Barefoot u 17m dítěte s nožkami do "O"

Otázka:

Dobrý den,
na webu vitalia.cz jsem četla zajímavý rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou o barefoot botách. Chtěla bych barefoot boty pro svoji 17. měsíční dceru, ale má nohy do "O". Chci se tedy zeptat, jestli takové boty se dají doporučit i pro děti s touto "vadou" a jaká obuv je vhodná na nošení doma. Zda stačí kožené capáčky s vibram podrážkou.

Děkuji moc.
L. N.

Odpověď:

Dobrý den,
nožku u malé bych tapovala Kinesiotapem na podporu klenby a korekci os kostí, aby neměla nožky do O. Ortoped Vám bude barefoot vymlouvat. Já bych je používala, ale jen v případě, že budete korigovat osy tím tapingem. Pokud si s korekcí nebudete jistá, pak bych volila na ven klasickou zdravotní dětskou obuv s pevnou patou. Na doma jsou ideální ponožky s protiskluzem. Naopak nožka by měla být volná, aby se co nejvíce stimulovaly receptory v chodidle.

Noha do O v tomto věku je hraniční, miminka je mají standardně do O, pak předškolní věk má kolínka do X a teprve až školní věk mívá osy rovně. Naopak, když vývoj neprobíhá O-X-II tak to může značit ortopedickou vadu. Nicméně v 17 měsících by se už měla přesouvat spíš do těch X nožek.

Poskytujte dcerce dostatek pohybu, např. cvičení maminek s dětmi, lezení do výšek (prolézačky), odrážedla, ... ať svaly dcerka posiluje. Bude možná patřit mezi děti s "ochablejším držením těla" a tak je pro ní pohyb velmi důležitý.

Srdečně zdravím,
Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cvičení s miminky - Reflexní plazení

Reflexní plazení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní…

Cvičení s miminky - Reflexní otáčení - 1. fáze z lehu na zádech

Reflexní otáčení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní…

Cvičení s miminky - Reflexní otáčení - 2. fáze na boku

2. fáze reflexního otáčení začíná v poloze na boku. Obsahuje…

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Průběh léčby patní ostruhy

Otázka Dobrý den,dnes mi po měsíci trvajících potíží diagnostikovali začínající patní ostruhu. Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s léčením tohoto problému rázovou vlnou a popřípadě odhad počtů aplikací.Lze odhadnout za jakou dobu od aplikace je možné očekávat zlepšení…

Kinesiotaping

OTÁZKA: Dobrý den,zajímalo by mě, zda je kinesiotaping hrazen pojišťovnou?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,bohužel kinesiotaping hrazený není, ale jde o velmi levné náklady. 5,5 m kinesiotapu Ares koupíte za 200 Kč ve Sportisimu. Pokud by jste chtěl první aplikaci ukázat, můžeme…

Ruptura stehenního svalu

Otázka Dobrý den,dne 8.10.2016 při běhu na nerovném terénu jsem si způsobila rupturu zadního stehenního svalu. Nejprve asi 2 dny jsem nepřitáhla lýtko k zadečku, to teď již zcela bez problémů zvládám. Nemohu ale nosit podpadky, chodit rychleji a to…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení