Poruchy rovnováhy a závratě

Otázka:

Dobrý den,
zkoušela jsem si test na centrální a periferní závrať. Při testu jsem se otočila méně než o 45st.Znamená to tedy poruchu v uchu? Pociťuji krátce trvající závratě někdy i několikrát denně (některý den skoro vůbec),řekla bych spíše při chůzi či nějakém pohybu hlavou ve stoji či při chůzi. Vleže a vsedě ne, stejně tak ne při zvedání se z postele či uléhání. Někdy to více pociťuji jako nejistotu v nohách, když se mám rozejít. Musím se hodně soustředit, abych udržovala rovnováhu a pak je to lepší. Jindy mě ale překvapí zatočení hlavy spojené s pocitem jako by mi po zádech projela taková vlna a někdy i cítím takový tah/tlak v oblasti krční páteře nebo níže mezi lopatkami. Byla jsem už několikrát u neurologa a ten tvrdí, že to je od páteře. Jiný problém tam nevidí. Vyšetření CT mozku je negativní. Jsem objednaná i na vyšetření uší.
Mohla bych poprosit o Váš názor? Tyto stavy mě trápí od září. Byly mi také zjištěny hraniční hodnoty lymské boreliozy. Léčena 3 týdny antibiotiky. Mohlo by to s tím souviset?
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Hodně mě tyto potíže omezují.
Ráda jsem sportovala, teď mám obavy, pokud to je od páteře, abych stavy ještě nezhoršila.

Odpověď:

Dobrý den,
opravdu se může jednat o funkční poruchy krční páteře nebo může být příčina závratí v krystalcích vnitřního ucha. S odhalením těchto problémů Vám může pomoci fyzioterapeut, který je vyškolen v oblasti vestibulární rehabilitace.

Pěkný den,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Autoterapie - léčba BPPV cvik č.3

Tento cvik používáme při autoterapii BPPV (benigní paroxysmální polohové vertigo),…

Autoterapie - léčba BPPV cvik č.1

Tento cvik používáme při autoterapii BPPV (benigní paroxysmální polohové vertigo),…

Ukázka repozičního manévru při přítomnosti otolitů v oblasti zadního kanálku

Tento manévr, jinak zvaný také Epleyho manévr, je využíván při…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Autoterapie - léčba BPPV cvik č.2

Autoterapie - léčba BPPV cvik č.2

youtube Autoterapie - léčba BPPV cvik č. 4

Autoterapie - léčba BPPV cvik č. 4

youtube Autoterapie - léčba BPPV cvik č.3

Autoterapie - léčba BPPV cvik č.3

Vaše otázky a odpovědi

Běh po operaci kotníku

Otázka: Dobrý den,jsem po komplikované zlomenině kotníku a nyní se nabízí pouze operativní řešení. Chtěla bych se tedy zeptat, zda je možné s umělým kloubem například běhat?Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý den,po operaci totální endoprotézy hlezenního kloubu bude důležitá péče…

Kýla stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,jsem po operaci TEP - 8 měsíců. Po odstranění stehů jsem zjistila na konci jizvy poměrně dost velkou bouli na vnější fascii stehenního svalu. Byla jsem lékařem ujištěna, že se jedná o pooperační hematom a že se v…

Chůze s berlemi po TEP kolene

Otázka:  Dobrý den, prosím o radu v případě mé TEP kolene začátkem května letošního roku. V současné době koleno pobolívá, otéká po cvičení a chůzi. Lékař mi sdělil, že chůzi o berlích si můžu sama určit jak dlouho mám s…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení