Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů

Otázka

Dobrý den,
ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratlových těl Th6 a 8 v úrovni Th5/6 vlevo jsou výrazné osteofyty. Bez posunu do páteřního kanálu. Nejsou edému kostní dřeně, kolem prolomené krycí desky Th6 je zvýrazněná tuková přestavba kostní dřeně. Bez porušení signálu míchy. V těle Th11 je drobný hemangiom.V.s. kořenové cysty nebo dilatované kořenové pochvy ve froaminech Th10/11 vlevo a 4/5 vpravo. Zúžení páteřního kanálu v etážích Th5/6 a Th8/9 - 10/11 zezadu hrubými osteofyty. Stejné jako na CT z 8/16. 

Chtěla bych se proto zeptat, co se dá dělat dále, abych byla schopná chodit do práce? Dne 22.1.2017 jsem byla opět na pohotovosti, protože jsem nemohla chodit pro úporné bolesti vystřelující do pravé kyčle po vnější straně.

Moc děkuji za popis co mi vlastně je a co se s tím dá do budoucna dělat. 

Odpověď

Dobrý den paní Jakešová,

popsané změny se poměrně běžně vyskytují na páteři v průběhu stárnutí a ne vždy nález z rentgenu koresponduje se subjektivními obtížemi dané osoby.

LS spondylartrosa znamená poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů na přechodu bederní a křížové oblasti páteře. Spondyloza znamená zúžení prostorů mezi jednotlivými obratli povětšinou na základě nadměrného tlaku na meziobratlové destičky (ploténky) v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře. Tyto oblasti na páteři jsou obecně často přetěžovanými úseky, a proto je nutné se zaměřit na korekci držení těla, aby byla zátěž pokud možno rovnoměrně rozložena na celý pohybový aparát.

MRI hrudní páteře popisuje, že jsou tam patrné kostěné výrůstky (osteofyty) v úrovni mezi 5. a 6. hrudním obratlem, avšak nezasahují do páteřního kanálu, takže by neměly mít výrazný vliv na nervové vedení. V kostní dřeni se primárně vytváří červené krvinky, to že je tam tuková přestavba znamená, že proces krvetvorby tam již neprobíhá.

Hemangiom je nezhoubný nádor vzniklý z krevních cév, vzhledem k jeho udávané velikosti bych v tom neviděla velký problém.

Dilatované znamená rozšířené kořenové pochvy (spojení nervových provazců odstupujících z míchy) - není tam popsán výrazný útlak - opět by nemělo způsobovat výrazné obtíže.

Zúžení páteřního kanálu - může být útlak míchy, ale bylo by dobré znát, jak velké zúžení je, bez tohoto údaje je to opět polemizování, jak velký to má vliv na Vaše obtíže.

Ačkoliv CT vypadá hrozivě, osobně bych Vám doporučila vyhledat fyzioterapeuta, který by provedl komplexní vyšetření a řekl by Vám, jak postupovat. Vzhledem k Vašim obtížím by bylo nevhodné Vám doporučovat nějaká obecná cvičení.

Myslím, že s Vašimi obtížemi se dá rozhodně pracovat, aby bolesti nebyly alespoň tak mohutného rázu, jak popisujete.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Zvýšení hybnosti (mobilizace) hrudní páteře a žeber

Toto cvičení pomáhá při bolestech zad, vadného držení těla, dále…

Napřimování v sedu

Co je cílem cviku: napřímení horního trupu

Zvyšování rozsahu pohybu v ramenním kloubu s tyčí

Zvyšování hybnosti ramenního kloubu. Při cvičení použijte libovolnou tyč. CO…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

youtube Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro hrudní páteř

Mojžíšová - Kočičí hřbet - Varianta pro hrudní páteř

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Vaše otázky a odpovědi

Léčba karpálních tunelů

Otázka: Dobry den,ráda bych se zeptala, zda se u vás léčí karpální tunel. Mam žádanku od doktorky na 10x laser a 10x vířivka na obě ruce.Děkuji za odpověď.  Odpověď: Dobrý den,určitě na našem pracovišti provádíme léčení syndromu karpálního tunelu. V…

Bolest zápěstí při ohnutí

OTÁZKA: Dobrý den,asi před dvěma týdny mě začalo bolet levé zápěstí, především při ohnutí dlaně nahoru. Příčinou pravděpodobně byly 3 dny práce na PC a následné posilování v posilovně. Také pravidelně hraji na bicí. Bolest v posledních dnech téměř zmizela,…

Hemo burza olecrani

Otázka Dobrý den,cca před měsícem jsem upadl na náledí na levý loket. Po několika dnech se vytvořil otok. Praktická lékařka mne poslala k ortopedovi na poliklinice. Ortoped můj problém označil jako hemo burza olecrani, vyčerpal injekční stříkačkou krev ( 23…
Články o zdraví
Návody na cvičení