Kulhání po výměně kyčelního kloubu

OTÁZKA:

Dobrý den,

podstoupila jsem výměnu kyčelního kloubu. Bolesti nemám, ale stále se nemohu zbavit kulhání a občas se mi samovolně podlamuje noha, někdy mě bolí v oblasti stehna těsně nad kolenem. Vzhledem k udržení zaměstnání jsem žádnou rehabilitaci neabsolvovala. Cvičím doma, jezdím na rotopedu a chodím na procházky. V práci bohužel celý den sedím, pracuji totiž jako účetní. Podle lékaře by se mohlo jednat o problem s páteři, kyčel nemohl být usazen na původní místo - silné poškození pánve. Nikde se nemohu dočíst, jak správně cvičit a jaká jsou pohybová omezení po 8 měsících od operace. Je mi 54 let a ráda bych se kulhání zbavila.

Budu vděčná za každou radu. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

rehabilitace by měla být nedílnou součástí procesu výměny kyčelního kloubu.
Poté, co Vám operatér vymění samotný kloub, je nutné adekvátně "vycvičit" svalový aparát trupu a nohy tak, aby kyčel fungovala co nejoptimálněji a Vám umožnila opět komfortní pohyb.
Usazení kyčle jiným způsobem - jak popisujete - určitě je dalším komplikujícím faktorem, který nás však opět navádí k nutnosti co nejlepší funkce okolního svalového aparátu, který se tak musí vyrovnat s novými a ne úplně ideálními podmínkami, kterými tento zásah je.
Obecným pohybovým omezením po výměně kyčelního kloubu je křížení nohou (sed s nohou přes nohu), hluboké předklony ve stoji (např. zavazování si tkaniček ve stoje, ohýbání se k zemi), zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu - noha působí jako páka na kyčelní kloub.
V cvičení byste se měla obecně zaměřit na posílení svalů přední strany stehna, uvolnění hamstringů a odtahovačů kyčelního kloubu a stabilizaci pánve a bederní páteře. Pro konkrétní cviky navštivte fyzioterapeuta, který Vám vše ušije na míru.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Co je cílem cvičení: mobilizace křižokyčelního kloubu

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Přetáčení na zdravý bok po operaci kyčle. K přetáčení použijte…

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Posun kolene dopředu

Co je cílem cvičení: mobilizace křižokyčelního kloubu

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Vaše otázky a odpovědi

Rehabilitace po operaci kyčelního kloubu

Otázka: Po operaci kyčelního kloubu zůstává pacient nějakou dobu v nemocnici. Může se rehabilitace uskutečnit třeba až půl roku po operaci, nebo je po propuštění z nemocnice pacient převezen do rehabilitačního střediska na určitou dobu? Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý…

Účinek rázové vlny

Otázka: Dobrý den,jsem 17 měsíců po abrupci velkého tuberkulu na pravém ramenním kloubu, věk: 32 let. Zlomenina srostla dle ortopeda správně, nicméně paže téměř stále více či méně pobolívá, nejvíce při změnách tlaku. Některé dny bolí i v klidu, některé…

Léčba skokanského kolene rázovou vlnou

Otázka: Dobrý den,dlouho mě při chůzi, běhu ap. píchá v koleni, respektive na vnitřní straně kolene. Minulý týden se bolest významně zhoršila a koleno oteklo. Doktor diagnostikoval Enthesopatia p.a.t.1(?l?).dx. Myslím, že se tomu říká skokanské koleno, i když píchání cítím…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení