Postruze disku

Otázka:

Dobrý den,
mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabrali, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá symetrická protruze disku s maximem oboustranně intraforaminálně a v pravo extraforaminálně (4,2mm) a L6/S1 - přes dorzální okraj obratlového těla S1 disk přeshuje pouze mírně, nejvíc mediálně (2 mm), do pravého recesu vyčnívá hrotnatá kostěná apozice. Rehabilitační sestra řekla, že pokud je výrustek na páteři, cvičení by mohlo bolesti zhoršit, já nevím na jakou stranu dle zprávy výrustek mám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protruze, které píšte značí vážné poškození disku, které je nevratné, vždy dojde ke snížení protoru, kudy prochází míšní kořeny a mediálně značí, že je tlak i na míchu. Bolesti zad tomu odpovídají. Mohou být i bolesti do boku či dolních končetin. Výrůstek na páteři tlaku na nervové struktury (mícha, míšní kořeny) může též provokovat bolest.

Zkusila bych nejprve cvičit (stabilizace trupu, pánve, břicha, tzv Hluboký stabilizační systém). Zkuste metodu McKenzie. Z těchto cviků vybírejte cviky, kdy dochází spíše k záklonu nebo rovnému napřímení páteře. Neberte si cviky, kdy přitahujete kolena k břichu nebo se předkláníte.

Doporučila bych Vám vyhledat fyziotearpeuta, který by Vám mohl pomoci. Operace není nutná, ale vyhnete se jí jen v případě, že budete cvičit pravidelně a navždy i v případě, že záda už bolet nebudou.

Kdyby jste měla dotazy. Prosím, pište.
Se srdečným pozdravem, Iva Bílková

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Ukázka fyzioterapeutické techniky, tzv. pružení bederní páteře do extenze, kterou…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

youtube Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

Vaše otázky a odpovědi

RTG kolene - vysvětlení pojmů

Otázka: Dobrý den,silně mne bolelo koleno a jamka zezadu kolene a nemohla jsem koleno ohnout. Byla jsem na RTG s výsledkem: kostní struktura pravidelná, kl. štěrbina jen lehce zúžená, kl. plochy facetované, přihrocení eminentia intercondylica, bez osteofytů, v boční projekci…

Poruchy rovnováhy a závratě

Otázka: Dobrý den,zkoušela jsem si test na centrální a periferní závrať. Při testu jsem se otočila méně než o 45st.Znamená to tedy poruchu v uchu? Pociťuji krátce trvající závratě někdy i několikrát denně (některý den skoro vůbec),řekla bych spíše při…

Cvičení při Skolióze

Otázka: Dobrý den,jsem žena, 58 let. Prosím, může některá vaše metoda ulevit při bolestech z těžké skoliózy? Bojím se začít cvičit bez odborné rady.Děkuji za odpověď Odpověď: Dobrý den, pokud máte těžkou skoliózu je důležité každodenní pravidelné cvičení. V případě,…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení