Plastika křížového vazu kolene

Otázka:

Dobrý den,
21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene,ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle jsem konečně odhodila, ale stále kulhám na operovanou nohu. Budu dále pokračovat v rehabilitaci a nevím co mě čeká. Měla jsem od lékaře povoleno na balanční plošině a moje rehabilitační sestra mě sice na ní postavila, ale řekla že to nemohu přehánět. Já potřebuji nohu zpevnit. Léta se věnuji posilování a běhu a noha je strašně slabá.
Tak prosím o dotaz jaké cviky na posílení bych měla vykonávat?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle data zákroku, by měl být již štěp vhojený a nejrizikovější období (6-8 týden) z hlediska rehabilitace máte za sebou - v tuto chvíli se často rehabilitace uspěchá a "přežene", při tom je štěp v tuto chvíli velmi zranitelný.

Ale vzhledem ke komplikacím, které u Vás bohužel nastaly a kvůli kterým se celý rehabilitační proces zpomalil, bych nespěchala a dbala spíše rad fyzioterapeuta.
Pokud i Vy sama cítíte, že noha je slabá a ještě kulháte, nemá si myslím cenu pouštět do balančních podložek (prozatím). Cílem by mělo zatím být: plný rozsah pohybu, svalová síla a správný stereotyp chůze, balanční podložky jsou již velkou nástavbou.. ale to vše je spíše v roli terapeuta, který Vás zná.. takhle od stolu asi nemohu být konkrétnější.

Z posilovacích cviků bych doporučila např. tyto:
Mojžíšová - podsazení pánve (lze jednu i druhou končetinu zvedat pro větší efekt nebo zvednout obě horní končetiny vzhůru)
- zde totiž zapojujete kromě hýždí i zadní stranu stehen (tyto svaly funkčně souvisí právě s předním zkříženým vazem)
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve dřepu
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji
nebo např. jen dřep se zády opřenými u zdi (koleno nemáte pokrčené víc jak 90°)

Vhodná je i jízda na rotopedu a i tzv. izolovaná aktivace mm. vasti (postranní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního) - kdy si dáte polovyfouklý míček (overball) pod koleno a jen koleno propínáte.
Určitě se věnujte i zbytku těla, zejména tzv."středu".

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Bolesti v obou zápěstí

OTÁZKA: Dobrý den,bolesti v obou zápěstí přišly někdy kolem vánočních svátků, resp. poprvé jsem si je uvědomila, když jsem z trouby jednou rukou vyndala plech. Málem jsem ho upustila, v ruce jsem ho neudržela. V obou rukách zápěstí pro bolest…

Artróza

Otázka: Dobrý den, mám artrozu kyčlí 3 a 2.stupeň. Chtěl bych to zkusit léčit či udržovat v přijatelném stavu. četl jsem knihu od léčitele Alexiho, který tvrdí,že změnou jídelníčku na více veganský, pitím čisté vody, cvičením, zásaditými koupelemi a injekcemi…

Patní ostruha a rázová vlna

Otázka: Dobrý den,chtěl bych se informovat o rázové vlně na patní ostruhu. Chodil jsem na rehabilitice a moc to nepomohlo. Stále to bolí. Odpověď: Dobrý den,patní ostruha je jedním z nejčastějších problémů, které přivádějí klienty do našich ordinací. Řada z…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení