Barefoot u 17m dítěte s nožkami do "O"

Otázka:

Dobrý den,
na webu vitalia.cz jsem četla zajímavý rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou o barefoot botách. Chtěla bych barefoot boty pro svoji 17. měsíční dceru, ale má nohy do "O". Chci se tedy zeptat, jestli takové boty se dají doporučit i pro děti s touto "vadou" a jaká obuv je vhodná na nošení doma. Zda stačí kožené capáčky s vibram podrážkou.

Děkuji moc.
L. N.

Odpověď:

Dobrý den,
nožku u malé bych tapovala Kinesiotapem na podporu klenby a korekci os kostí, aby neměla nožky do O. Ortoped Vám bude barefoot vymlouvat. Já bych je používala, ale jen v případě, že budete korigovat osy tím tapingem. Pokud si s korekcí nebudete jistá, pak bych volila na ven klasickou zdravotní dětskou obuv s pevnou patou. Na doma jsou ideální ponožky s protiskluzem. Naopak nožka by měla být volná, aby se co nejvíce stimulovaly receptory v chodidle.

Noha do O v tomto věku je hraniční, miminka je mají standardně do O, pak předškolní věk má kolínka do X a teprve až školní věk mívá osy rovně. Naopak, když vývoj neprobíhá O-X-II tak to může značit ortopedickou vadu. Nicméně v 17 měsících by se už měla přesouvat spíš do těch X nožek.

Poskytujte dcerce dostatek pohybu, např. cvičení maminek s dětmi, lezení do výšek (prolézačky), odrážedla, ... ať svaly dcerka posiluje. Bude možná patřit mezi děti s "ochablejším držením těla" a tak je pro ní pohyb velmi důležitý.

Srdečně zdravím,
Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení s miminky - Reflexní plazení

Reflexní plazení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní…

Cvičení s miminky - Reflexní otáčení - 2. fáze na boku

2. fáze reflexního otáčení začíná v poloze na boku. Obsahuje…

Cvičení s miminky - Reflexní otáčení - 1. fáze z lehu na zádech

Reflexní otáčení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Hemo burza olecrani

Otázka Dobrý den,cca před měsícem jsem upadl na náledí na levý loket. Po několika dnech se vytvořil otok. Praktická lékařka mne poslala k ortopedovi na poliklinice. Ortoped můj problém označil jako hemo burza olecrani, vyčerpal injekční stříkačkou krev ( 23…

Osteochondróza

Otázka: Dobrý den,po rentgenu mi byla sdělena diagnoza osteochodbrosa c 5-6 s blokovým postavením spondylisa a spondylirtritida těžkého stupně.. mám před dalšími vyšetřeními. Je něco, s čím by mi mohla pomoci vaše terapie fokusovanou rázovou vlnou? Případně na co se mám…

Parkinsonova choroba

Otázka: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s rehabilitací u Parkinsonovy choroby. Jak by měla být častá a jaké metody případně používáte?Moc děkuji. Odpověď: Dobrý den,výzkum ukazuje, že Fokusovaná rázová vlna (FSW) má terapeutický potenciál při léčbě neurologických…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení