Otoky po onkologické operaci

Otázka:

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o konzultaci ohledně mého pooperačního stavu. Uvedu vás stručně do mé situace:

Podrobil jsem se operaci radikální prostatektomie z důvodu maligního nádoru. Operace proběhla v pořádku, v současné době probíhá hormonální léčba a nyní proběhne preventivní radioterapie. Hodnoty PSA markerů jsou na minimální úrovni. Během operace mi bylo z preventivních důvodů vyoperována 13 mízních uzlin v oblasti třísel.

Nyní k problému, který mne trápí: asi od poloviny října mi začala otékat LDK, otok se každý večer zvětšuje, ráno je otok menší. Nicméně jedná se o trvalou změnu, otok kotníku je lehce zatvrdlý. Podle názoru neurologa se jedná o problém s mízním řečištěm. V prosinci jsem absolvoval sono vyšetření žil – zde prý problém není, trombóza je vyloučena.

Denně chodím na delší procházky a snažím se lehce cvičit, není to nic platné.

Rád bych znal váš názor na případnou rehabilitaci. Mnohokrát děkuji za vaši odpověď.

Odpověď: 

Dobrý den, 

Váš popis mi velmi úzce připomíná situaci, kterou určitě též znáte z doslechu... kdy ženě odeberou prs spolu s podpažními uzlinami a je všem jasné, že narušený lymfatický systém bude způsobovat výrazné otoky celé horní končetiny.

Analogicky: tříselné uzliny mají za úkol nasávat lymfu z dolní končetiny. Jsou jakousi nádrží / hrází pro "říční" tok z dolních končetin. Pokud je systém narušený, pak dochází k pomalejšímu odtoku až zadržení lymfy v lymfatických cévách nohou. Čím více je tok poškozený, tím více nohy otékají, mohou i bolet, být unavené, svědit, ale i měnit barvu, elasticitu a lesk kůže...

Určitě tedy souhlasím s Vaším neurologem, který Vás na lymfu navedl. 

Doporučuji lymfodrenáže:

  • přístrojovou lymfodrenáž - posílám odkaz s popisem o co jde u nás, ale najít si stejný princip kalhot můžete i u svého bydliště - optimálně 3x v týdnu pro začátek, pak jako udržovací 1x do týdne nebo ob týden
  • manuální lymfodrenáž (obecně se doporučuje. Vám doporučuji ji vyzkoušet a udělat si vlastní názor. Já mám osobní dojem, že není tak účinná jako přístrojová, na kterou nedám dopustit)
  • kinesiotape, který se lepí na kůži v technice "lymfotape" určitě najdete na youtube návody, nebo kontaktujte v místě bydliště fyzioterapeuta, který by Vás to naučil (případně můžete i u nás, ale není to standardní služba, kterou nabízíme)
  • elastické návleky - seženete ve zdravotnických potřebách - mám raději punčocháče až do pasu, protože jen návleky na lýtka nebo až po stehna nepodporují tok lymfy přes třísla a břicho (tak jako celkové punčocháče).
  • kontaktovat lymfologii kdekoli Vám vyhovuje - dokáží udělat lymfoscintigrafii a zjistit, jestli není problém v lymfě ještě někde.

Než se vypravíte na přístrojovou lymfodrenáž, je potřeba dohodnout se s Vaším onkologem, zda toto doporučuje, respektivě zda Vás považuje po onkologické stránce za zdravého. Pokud byste měl typ rakoviny, který se šíří lymfatickými cestami (to předpokládám) a byla ve Vás ještě nějaká rakovinná buňka, pak by se stimulací lymfatického systému mohla rakovina rozšířit.  Proto, prosím, se nejprve dohodněte s onkologem. Pokud Vaše krevní testy vykazují velmi dobré známky (což píšete) pak se není čeho bát a na lymfodrenáže můžete chodit. 

Přeji příjemný den a brzké uzdravení,
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, vedoucí fyzioterapeut

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Příznaky zmrzlého ramene

Otázka: Dobry den.Proběhla léčba fyzioterapie, různé rehabilitace a mam podstoupit operaci ramene.Po přečtení příznaků zmrzlého ramene mam pocit, že i já mám tyto potíže. Odpověď: Dobrý den,pokud by jste chtěla, můžeme úspěšnost léčby fokusovanou rázovou vlnu u Vás zkusit, Vzhledem…

Skolióza a Dornova metoda

Otázka Dobrý den, bylo by možné Dornovou metodou srovnat páteř při skolióze? Dceři diagnostikovali skoliózu, má do dubna cvičit a pak jí chtějí dát korzet.Kolik je cena masáže a kde je nejbližší pracoviště? Jsme z Jemnice okres Třebíč.Děkuji Odpověď Dobrý…

Osteochondróza

Otázka: Dobrý den,po rentgenu mi byla sdělena diagnoza osteochodbrosa c 5-6 s blokovým postavením spondylisa a spondylirtritida těžkého stupně.. mám před dalšími vyšetřeními. Je něco, s čím by mi mohla pomoci vaše terapie fokusovanou rázovou vlnou? Případně na co se mám…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení