Artróza

Otázka:

Dobrý den,

mám artrozu kyčlí 3 a 2.stupeň. Chtěl bych to zkusit léčit či udržovat v přijatelném stavu. četl jsem knihu od léčitele Alexiho, který tvrdí,že změnou jídelníčku na více veganský, pitím čisté vody, cvičením, zásaditými koupelemi a injekcemi do kloubu přípravky např.Nergisan,neyarthros by to mělo jít. Bohužel myslím, že můj ortoped mi to asi aplikovat nebude, jelikož jsem to na webu nikde nenašel a nevím, zda se u nás něco takového používá? Momentálně akorát cvičím dle jedné fyzioterapeutky cca 8-10cviků skoro denně. Také prý pomáhá magnetická vlna??
Bylo by možné mi v tom poradit co má smysl a co ne, případně, které cviky co máte na Vašich stránkách jsou pro mne vhodné. Také krční páteř u mne není v dobré kondici. Samozřejmě bych se i dostavil k Vám na vyšetření. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, 

pokud máte artrózu II. a III. stupně znamená to, že na hlavici kyčelního kloubu budou přítomné strukturální změny tj. hlavice nebude hladká, hezky ohraničená jako u ´´ zdravého kloubu´´, ale bude vykazovat drsnatiny, osteofyty (kostěné výběžky aj). Artróza nejde vyléčit - strukturální změny, které jsou patrné na RTG jsou nevratné, ale při používání několika potravinových doplňků, které doplňují reologické vlastnosti chrupavky jde její progres i průběh zmírnit, či zpomalit (patří sem chondroprotektiva - nejvhodnější preparáty by měly obsahovat glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou aj). a máte pravdu, že vyváženou stravou můžeme ovlivnit chování i průběh coxartrózy tj. spíše zmírnit její vliv na organismus - snížení bolestivosti, větší funkčnost daného segmentu atd.
Nezbytnou součástí prevence bude i vaše denní aktivita, která by měla spočívat v nezátěžovém cvičení (necvičit v posilovně na legpressu X kilo, nechodit na dlouhé procházky v náročném terénu, běh v terénu, dřepování se zátěží aj.). Můžete využít jako doplněk pohybové aktivity kolo, plavání. Z rehabilitačního cvičení fungují dobře uvolňující cviky např. metodu p. Mojžíšové (kyvadlo, podsazení pánve, žabák, dále můžete zkusit trakci dolní končetiny - ze sekce našich videí můžete zkusit všechny cviky, které jsou v odvětví první pomoc, či cviky při bolestech a sám uvidíte, jak na ně vaše tělo reaguje. Na dálku vám nemůžu zaručit, že některý cvik z naší nabídku nebude pro vás iritační, ALE řiďte se pravidlem, že při cvičení: cvik, který u vás vyvolá bolest, tak není pro vás vhodný. Při žádném cviku by jste neměl cítit bolest.

Z fyzikální terapii je vhodné použít focusovanou rázovou vlnu s radiální rázovou vlnou, či magnetoterapií. Všechny zmíněné přístroje využívané v rehabilitaci mají za cíl analgézii, dále pak snížit svalové napětí a focusovaná rázová vlna i zničit případný zánět v daném segmentu. Vždy je zapotřebí několik přístrojových aplikacím které by měly probíhat v intervalu ideálně 2x každý týden, po dobu min. 3 -4 týdnů.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

Cvičení vhodné k protažení zadní strany stehna při svalových dysbalancích…

Cvičení na zvýšení rozsahu pohybu dolních končetin za pomoci terapeuta

Tato cvičení jsou ideální pro zvýšení mobility v kyčelním kloubu.…

Protažení třísel pomocí skluzu

Tento návod popisuje protažení třísel pomocí skluzu, které můžete jednoduše…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku

youtube Automobilizace křížokyčelního kloubu - Posun kolene dopředu

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Posun kolene dopředu

youtube Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Vaše otázky a odpovědi

Kulhání po výměně kyčelního kloubu

OTÁZKA: Dobrý den, podstoupila jsem výměnu kyčelního kloubu. Bolesti nemám, ale stále se nemohu zbavit kulhání a občas se mi samovolně podlamuje noha, někdy mě bolí v oblasti stehna těsně nad kolenem. Vzhledem k udržení zaměstnání jsem žádnou rehabilitaci neabsolvovala.…

Špatný došlap na nohu při sportu

OTÁZKA: Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovacím obvazem.Poradíte…

Sudeckův syndrom po distorzi kotníku

Otázka: Dobrý den,syn je po těžké distorzi zevního kotníku s podezřením na rupturu vazů, léčení bylo konzervativní. Úraz se stal před 3 měsíci a syn má stále potíže. Kotník otéká, má poruchu krevního zásobení-promodrávání kůže, výrazně zmenšená hybnost nohy. Bolest…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení