ZDRAVÉ SEZENÍ V AUTĚ
Mnoho z nás denně využívá automobil jako dopravní prostředek pro cestu do práce, na nákupy či za zábavou. I zde se vyplatí dodržovat základní zásady správného sezení. Obzvláště v případě řidičů z povolání a jiných, jejichž čas strávený v dopravním prostředku není zanedbatelný. Zkuste proto během svého každodenního cestování alespoň střídat polohy Vaší pánve, ramen, hlavy a končetin, samozřejmě jen do té míry, jak Vám to bezpečná jízda dovolí. Při dlouhých cestách pak opět nezapomínejte dodržovat přestávky na odpočinek a protažení Vašeho strnulého těla.
Vzhledem ke konstrukci standardního automobilového sedadla není možné úplně dodržet základní pravidla zdravého sedu. A to především z toho důvodu, že Vaše kolena nemohou být při jízdě automobilem níže než kyčle. Proto se při řízení automobilu jednoduše nevyhneme kompromisům. Avšak vždy bychom měli dbát na základní bezpečnostní opatření týkající se správného sezení za volantem.
Správné nastavení výšky sedadla
V dnešní době lze již u většiny moderních typů osobních vozidel nastavit sedadlo i výškově. Výška sedadla však hraje významnou roli především pro řidiče nákladních automobilů.
U těchto vozidel je důležité, aby měl řidič při sezení vždy správně prokrvované dolní končetiny. Noha by tak neměla viset ze sedáku přes jeho hranu. Ale naopak by pod stehnem u hrany sedáku měla jít prostrčit dlaň ruky. U osobních automobilů by měla být výška sedadla seřízena tak, aby mezi střechou a hlavou řidiče bylo možné prostrčit sevřenou pěst na výšku. Jedná se tedy zhruba o prostor vysoký 7 cm. Tato zásada je klíčová při dopravní nehodě.
Správné nastavení polohy opěradla
Základním požadavkem je úhel, který svírá opěradlo se sedákem. Ten musí být v rozmezí 95 až 100 stupňů, protože řidič pod pánví cítí, co se s automobilem děje, kam se vůz stáčí atp. Přes záda opřená pevně v opěradle se vjem přenáší do středního ucha - centra rovnováhy. Tato informace musí do ušního centra dorazit co nejrychleji, aby řidič mohl co nejdříve zareagovat na změnu chování vozidla. Proto je třeba ve vozidle sedět skutečně takto vzpřímeně.
Pro znásobení efektu zdravého sedu doporučujeme využití pomůcky zvané overball nebo deky pro podložení Vašich zad na úrovni pásku kalhot. Opět takto jednoduše předcházíte nepříjemným bolestem zad.
V případě nedodržení doporučeného sklonu opěradla a jeho většího položení často dochází k brzké únavě organismu a mikrospánku. Neméně důležitá je správná poloha opěradla opět i v případě dopravní nehody.
Správné nastavení volantu
Patří sem především správné nastavení volantu vůči délce rukou, tedy vzdálenost těla od volantu. Což je mimo jiné také velmi důležité v případě automobilu vybaveného airbagy. Při nedodržení této vzdálenosti může dojít k vážnému zranění, pokud při dopravní nehodě airbagy vystřelí ven. Za minimální vzdálenost hrudního koše od volantu se považuje 25 cm. Jednoduchým způsobem, jak stanovit vhodnou vzdálenost od volantu, je při výše uvedeném nastavení sedadla natáhnout ruku a položit ji na volant. To je samozřejmě nutné provést tak, aby záda zůstala stále opřena o opěradlo. Ruka by se tak správně měla volantu dotýkat zápěstím.
Jak by měla vypadat správná automobilová sedačka
K základním prvkům vhodné automobilové sedačky patří nastavitelná opěrka hlavy. Slouží nám jednak k bezpečné opoře hlavy a zároveň k měkkému podložení v oblasti šíje. Její využití snižuje napětí svalů krční páteře a ramen. Je důležité dbát na pravidlo, že horní hrana opěrky však nesmí být níže, než hlava pasažéra. Klíčové části jež představuje sedák a opěradlo by měli mít po stranách zvýšené okraje, jež stabilizují tělo při jízdě v zatáčkách. Výhodou je i prodyšný materiál, ze kterého by měla být sedačka vyrobena, protože navíc zabraňuje pocení či lokálnímu prochladnutí. Sedací plocha by měla být mírně naklopena dozadu dolů. Okraj sedadla nesmí, například při brzdění či sešlápnutí spojky, působit tlak v oblasti podkolenní jamky. Opěradlo musí poskytovat dostatečnou oporu bederní páteři a jeho součástí by měla být také nastavitelná bederní opěrka.
Následky nesprávného sezení
Celodenní či několikahodinové nesprávné sezení každý den způsobuje kromě nepříjemných bolestí v oblasti páteře dokonce i vážnější problémy, jako je posun obratle či výhřez meziobratlové ploténky.
://www.fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni/sedave-profese-v-doprave-vyber-cviku