Bolestivá blokáda zad

Otázka:

Dobrý den,
je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl na rentgenu, který nic neukázal, ale po přečtení vašeho článku jsem se dozvěděl, že takový rentgen nemusí ukázat vše a že se dělá magnetická rezonance. Bojím se, že jednou někde upadnu proto, že se mi podlomí nohy.

Jednou jsem byl u neuroložky a měl jsem rehabilitace, ale to vůbec nepomohlo, naopak bylo to cvičení nepříjemné a bolestivé. Bojím se, že kdybych zase někam šel,  třeba na ortopedii, nebo i na tu neurologii tak by mi řekli jen že mám chodit na ty rehabilitace a nic víc... Po nějaké době jsem byl opět na rentgenu se zády, ale opět mi řekli, ze je vše v pořádku, že tam mám akorát nějaké výrustky z páteře o kterých jsem si později našel na internetu, že by mohli způsobovat moje problémy.

Bolesti jsou většinou menší, když mám nějaký pohyb, jakmile delší dobu sedím, mám problém vstát. Bolesti se objevují i v noci při ležení, na zádech pro bolest ležet nemohu vůbec. Ze zad mi bolest vystřeluje i do nohou (koleno a tříslo). Chtěl bych vás poprosit o radu, co bych měl udělat jako první?

S pozdravem O.

Odpověď:

Dobrý den, 
magneticku rezonanci (MRI) lékaři neradi předepisují. Je prý drahá. Navíc Vy jste velmi mladý, tudíž se nepředpokládá výrazné poškození páteře, které by se odhalilo na MRI. Doporučuji navštívit jiného fyzioterapeuta, který s Vámi bude dělat jiné cviky (každý pracuje trochu jinak). Nebo tím, že jste mladý, bych doporučila najít si fitness trenéra, který by s vámi cvičil zdravě. Je rozdíl mezi fitness trenéry, tak chtějte toho, který má kurzy ve zdravotním cvičení.

RTG a výrůstky neberte příliš vážně, ty má každý vzhledem k tomu, že žijeme v gravitačním poli ve vertikále. Jsou-li nyní bolesti vysloveně po sezení, pak seďte napřímený s válečkem za bederní páteří, aby jste se nemohl v sedu ohnout, vyhrbit, sklonit pánev vzad. Nepíšete, jak se Vám bolesti staly, ale bývá pravidlem, že jde buď o úraz, nebo o nedostatečnou fyzickou aktivitu z důvodu sedavého zaměstnání nebo podobně.

Každopádně vhodné cvičení vždy pomůže a vám v mladém věku jistě.

Přeji hodně zdraví a píle při cvičení.
Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Metoda Kaltenborn - cvičení na dolní obratle bederní páteře - segment L3 - L5

Automobilizační cvičení pro dolní obratle bederní páteře - segment L3…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Vaše otázky a odpovědi

Senzomotorika a nestabilní podložky

Otázka Dobrý den,Máte zajímavý text u senzomotoriky, proč nestabilní podložka? Odpověď Dobrý den,U senzomotorického cvičení se nestabilní podložky využívají hojně a zcela běžně. Výhoda nestabilní podložky spočívá v tom, že se zvyšují nároky na práci svalů nohy, dochází ke stabilizaci…

Nález MR

Otázka: Prosím jak lze zabojovbat s následujícím nálezem MR ?- víceetážové protruze disků do 5 mm- foraminostenozy na kombin. podkladě- pokročilá spondylartroza- Baastrup fenomen L3-S1, spin. stenozy na až ř. mm.- maximum změn L4-S1 bilat.závěr : pokročilé víceetáž. změnyDěkuji. Odpověď:…

Bolest žeber

Otázka: Dobrý den, před 5 dny jsem upadla a narazila si levé koleno a pravou ruku. Nyní mě již třetí den bolí a píchá pod pravým prsem. Může to být něco se žebry?Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den,ano, pokud jste…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení