Kulhání po výměně kyčelního kloubu

OTÁZKA:

Dobrý den,

podstoupila jsem výměnu kyčelního kloubu. Bolesti nemám, ale stále se nemohu zbavit kulhání a občas se mi samovolně podlamuje noha, někdy mě bolí v oblasti stehna těsně nad kolenem. Vzhledem k udržení zaměstnání jsem žádnou rehabilitaci neabsolvovala. Cvičím doma, jezdím na rotopedu a chodím na procházky. V práci bohužel celý den sedím, pracuji totiž jako účetní. Podle lékaře by se mohlo jednat o problem s páteři, kyčel nemohl být usazen na původní místo - silné poškození pánve. Nikde se nemohu dočíst, jak správně cvičit a jaká jsou pohybová omezení po 8 měsících od operace. Je mi 54 let a ráda bych se kulhání zbavila.

Budu vděčná za každou radu. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

rehabilitace by měla být nedílnou součástí procesu výměny kyčelního kloubu.
Poté, co Vám operatér vymění samotný kloub, je nutné adekvátně "vycvičit" svalový aparát trupu a nohy tak, aby kyčel fungovala co nejoptimálněji a Vám umožnila opět komfortní pohyb.
Usazení kyčle jiným způsobem - jak popisujete - určitě je dalším komplikujícím faktorem, který nás však opět navádí k nutnosti co nejlepší funkce okolního svalového aparátu, který se tak musí vyrovnat s novými a ne úplně ideálními podmínkami, kterými tento zásah je.
Obecným pohybovým omezením po výměně kyčelního kloubu je křížení nohou (sed s nohou přes nohu), hluboké předklony ve stoji (např. zavazování si tkaniček ve stoje, ohýbání se k zemi), zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu - noha působí jako páka na kyčelní kloub.
V cvičení byste se měla obecně zaměřit na posílení svalů přední strany stehna, uvolnění hamstringů a odtahovačů kyčelního kloubu a stabilizaci pánve a bederní páteře. Pro konkrétní cviky navštivte fyzioterapeuta, který Vám vše ušije na míru.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika
www.fyzioklinika.cz

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Posun kolene dopředu

Co je cílem cvičení: mobilizace křižokyčelního kloubu

Automobilizace křížokyčelního kloubu - "Pejsek"

Co je cílem cvičení: mobilizace křižokyčelního kloubu

Protažení třísel pomocí skluzu

Tento návod popisuje protažení třísel pomocí skluzu, které můžete jednoduše…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

youtube Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

youtube Automobilizace křížokyčelního kloubu - Posun kolene dopředu

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Posun kolene dopředu

Vaše otázky a odpovědi

Skolióza

OTÁZKA: Dobrý den, má přítelkyně věk 52let, skolióza od narození.Dříve bez nějakých bolestí. Nyní 7 měsíců intenzivní, silné, bolesti ramen, více levého, přecházející do celých rukou. Bolesti zad a krční páteře. Hledám odbornou pomoc. Analgetika nezabírají. Přes velkou bolest se…

Neschopnost otěhotnět

Otázka Dobrý den, narazila jsem na Youtube na vaše videa a velice mne zaujala. Jak videa, tak Vaše klinika. Chci se zeptat, zda je možné k Vám přijít na nějaký individuální kurz metody L. Mojžíšové. Trápí mne neschopnost otěhotnět, ale nechce se…

Bolest bederní páteře, problémové plíce a ledviny

Otázka Dobrý večer,prosím vás, můj manžel už má druhý měsíc úporné bolesti bederní páteře. Nezabírají žádné léky ani žádné injekce. Stalo se mu to po namáhavé práci venku, kde se nastydl a namohl. Všichni lékaři diagnostikovali "lumbago". Následovala další vyšetření a bohužel byl nalezen Grawitzův…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení