Bolestivá blokáda zad

Otázka:

Dobrý den,
je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl na rentgenu, který nic neukázal, ale po přečtení vašeho článku jsem se dozvěděl, že takový rentgen nemusí ukázat vše a že se dělá magnetická rezonance. Bojím se, že jednou někde upadnu proto, že se mi podlomí nohy.

Jednou jsem byl u neuroložky a měl jsem rehabilitace, ale to vůbec nepomohlo, naopak bylo to cvičení nepříjemné a bolestivé. Bojím se, že kdybych zase někam šel,  třeba na ortopedii, nebo i na tu neurologii tak by mi řekli jen že mám chodit na ty rehabilitace a nic víc... Po nějaké době jsem byl opět na rentgenu se zády, ale opět mi řekli, ze je vše v pořádku, že tam mám akorát nějaké výrustky z páteře o kterých jsem si později našel na internetu, že by mohli způsobovat moje problémy.

Bolesti jsou většinou menší, když mám nějaký pohyb, jakmile delší dobu sedím, mám problém vstát. Bolesti se objevují i v noci při ležení, na zádech pro bolest ležet nemohu vůbec. Ze zad mi bolest vystřeluje i do nohou (koleno a tříslo). Chtěl bych vás poprosit o radu, co bych měl udělat jako první?

S pozdravem O.

Odpověď:

Dobrý den, 
magneticku rezonanci (MRI) lékaři neradi předepisují. Je prý drahá. Navíc Vy jste velmi mladý, tudíž se nepředpokládá výrazné poškození páteře, které by se odhalilo na MRI. Doporučuji navštívit jiného fyzioterapeuta, který s Vámi bude dělat jiné cviky (každý pracuje trochu jinak). Nebo tím, že jste mladý, bych doporučila najít si fitness trenéra, který by s vámi cvičil zdravě. Je rozdíl mezi fitness trenéry, tak chtějte toho, který má kurzy ve zdravotním cvičení.

RTG a výrůstky neberte příliš vážně, ty má každý vzhledem k tomu, že žijeme v gravitačním poli ve vertikále. Jsou-li nyní bolesti vysloveně po sezení, pak seďte napřímený s válečkem za bederní páteří, aby jste se nemohl v sedu ohnout, vyhrbit, sklonit pánev vzad. Nepíšete, jak se Vám bolesti staly, ale bývá pravidlem, že jde buď o úraz, nebo o nedostatečnou fyzickou aktivitu z důvodu sedavého zaměstnání nebo podobně.

Každopádně vhodné cvičení vždy pomůže a vám v mladém věku jistě.

Přeji hodně zdraví a píle při cvičení.
Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýžďových svalů ve stoje

Tento cvik je vhodný k protažení hýžďových svalů. Svaly hýždí…

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Ukázka fyzioterapeutické techniky, tzv. pružení bederní páteře do extenze, kterou…

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Přinášíme Vám ukázku , kterou provádíme při akutním ústřelu a…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Vaše otázky a odpovědi

Patní ostruha

OTÁZKA: Šťastný a zdravý nový rok 2015!Mám následující problém: v loňském roce mě začala bolet pata na pravé noze, dg na patním hrbolu je horní a dolní ostruha. Absolvovala jsem 5x rázovou vlnu (ne bodovou). Poté mě začala bolet i…

Po operaci - TEP Kyčle

Otázka: Dobrý den,Jsem 2 měsíce po TEP kyčle - necement. Stále nemohu našlapovat. Všechny ostatní pohyby končetinou povoleny, mimo pohybu do osy a nášlapů. Při poslední návštěvě ortopeda jsem se nestačil zeptat, zda musím stále dodržovat:a.) oblékání ponožek s pomocí…

Bolesti po operaci menisku

otázka: Dobrý den,prosím o radu. Byla jsem na laparoskopii menisku v koleni. Odstranili mi třičtvrtě utrženého menisku. Vše proběhlo bez potíží. Rehabilitace po operaci jsem nedostala, protože prý nebyly potřeba, že koleno ohnu.Teď je to od operace 4 měsíce, koleno…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení