Bolestivá blokáda zad

Otázka:

Dobrý den,
je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl na rentgenu, který nic neukázal, ale po přečtení vašeho článku jsem se dozvěděl, že takový rentgen nemusí ukázat vše a že se dělá magnetická rezonance. Bojím se, že jednou někde upadnu proto, že se mi podlomí nohy.

Jednou jsem byl u neuroložky a měl jsem rehabilitace, ale to vůbec nepomohlo, naopak bylo to cvičení nepříjemné a bolestivé. Bojím se, že kdybych zase někam šel,  třeba na ortopedii, nebo i na tu neurologii tak by mi řekli jen že mám chodit na ty rehabilitace a nic víc... Po nějaké době jsem byl opět na rentgenu se zády, ale opět mi řekli, ze je vše v pořádku, že tam mám akorát nějaké výrustky z páteře o kterých jsem si později našel na internetu, že by mohli způsobovat moje problémy.

Bolesti jsou většinou menší, když mám nějaký pohyb, jakmile delší dobu sedím, mám problém vstát. Bolesti se objevují i v noci při ležení, na zádech pro bolest ležet nemohu vůbec. Ze zad mi bolest vystřeluje i do nohou (koleno a tříslo). Chtěl bych vás poprosit o radu, co bych měl udělat jako první?

S pozdravem O.

Odpověď:

Dobrý den, 
magneticku rezonanci (MRI) lékaři neradi předepisují. Je prý drahá. Navíc Vy jste velmi mladý, tudíž se nepředpokládá výrazné poškození páteře, které by se odhalilo na MRI. Doporučuji navštívit jiného fyzioterapeuta, který s Vámi bude dělat jiné cviky (každý pracuje trochu jinak). Nebo tím, že jste mladý, bych doporučila najít si fitness trenéra, který by s vámi cvičil zdravě. Je rozdíl mezi fitness trenéry, tak chtějte toho, který má kurzy ve zdravotním cvičení.

RTG a výrůstky neberte příliš vážně, ty má každý vzhledem k tomu, že žijeme v gravitačním poli ve vertikále. Jsou-li nyní bolesti vysloveně po sezení, pak seďte napřímený s válečkem za bederní páteří, aby jste se nemohl v sedu ohnout, vyhrbit, sklonit pánev vzad. Nepíšete, jak se Vám bolesti staly, ale bývá pravidlem, že jde buď o úraz, nebo o nedostatečnou fyzickou aktivitu z důvodu sedavého zaměstnání nebo podobně.

Každopádně vhodné cvičení vždy pomůže a vám v mladém věku jistě.

Přeji hodně zdraví a píle při cvičení.
Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

U svalů dolních končetin dochází často k nedostatečnému protahování ke…

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Přinášíme Vám ukázku , kterou provádíme při akutním ústřelu a…

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Ukázka fyzioterapeutické techniky, tzv. trakce bederní páteře ve flexi, kterou…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

Vaše otázky a odpovědi

Blokáda páteře a žeber v souvislosti s Bechtěrevovou nemocí

Otázka: Dobrý den,3.rokem se léčím s bechtěrevovou nemocí. Onemocnění mě nikterak neomezuje, nicméně zhruba před 2 měsíci mě začalo ohromně bolet mezi lopatkami a na žebrech, problém mám pouze při sezení a během toho mě bolí i na hrudníku a…

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi…

Postruze disku

Otázka: Dobrý den,mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabrali, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení