Otázka:
Dobrý den,
prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama.V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest kolene a kyčle. Všimla jsem si, že mám celé tělo nachýlené na jednu stranu. Na postižené straně mě již bolí i pod lopatkou.Je možné, že tyto bolesti jsou způsobeny vychýlením kotníku (při chůzi našlapuji na vnější hranu postižené nohy)? Lze degenerativní změny na kotníku vykompenzovat cvičením, příp.vložkami do bot tak, aby to nemělo vliv na zbytek těla? Nebo je vhodné tento problém řešit operací?
Pozn.: v minulosti jsem provozovala vytrvalostní běh (cca 3 x 10 km týdně), již 3 měsíce jsem běh vynechala, cvičím jógu, pilatess, kruhový trénink a cca 1 hodinu denně chodím pěšky.
Předem děkuji za radu jak se ohledně operace rozhodnout.
Odpověď:
Dobrý den,
po opakovaných distorzích je potřeba kotník zpevňovat a stabilizovat cvičením. Vazy nám zajišťují pevný a stabilní stoj a chůzi. Pokud je jejich funkce oslabená, je potřeba vycvičit aktivní stabilizátory hlezenního kloubu (což jsou svaly v okolí kotníku a kolene) pomocí stabilizačního cvičení. Pokud je ruptura v kotníku úplná a vy hodně sportujete, řeší se to operačně. Stélky do bot mohou stav kotníku podpořit, ale nikoliv vyřešit.
Degenerativní změny jsou něco jiného, to je onemocnění kloubu, kdy se prostor mezi kostmi zmenšuje a dochází ke ztrátě chrupavky.
Potíže z hlezenního kloubu se dál přenáší do kolenního, kyčelního kloubu, do pánve, do kosti křížové a do bederní páteře a odsud pak do opačného nebo stejnostranného ramene.
Vždy se snažíme řešit obtíže nejprve konzervativně, případně si pomoci přístrojovým ošetřováním a když to nezabere, tak až pak se uvažuje o operaci.
S pozdravem
tým FYZIOkliniky