Tisková zpráva 12. 4. 2018

Fyzioterapie na vzestupu. Pomoc potřebuje čím dál víc Čechů

PRAHA, 12. DUBNA 2018 – Bolest zad, páteře, hlavy, potíže s krční páteří nebo tenisový loket – to je jen zlomek obtíží, se kterými pomůže fyzioterapie. V Česku o ní projevuje zájem stále víc lidí, problémem je ale nedostatek terapeutů.

Česko se začíná potýkat s nedostatkem fyzioterapeutů. Podle odhadů připadá na sto tisíc Čechů 80 fyzioterapeutů, v sousedním Německu je to až třikrát tolik. Fyzioterapeutické služby přitom vyhledává čím dál víc lidí. „Nárůst počtu pacientů ovlivňuje několik faktorů. Za prvé je to dáno lepší informovaností a větším zájmem o své zdraví a prevenci. Za druhé je to změnou životního stylu – sedavé zaměstnání a minimum pohybu do ordinací fyzioterapeutů přivádí stále víc lidí. V budoucnu nelze očekávat, že počet pacientů fyzioterapeutických klinik bude klesat. Předpokládáme spíš jejich dramatický nárůst,“ upozornila Iva Bílková, hlavní fyzioterapeut Fyziokliniky.

Češi se začínají o své zdraví víc zajímat a snaží se zdravotním komplikacím předcházet. Ještě nedávno bylo zcela běžné vyhledat s bolestí pohybového aparátu nejdříve praktického lékaře, který pacienta odeslal k dalšímu vyšetření specialistou, a teprve poté byly pacientovi doporučeny rehabilitace. „V současné době ordinace fyzioterapeutů navštěvuje stále více klientů, kteří chtějí začít řešit problém komplexně a ihned. Proto se dostává fyzioterapie z pomyslné závěrečné části do popředí řešení pohybových problémů, vysvětlila Iva Bílková.

Podle odhadů zhruba každý čtvrtý Čech potřebuje léčbu fyzikální a rehabilitační medicínou. Například bolest zad a páteře patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy v Česku.Fyzioterapie řeší primárně bolesti pohybového aparátu nebo u dětí korigování fyziologického psychomotorického vývoje dítěte. Mezi známé a časté obtíže v populaci, kterým dokáže fyzioterapie předcházet nebo je řešit, patří bolesti zad, patní ostruhy, tenisové lokte, bolesti hlavy, beder, potíže s krční páteří, bolestivé blokády žeber, blokády žeber, páteře, které mohou způsobovat onemocnění vnitřních orgánů,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Méně známou kapitolou fyzioterapeutické pomoci je například intervence a cvičení vedoucí k otěhotnění nebo pomoc od bolestivé menstruace. „Miliony žen na celém světě jsou měsíc co měsíc sužovány prudkými bolestmi, přitom nejčastější příčinou je dysbalance v oblasti pánevního dna. Tento problém je poměrně snadno napravitelný cvičením v kombinaci s cílenou fyzioterapií,“ vysvětlila Iva Bílková.

Škála pacientů, kteří vyhledají pomoc fyzioterapeuta, je v současnosti mnohem pestřejší, problémy už se netýkají pouze profesionálních sportovců nebo seniorů. „Běžnými pacienty s bolestmi pohybového aparátu jsou už třicátníci, což bylo ještě před pár lety spíš výjimečné. Největší skupiny našich pacientů tvoří lidé s fyzicky namáhavým povoláním, dále jsou to sportovci – ať už vrcholoví či rekreační a v neposlední řadě jsou to lidé se sedavým zaměstnáním, které nejčastěji trápí bolesti zad a hlavy. V posledních letech přibývají ženy řešící neplodnost a dětští pacienti, u kterých se sleduje správný vývoj pohybového aparátu,“ uzavřela Iva Bílková.

V tiskové zprávě byla použita data Eurostat z roku 2015 - http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/8/84/Healthcare_personnel_in_the_EU-changed.jpg

Vyzva
Sleva
Nabídka léčby
Vše o Rázové vlně
Vše o Rázové vlně
Vše o Rázové vlně