Pooperační péče: 2. - 6. týden od operace
Ambulantní péče, Domácí cvičení
- Cílem je nadále zvětšovat kloubní rozsah - pokud je štěp z patellárního vazu, tak do 5. týdne od operace respektovat pokrčení v koleni do 90°, do 8. týdne dosáhnout pokrčení 120°.
- Zlepšování svalové síly a zlepšení stabilizace kolenního kloubu.
- Kontrola chůze - korekce přenášení váhy přes operovanou končetinu, korekce nadměrné zevní rotace, do 3. týdne chůze s funkční ortézou, od 4. týdne chůze postupně s plnou zátěží.
- Aktivace předního stehenního svalu v uzavřeném řetězci a postupně používat cvičení v otevřeném kinematickém řetězci - PNF.
- Senzomotorická stimulace - proprioceptivní a balanční cvičení kvůli porušené schopnosti vnímání polohy a pohybu kolenního kloubu a pro kokontrakci svalů a stabilizaci kolenního kloubu.
Pozdní pooperační fáze: 7. - 12. týden od operace
- Návrat původní svalové síly - rotoped, stepper
- Pokračování ve stabilizacích dolní končetiny - jak operované, tak zdravé- uzavřený kinematický řetězec, labilní plochy, chůze na pásu
Rekonvalescence: 13. týden - 6. měsíc
- Postupné zvyšování zatížení a návrat ke sportovním aktivitám.
- Do 1 roku od operace při sportu používání funkční ortézy
- Od 3. měsíce plavání (kraul, znak, motýlek), jízda na kole bez nášlapů, výklus a běhání
Příklady cviků - od každého cviku 10 opakování
Zvětšení rozsahu pohybu v kolenním kloubu do pokrčení a do natažení
- Zvýšení rozsahu pohybu v kolenním kloubu pomocí overballu pod patou - dolní končetina je ve středním postavení, sunutím paty po overballu přitažení kolene do pokrčení a poté do natažení.
Posílení předního stehenního svalu
- Izometrická kontrakce předního stehenního svalu v uzavřeném řetězci přes overball pod kolenním kloubem - pata je na podložce, pozor na souhyb pánve!
- Kontrakce přímé hlavy předního stehenního svalu v otevřeném řetězci přes overball pod kolenním kloubem - špička nohy ke stropu, dolní končetina ve středním postavení, zvednutí paty od podložky a tlak kolenem do overballu, pozor na souhyb pánve!
- Kontrakce vnitřní hlavy předního stehenního svalu v otevřeném řetězci přes overball pod kolenním kloubem - dolní končetina je v zevně rotačním postavení v kyčelním kloubu, špička nohy je vytočená ven, zvednutí paty od podložky a tlak kolenem do overballu, pozor na souhyb pánve!
- Kontrakce vnější hlavy předního stehenního svalu v otevřeném řetězci přes overball pod kolenním kloubem - dolní končetina je ve vnitřně rotačním postavení v kyčelním kloubu, špička nohy je vtočená dovnitř, zvednutí paty od podložky a tlak kolenem do overballu, pozor na souhyb pánve!
Posílení přitahovačů stehen
- Izometrická kontrakce přitahovačů stehen- dolní končetiny pokrčené, overball mezi koleny
Cvičení se zátěží - lze využít závaží 0,5–3 kg
- Posílení odtahovačů kyčelního kloubu ( m. gluteus medius a m. tensor fasciae latae) - leh na neoperovaném boku, spodní dolní končetina je pokrčená, vrchní dolní končetina je natažená v rovině těla (není přednožení ani zanožení) - unožování do strany
- Posilování svalů pokrčující koleno - leh na břiše, neprohýbat se v bedrech - krčení kolenního kloubu bez vytáčení dolní končetiny a bez souhybu pánve (pata směřuje k hýždi).
- Posilování lýtkových svalů - ve stoji výpony na špičky (přidržovat se zdi, zábradlí..)
Protahovací cvičení
- Vleže na zádech protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku - 3 varianty zvedání celé dolní končetiny pomocí pásku: špička nohy kolmo ke stropu, špička nohy vytočená ven a zevní rotace v kyčelním kloubu, špička nohy vtočená dovnitř a vnitřní rotace kyčelního kloubu.
- Vleže na břiše protažení přední strany stehenního svalu pomocí pásku - protažení do pokrčení kolenního kloubu.
Senzomotorická stimulace s pomůckami - masážní ježek, balanční podložka
- Stimulace chodidel masážním ježkem
- Korigovaný stoj na obou dolních končetinách na balanční podložce - chodidla zevně vytočená (cca 5- 10 st. špičkami ven), lehce pokrčená kolena, podsazená pánev, hlava a ramena rovně + přenášení těžiště vpřed - vzad a ze strany na stranu + přidání pohybů s horními končetinami (předpažení, upažení, vzpažení), manipulace s míčkem (podávání míčku kolem trupu, nad hlavou, hod míčkem).
- Přední nákrok na balanční podložku operovanou i neoperovanou dolní končetinou (nášlap pata- střed chodidla- prsty), druhá dolní končetina je celým chodidlem nebo špičkou na zemi + stabilizace kolenního kloubu, + překročení přes operovanou i neoperovanou dolní končetinu bez výdrže ve stoji na 1 dolní končetině.
- Zadní nákrok na balanční podložku operovanou i neoperovanou dolní končetinou (nášlap prsty- střed chodidla- pata), druhá dolní končetina je na celým chodidlem na zemi + stabilizace kolenního kloubu, + překročení přes operovanou i neoperovanou dolní končetinu bez výdrže ve stoji na 1 dolní končetině.
- Nákrok stranou na balanční podložku operovanou i neoperovanou dolní končetinou (nášlap prsty- střed chodidla- pata), druhá dolní končetina je celým chodidlem na zemi + stabilizace kolenního kloubu, + překročení přes operovanou i neoperovanou dolní končetinu bez výdrže ve stoji na 1 dolní končetině.
Pokud je povolená jen částečná zátěž (např. 50 procent zátěže), cvičit cviky jen ve stoji na obou dolních končetinách!
Nácvik chůze
- Korekce správného stereotypu chůze - délka kroku, symetrie kroku, správný nášlap patou na zemi a správné odvíjení chodidla při odrazu
- Chůze po špičkách - krátké a stabilní kroky
- Chůze po patách - krátké a stabilní kroky
- Čapí chůze - důraz na propnutí kolene, přirozená délka kroku
- Chůze stranou na obě strany - představa překroku nízké překážky
- Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu
Režimová opatření
- Kryoterapie
- Priessnitzův obklad - cca 45 - 60 min.
- Ortéza - nosit venku, doma (pokud je klient v klidu) a na spaní lze odložit
- Pravidelné cvičení
- Dlouho nestát a nechodit
- Jizva - nestrhávat zbytky strupů ani zbytky stehů - riziko infekce