Postruze disku

Otázka:

Dobrý den,
mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabrali, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá symetrická protruze disku s maximem oboustranně intraforaminálně a v pravo extraforaminálně (4,2mm) a L6/S1 - přes dorzální okraj obratlového těla S1 disk přeshuje pouze mírně, nejvíc mediálně (2 mm), do pravého recesu vyčnívá hrotnatá kostěná apozice. Rehabilitační sestra řekla, že pokud je výrustek na páteři, cvičení by mohlo bolesti zhoršit, já nevím na jakou stranu dle zprávy výrustek mám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protruze, které píšte značí vážné poškození disku, které je nevratné, vždy dojde ke snížení protoru, kudy prochází míšní kořeny a mediálně značí, že je tlak i na míchu. Bolesti zad tomu odpovídají. Mohou být i bolesti do boku či dolních končetin. Výrůstek na páteři tlaku na nervové struktury (mícha, míšní kořeny) může též provokovat bolest.

Zkusila bych nejprve cvičit (stabilizace trupu, pánve, břicha, tzv Hluboký stabilizační systém). Zkuste metodu McKenzie. Z těchto cviků vybírejte cviky, kdy dochází spíše k záklonu nebo rovnému napřímení páteře. Neberte si cviky, kdy přitahujete kolena k břichu nebo se předkláníte.

Doporučila bych Vám vyhledat fyziotearpeuta, který by Vám mohl pomoci. Operace není nutná, ale vyhnete se jí jen v případě, že budete cvičit pravidelně a navždy i v případě, že záda už bolet nebudou.

Kdyby jste měla dotazy. Prosím, pište.
Se srdečným pozdravem, Iva Bílková

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Ukázka fyzioterapeutické techniky, tzv. pružení bederní páteře do extenze, kterou…

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Ukázka fyzioterapeutické techniky, tzv. trakce bederní páteře ve flexi, kterou…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

youtube Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Vaše otázky a odpovědi

Barefoot u 17m dítěte s nožkami do "O"

Otázka: Dobrý den,na webu vitalia.cz jsem četla zajímavý rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou o barefoot botách. Chtěla bych barefoot boty pro svoji 17. měsíční dceru, ale má nohy do "O". Chci se tedy zeptat, jestli takové boty se dají doporučit…

Peyronieho choroba

Otázka Dobrý den,léčím se s induratio penis plastika nebo Peyronieho choroba, zatím bez velkého efektu.Je mi přes 50 let a tyto procedury jsou pro mě značně psychicky zatěžující, neboť podstupuji prozatím aplikace ultrazvukem v kombinaci s laserem, ale je mi…

Kulhání po výměně kyčelního kloubu

OTÁZKA: Dobrý den, podstoupila jsem výměnu kyčelního kloubu. Bolesti nemám, ale stále se nemohu zbavit kulhání a občas se mi samovolně podlamuje noha, někdy mě bolí v oblasti stehna těsně nad kolenem. Vzhledem k udržení zaměstnání jsem žádnou rehabilitaci neabsolvovala.…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení