jako každá dlouhodobě se opakující činnost) k chronickým obtížím a dalším nepříjemným onemocněním pohybového aparátu. Typickým jevem plynoucím z práce ve stoje a v předklonu je vznik tzv. kyfotického držení trupu (ohnutí). Toto postavení bývá způsobeno jak vlastní prováděnou činností pracovníka, postavením horních končetin a hlavy, tak i výškou a sklonem pracovní plochy.
Nejčastější pozorujeme předklon v oblasti hrudní páteře (tzv.kulatá záda). U pracovních činností s nízkou pracovní plochou pozorujeme ohnutí v oblasti bederní páteře. Činnosti, které kladou zvýšené nároky na jemnou motoriku a zrak, vedou k předklonu spíše v oblasti krční páteře.
Pamatujte, že jakýkoli diskomfort (nepohodlí) a nepozorovaně se objevující symptomy se mohou podepsat i na Vašem pracovním výkonu a v neposlední řadě na bezpečnosti Vaší práce.