Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Otoky po onkologické operaci

Otázka

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o konzultaci ohledně mého pooperačního stavu. Uvedu vás stručně do mé situace:

Podrobil jsem se operaci radikální prostatektomie z důvodu maligního nádoru. Operace proběhla v pořádku, v současné době probíhá hormonální léčba a nyní proběhne preventivní radioterapie. Hodnoty PSA markerů jsou na minimální úrovni. Během operace mi bylo z preventivních důvodů vyoperována 13 mízních uzlin v oblasti třísel.

Nyní k problému, který mne trápí: asi od poloviny října mi začala otékat LDK, otok se každý večer zvětšuje, ráno je otok menší. Nicméně jedná se o trvalou změnu, otok kotníku je lehce zatvrdlý. Podle názoru neurologa se jedná o problém s mízním řečištěm. V prosinci jsem absolvoval sono vyšetření žil – zde prý problém není, trombóza je vyloučena.

Denně chodím na delší procházky a snažím se lehce cvičit, není to nic platné.

Rád bych znal váš názor na případnou rehabilitaci. Mnohokrát děkuji za vaši odpověď.


 

Odpověď

Dobrý den, 

Váš popis mi velmi úzce připomíná situaci, kterou určitě též znáte z doslechu... kdy ženě odeberou prs spolu s podpažními uzlinami a je všem jasné, že narušený lymfatický systém bude způsobovat výrazné otoky celé horní končetiny.

Analogicky: tříselné uzliny mají za úkol nasávat lymfu z dolní končetiny. Jsou jakousi nádrží/hrází pro "říční" tok z dolních končetin. Pokud je systém narušený, pak dochází k pomalejšímu odtoku až zadržení lymfy v lymfatických cévách nohou. Čím více je tok poškozený, tím více nohy otékají, mohou i bolet, být unavené, svědit, ale i měnit barvu, elasticitu a lesk kůže...

Určitě tedy souhlasím s Vaším neurologem, který Vás na lymfu navedl. 

Doporučuji lymfodrenáže:

  • přístrojovou lymfodrenáž - posílám odkaz s popisem o co jde u nás, ale najít si stejný princip kalhot můžete i u svého bydliště - optimálně 3x v týdnu pro začátek, pak jako udržovací 1x do týdne nebo ob týden
  • manuální lymfodrenáž (obecně se doporučuje. Vám doporučuji ji vyzkoušet a udělat si vlastní názor. Já mám osobní dojem, že není tak účinná jako přístrojová, na kterou nedám dopustit)
  • kinesiotape, který se lepí na kůži v technice "lymfotape" určitě najdete na youtube návody, nebo kontaktujte v místě bydliště fyzioterapeuta, který by Vás to naučil (případně můžete i u nás, ale není to standardní služba, kterou nabízíme)
  • elastické návleky - seženete ve zdravotnických potřebách - mám raději punčocháče až do pasu, protože jen návleky na lýtka nebo až po stehna nepodporují tok lymfy přes třísla a břicho (tak jako celkové punčocháče).
  • kontaktovat lymfologii kdekoli Vám vyhovuje - dokáží udělat lymfoscintigrafii a zjistit, jestli není problém v lymfě ještě někde.

Než se vypravíte na přístrojovou lymfodrenáž, je potřeba dohodnout se s Vaším onkologem, zda toto doporučuje, respektive zda Vás považuje po onkologické stránce za zdravého. Pokud byste měl typ rakoviny, který se šíří lymfatickými cestami (to předpokládám) a byla ve Vás ještě nějaká rakovinná buňka, pak by se stimulací lymfatického systému mohla rakovina rozšířit.  Proto, prosím, se nejprve dohodněte s onkologem. Pokud Vaše krevní testy vykazují velmi dobré známky (což píšete) pak se není čeho bát a na lymfodrenáže můžete chodit. 

Přeji příjemný den a brzké uzdravení,
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, vedoucí fyzioterapeut

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.