Operace kotníku a hlezna

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama.V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest kolene a kyčle. Všimla jsem si, že mám celé tělo nachýlené na jednu stranu. Na postižené straně mě již bolí i pod lopatkou.Je možné, že tyto bolesti jsou způsobeny vychýlením kotníku (při chůzi našlapuji na vnější hranu postižené nohy)? Lze degenerativní změny na kotníku vykompenzovat cvičením, příp.vložkami do bot tak, aby to nemělo vliv na zbytek těla? Nebo je vhodné tento problém řešit operací?
Pozn.: v minulosti jsem provozovala vytrvalostní běh (cca 3 x 10 km týdně), již 3 měsíce jsem běh vynechala, cvičím jógu, pilatess, kruhový trénink a cca 1 hodinu denně chodím pěšky.
Předem děkuji za radu jak se ohledně operace rozhodnout.

Odpověď:

Dobrý den,
po opakovaných distorzích je potřeba kotník zpevňovat a stabilizovat cvičením. Vazy nám zajišťují pevný a stabilní stoj a chůzi. Pokud je jejich funkce oslabená, je potřeba vycvičit aktivní stabilizátory hlezenního kloubu (což jsou svaly v okolí kotníku a kolene) pomocí stabilizačního cvičení. Pokud je ruptura v kotníku úplná a vy hodně sportujete, řeší se to operačně. Stélky do bot mohou stav kotníku podpořit, ale nikoliv vyřešit.
Degenerativní změny jsou něco jiného, to je onemocnění kloubu, kdy se prostor mezi kostmi zmenšuje a dochází ke ztrátě chrupavky.
Potíže z hlezenního kloubu se dál přenáší do kolenního, kyčelního kloubu, do pánve, do kosti křížové a do bederní páteře a odsud pak do opačného nebo stejnostranného ramene.
Vždy se snažíme řešit obtíže nejprve konzervativně, případně si pomoci přístrojovým ošetřováním a když to nezabere, tak až pak se uvažuje o operaci.

S pozdravem
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

youtube Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Vaše otázky a odpovědi

Bolesti po operaci lokte

OTÁZKA: Dobrý den,před 14 lety jsem prodělal úspěšnou operaci levého lokte z vnitřní strany.V září 2011 jsem měl distorzi stejného lokte, od té doby mě trápí bolesti, které jdou do 4. a 5. prstu, s chladnutím celého předloktí. Rentgen mám…

Vysvětlení ultrazvukových nálezů

OTÁZKA: Dobrý den,mám 3,5 měsíčního syna a na třetí kontrole kyčlí nám bylo uvedeno ve zprávě toto: "sono Ia bil. jádro + dx".Podotýkám, že u dvou předešlých kontrol bylo označení stejné, akorát bez jader.Můžete mi to prosím přeložit??Děkuji moc ODPOVĚĎ:…

Blokáda SI skloubení

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o radu, kam se obrátit s potížemi pohybového aparátu - blokáda L-S vert., SI skloubení, atd. Nechci hodiny vysedávat na příjmových ambulancích a pak dostat injekci na bolest. Najde se někdo, kdo mě přijme bez čekání několik…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení