Operace kotníku a hlezna

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama.V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest kolene a kyčle. Všimla jsem si, že mám celé tělo nachýlené na jednu stranu. Na postižené straně mě již bolí i pod lopatkou.Je možné, že tyto bolesti jsou způsobeny vychýlením kotníku (při chůzi našlapuji na vnější hranu postižené nohy)? Lze degenerativní změny na kotníku vykompenzovat cvičením, příp.vložkami do bot tak, aby to nemělo vliv na zbytek těla? Nebo je vhodné tento problém řešit operací?
Pozn.: v minulosti jsem provozovala vytrvalostní běh (cca 3 x 10 km týdně), již 3 měsíce jsem běh vynechala, cvičím jógu, pilatess, kruhový trénink a cca 1 hodinu denně chodím pěšky.
Předem děkuji za radu jak se ohledně operace rozhodnout.

Odpověď:

Dobrý den,
po opakovaných distorzích je potřeba kotník zpevňovat a stabilizovat cvičením. Vazy nám zajišťují pevný a stabilní stoj a chůzi. Pokud je jejich funkce oslabená, je potřeba vycvičit aktivní stabilizátory hlezenního kloubu (což jsou svaly v okolí kotníku a kolene) pomocí stabilizačního cvičení. Pokud je ruptura v kotníku úplná a vy hodně sportujete, řeší se to operačně. Stélky do bot mohou stav kotníku podpořit, ale nikoliv vyřešit.
Degenerativní změny jsou něco jiného, to je onemocnění kloubu, kdy se prostor mezi kostmi zmenšuje a dochází ke ztrátě chrupavky.
Potíže z hlezenního kloubu se dál přenáší do kolenního, kyčelního kloubu, do pánve, do kosti křížové a do bederní páteře a odsud pak do opačného nebo stejnostranného ramene.
Vždy se snažíme řešit obtíže nejprve konzervativně, případně si pomoci přístrojovým ošetřováním a když to nezabere, tak až pak se uvažuje o operaci.

S pozdravem
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Pokud…

Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

youtube Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Vaše otázky a odpovědi

Cvičení při Skolióze

Otázka: Dobrý den,jsem žena, 58 let. Prosím, může některá vaše metoda ulevit při bolestech z těžké skoliózy? Bojím se začít cvičit bez odborné rady.Děkuji za odpověď Odpověď: Dobrý den, pokud máte těžkou skoliózu je důležité každodenní pravidelné cvičení. V případě,…

Pichlavá bolest vystřelující do ramene

OTÁZKA: Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, občas mě trápí nepříjemně pichlavá bolest vystřelující do levého ramene. Dříve mě to trápilo při běhání, v poslední době jsem si všimla, že tato nepříjemná bolest přichází, když se najím po příliš dlouhé době,…

Lupání čelistního kloubu

Otázka: Dobrý den,Před týdnem jsem zaznamenal při jídle lupání levého čelistního kloubu, zatím bez bolesti. Ve spánku občas zabolí levé ucho. Jsem objednán na stomachirurgickou poradnu, ale až na listopad. Poradíte, co do té doby?Děkuji. Odpověď: Dobrý den,problémy čelistního kloubu…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení