Plastika křížového vazu kolene

Otázka:

Dobrý den,
21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene,ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle jsem konečně odhodila, ale stále kulhám na operovanou nohu. Budu dále pokračovat v rehabilitaci a nevím co mě čeká. Měla jsem od lékaře povoleno na balanční plošině a moje rehabilitační sestra mě sice na ní postavila, ale řekla že to nemohu přehánět. Já potřebuji nohu zpevnit. Léta se věnuji posilování a běhu a noha je strašně slabá.
Tak prosím o dotaz jaké cviky na posílení bych měla vykonávat?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle data zákroku, by měl být již štěp vhojený a nejrizikovější období (6-8 týden) z hlediska rehabilitace máte za sebou - v tuto chvíli se často rehabilitace uspěchá a "přežene", při tom je štěp v tuto chvíli velmi zranitelný.

Ale vzhledem ke komplikacím, které u Vás bohužel nastaly a kvůli kterým se celý rehabilitační proces zpomalil, bych nespěchala a dbala spíše rad fyzioterapeuta.
Pokud i Vy sama cítíte, že noha je slabá a ještě kulháte, nemá si myslím cenu pouštět do balančních podložek (prozatím). Cílem by mělo zatím být: plný rozsah pohybu, svalová síla a správný stereotyp chůze, balanční podložky jsou již velkou nástavbou.. ale to vše je spíše v roli terapeuta, který Vás zná.. takhle od stolu asi nemohu být konkrétnější.

Z posilovacích cviků bych doporučila např. tyto:
Mojžíšová - podsazení pánve (lze jednu i druhou končetinu zvedat pro větší efekt nebo zvednout obě horní končetiny vzhůru)
- zde totiž zapojujete kromě hýždí i zadní stranu stehen (tyto svaly funkčně souvisí právě s předním zkříženým vazem)
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve dřepu
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji
nebo např. jen dřep se zády opřenými u zdi (koleno nemáte pokrčené víc jak 90°)

Vhodná je i jízda na rotopedu a i tzv. izolovaná aktivace mm. vasti (postranní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního) - kdy si dáte polovyfouklý míček (overball) pod koleno a jen koleno propínáte.
Určitě se věnujte i zbytku těla, zejména tzv."středu".

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Videa, která by Vás mohla zajímat

Vaše otázky a odpovědi

Bolesti kolene a kyčle

OTÁZKA: Dobrý den,asi v 16 letech mi při stání "vyskočil" kolenní kloub a hned zase zapadl zpět, ale několik týdnů mě koleno bolelo. Během let se mi, aniž bych měla nějaký úraz, bolest kolene občas vrací. Před pěti lety jsem…

zablokovaná krční páteř

Otázka: Dobrý den,mám u sebe podezření na možnou blokádu krční páteře - problém s omezeným pohybem a občasnou bolestí mě bohužel trápí už téměř celý rok. Rád bych podstoupil vyšetření, ale netuším jak přesně postupovat - totiž, zda mohu přijít…

Hojení bércových vředů

Otázka: Dobrý den, vážení,mám na vás dotaz ohledně problému, který mě velice trápí. Mám bércový vřed, už po několikáté. Nejprve se mé bércové vředy opakovaly znovu tak přibližně jeden rok po zhojení. Léčba vždy trvala cca 6 měsíců. Někdy v…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení