Operace kotníku a hlezna

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama.V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest kolene a kyčle. Všimla jsem si, že mám celé tělo nachýlené na jednu stranu. Na postižené straně mě již bolí i pod lopatkou.Je možné, že tyto bolesti jsou způsobeny vychýlením kotníku (při chůzi našlapuji na vnější hranu postižené nohy)? Lze degenerativní změny na kotníku vykompenzovat cvičením, příp.vložkami do bot tak, aby to nemělo vliv na zbytek těla? Nebo je vhodné tento problém řešit operací?
Pozn.: v minulosti jsem provozovala vytrvalostní běh (cca 3 x 10 km týdně), již 3 měsíce jsem běh vynechala, cvičím jógu, pilatess, kruhový trénink a cca 1 hodinu denně chodím pěšky.
Předem děkuji za radu jak se ohledně operace rozhodnout.

Odpověď:

Dobrý den,
po opakovaných distorzích je potřeba kotník zpevňovat a stabilizovat cvičením. Vazy nám zajišťují pevný a stabilní stoj a chůzi. Pokud je jejich funkce oslabená, je potřeba vycvičit aktivní stabilizátory hlezenního kloubu (což jsou svaly v okolí kotníku a kolene) pomocí stabilizačního cvičení. Pokud je ruptura v kotníku úplná a vy hodně sportujete, řeší se to operačně. Stélky do bot mohou stav kotníku podpořit, ale nikoliv vyřešit.
Degenerativní změny jsou něco jiného, to je onemocnění kloubu, kdy se prostor mezi kostmi zmenšuje a dochází ke ztrátě chrupavky.
Potíže z hlezenního kloubu se dál přenáší do kolenního, kyčelního kloubu, do pánve, do kosti křížové a do bederní páteře a odsud pak do opačného nebo stejnostranného ramene.
Vždy se snažíme řešit obtíže nejprve konzervativně, případně si pomoci přístrojovým ošetřováním a když to nezabere, tak až pak se uvažuje o operaci.

S pozdravem
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

Cvičení je vhodné při chronických žilních onemocněních či v rámci…

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

Procvičování kotníku vleže na zádech - fajfky

youtube Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

Procvičování kotníků vleže na zádech - kroužky

youtube Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Vaše otázky a odpovědi

Otok po operaci Achillovy šlachy

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci Achillovy šlachy (peritenonectomia, exstirpace bursy, exstirpace kalcifikací, ablace zadní hrany patní kosti). Za týden mi byly stehy vyjmuty. Stále mám nohu oteklou, zatvrdlou, na omak citlivou a tak mě v ní divně brní a píchá.…

Hemo burza olecrani

Otázka Dobrý den,cca před měsícem jsem upadl na náledí na levý loket. Po několika dnech se vytvořil otok. Praktická lékařka mne poslala k ortopedovi na poliklinice. Ortoped můj problém označil jako hemo burza olecrani, vyčerpal injekční stříkačkou krev ( 23…

Otoky po onkologické operaci

Otázka: Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o konzultaci ohledně mého pooperačního stavu. Uvedu vás stručně do mé situace: Podrobil jsem se operaci radikální prostatektomie z důvodu maligního nádoru. Operace proběhla v pořádku, v současné době probíhá hormonální…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení