Artróza

Otázka:

Dobrý den,

mám artrozu kyčlí 3 a 2.stupeň. Chtěl bych to zkusit léčit či udržovat v přijatelném stavu. četl jsem knihu od léčitele Alexiho, který tvrdí,že změnou jídelníčku na více veganský, pitím čisté vody, cvičením, zásaditými koupelemi a injekcemi do kloubu přípravky např.Nergisan,neyarthros by to mělo jít. Bohužel myslím, že můj ortoped mi to asi aplikovat nebude, jelikož jsem to na webu nikde nenašel a nevím, zda se u nás něco takového používá? Momentálně akorát cvičím dle jedné fyzioterapeutky cca 8-10cviků skoro denně. Také prý pomáhá magnetická vlna??
Bylo by možné mi v tom poradit co má smysl a co ne, případně, které cviky co máte na Vašich stránkách jsou pro mne vhodné. Také krční páteř u mne není v dobré kondici. Samozřejmě bych se i dostavil k Vám na vyšetření. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, 

pokud máte artrózu II. a III. stupně znamená to, že na hlavici kyčelního kloubu budou přítomné strukturální změny tj. hlavice nebude hladká, hezky ohraničená jako u ´´ zdravého kloubu´´, ale bude vykazovat drsnatiny, osteofyty (kostěné výběžky aj). Artróza nejde vyléčit - strukturální změny, které jsou patrné na RTG jsou nevratné, ale při používání několika potravinových doplňků, které doplňují reologické vlastnosti chrupavky jde její progres i průběh zmírnit, či zpomalit (patří sem chondroprotektiva - nejvhodnější preparáty by měly obsahovat glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou aj). a máte pravdu, že vyváženou stravou můžeme ovlivnit chování i průběh coxartrózy tj. spíše zmírnit její vliv na organismus - snížení bolestivosti, větší funkčnost daného segmentu atd.
Nezbytnou součástí prevence bude i vaše denní aktivita, která by měla spočívat v nezátěžovém cvičení (necvičit v posilovně na legpressu X kilo, nechodit na dlouhé procházky v náročném terénu, běh v terénu, dřepování se zátěží aj.). Můžete využít jako doplněk pohybové aktivity kolo, plavání. Z rehabilitačního cvičení fungují dobře uvolňující cviky např. metodu p. Mojžíšové (kyvadlo, podsazení pánve, žabák, dále můžete zkusit trakci dolní končetiny - ze sekce našich videí můžete zkusit všechny cviky, které jsou v odvětví první pomoc, či cviky při bolestech a sám uvidíte, jak na ně vaše tělo reaguje. Na dálku vám nemůžu zaručit, že některý cvik z naší nabídku nebude pro vás iritační, ALE řiďte se pravidlem, že při cvičení: cvik, který u vás vyvolá bolest, tak není pro vás vhodný. Při žádném cviku by jste neměl cítit bolest.

Z fyzikální terapii je vhodné použít focusovanou rázovou vlnu s radiální rázovou vlnou, či magnetoterapií. Všechny zmíněné přístroje využívané v rehabilitaci mají za cíl analgézii, dále pak snížit svalové napětí a focusovaná rázová vlna i zničit případný zánět v daném segmentu. Vždy je zapotřebí několik přístrojových aplikacím které by měly probíhat v intervalu ideálně 2x každý týden, po dobu min. 3 -4 týdnů.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Přetáčení na zdravý bok po operaci kyčle. K přetáčení použijte…

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

Cvičení vhodné k protažení zadní strany stehna při svalových dysbalancích…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

youtube Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Vaše otázky a odpovědi

zablokovaná krční páteř

Otázka: Dobrý den,mám u sebe podezření na možnou blokádu krční páteře - problém s omezeným pohybem a občasnou bolestí mě bohužel trápí už téměř celý rok. Rád bych podstoupil vyšetření, ale netuším jak přesně postupovat - totiž, zda mohu přijít…

Bolest v oblasti pánve

Otázka: Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoré možné a když přijde,,záchvat,, největší bolesti,tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak od nohy, k…

Vysvětlení ultrazvukových nálezů

OTÁZKA: Dobrý den,mám 3,5 měsíčního syna a na třetí kontrole kyčlí nám bylo uvedeno ve zprávě toto: "sono Ia bil. jádro + dx".Podotýkám, že u dvou předešlých kontrol bylo označení stejné, akorát bez jader.Můžete mi to prosím přeložit??Děkuji moc ODPOVĚĎ:…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení