Hojení bércových vředů

Otázka:

Dobrý den, vážení,

mám na vás dotaz ohledně problému, který mě velice trápí. Mám bércový vřed, už po několikáté. Nejprve se mé bércové vředy opakovaly znovu tak přibližně jeden rok po zhojení. Léčba vždy trvala cca 6 měsíců. Někdy v roce 2008 jsem po zhojení rány stříkala každý den ráno a večer spray přípravek Viatromb, a skutečně jsem měla asi 8 let od bércových vředů pokoj. Lék však bohužel z lékáren zmizel a od té doby mě začaly bércové vředy opět trápit. V loňském roce v létě se noha znovu otevřela, po asi 4 měsících se mně povedlo nohu zahojit, ale bohužel asi před třemi týdny se rána v oblasti vnitřního kotníku opět objevila. Tentokrát většího rozsahu a s větší bolestí. Jsem už unavená opakovaně nohu stále opečovávat, když vím, že se po pár měsících znovu otevře. Na internetu jsem se seznámila s vaším zdravotnickým zařízením a nadchla mě léčba rázovou vlnou. Okamžitě jsem zajásala a chtěla Vás oslovit. Mé nadšení se brzy rozplynulo, když jsem se v kontraindikacích dozvěděla, že pacient by neměl užívat léky na ředění krve, což já bohužel užívám. Denně polovinu modrého 3mg Warfarinu. A navíc – v roce 2009 jsem prodělala rakovinu prsu. Od té doby jsem pod dohledem lékařů, nicméně ta hrozba je zde stále. Ještě uvádím, že mám křečové žíly a celoživotně musím nosit zdravotní punčochy.

Nyní se na Vás obracím s prosbou, zda by se nenašel u Vás nějaký způsob léčby, který by mně pomohl od mého trápení.

S pozdravem a prosbou o odpověď

Odpověď: 

Dobrý den,

ve Vašem případě se patrně jedná o typ bércového vředu, který je podmíněn žilní nedostatečností. V rámci prevence byste měla do svého životního stylu zapracovat prvky, které ovlivňují příčinu - stav cévního systému. Jedná se o přiměřený pohyb, přípravu jídel z potravin, které nejsou vysoce průmyslově zpracovány, se zvýšeným příjmem kvalitních bílkovin a pitným režimem - neslazené nápoje, bylinkové čaje. Žilnímu systému pomáhá punčochová nebo bandážová podpora, takže je dobře, že se jí věnujete. Zároveň se doporučuje alespoň 3x denně elevovat končetiny (využít můžete např oporu o zeď).
V každém případě, je vhodné vyhledat lékaře, který přesně stanoví příčinu vzniku bércových vředů a podle toho upraví režimová doporučení. Před tím, než byste zahájila léčbu planární rázovou vlnou u nás, potřebovali bychom vyjádření lékaře k zahájení léčby.
1. O jaký typ bércové vředu se jedná - žilní, tepenný
2. Zda není kompilován přítomností strepthococus pyogenes nebo staphylococus aureus, které je třeba zaléčit nejdříve antibioticky nebo pomocí autovakcíny. 
3. Není onkologické onemocnění v akutní fázi. Planární rázová vlna ovlivňuje buněčný metabolismus, takže v případě přítomnosti onkologických buněk by ovlivnila jejich růst, což je vzhledem k Vaší předchozí anamnéze nežádoucí. V případě, že je již onkologie zaléčena, je možné léčbu zahájit. Samotné aplikace poté probíhají v časových intervalech 1x/7-10 dní
Užívání léků na ředění krve je kontraindikací pouze u radiální rázové vlny, nikoliv u fokusované nebo právě planární, která se používá právě k hojení ran. 

Pokud byste měla jakýkoliv dotaz, kontaktujte nás prosím na telefonu 606 404 804

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Meniskektomie a ruptura LCA

Otázka: Dobrý den,v 12/2015 se mi stal úraz kolene, kdy jsem špatně došlápla a ruplo mi v koleni. utrhla jsem si vnitřní postranní vaz od obou úponů. Od té doby jsem začala mít problémy s kolenem. V době těhotenství jsem…

Sudeckův syndrom po distorzi kotníku

Otázka: Dobrý den,syn je po těžké distorzi zevního kotníku s podezřením na rupturu vazů, léčení bylo konzervativní. Úraz se stal před 3 měsíci a syn má stále potíže. Kotník otéká, má poruchu krevního zásobení-promodrávání kůže, výrazně zmenšená hybnost nohy. Bolest…

Pánevní dysbalance

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně vyšetření kostrče. Před 5 lety jsem spadla ze schodů, bolela mě tenkrát ještě asi měsíc spodní část zad, pak mě to přešlo aniž bych šla k doktorovi. Od té doby ale mívám hodně…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení