Postruze disku

Otázka:

Dobrý den,
mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabrali, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá symetrická protruze disku s maximem oboustranně intraforaminálně a v pravo extraforaminálně (4,2mm) a L6/S1 - přes dorzální okraj obratlového těla S1 disk přeshuje pouze mírně, nejvíc mediálně (2 mm), do pravého recesu vyčnívá hrotnatá kostěná apozice. Rehabilitační sestra řekla, že pokud je výrustek na páteři, cvičení by mohlo bolesti zhoršit, já nevím na jakou stranu dle zprávy výrustek mám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protruze, které píšte značí vážné poškození disku, které je nevratné, vždy dojde ke snížení protoru, kudy prochází míšní kořeny a mediálně značí, že je tlak i na míchu. Bolesti zad tomu odpovídají. Mohou být i bolesti do boku či dolních končetin. Výrůstek na páteři tlaku na nervové struktury (mícha, míšní kořeny) může též provokovat bolest.

Zkusila bych nejprve cvičit (stabilizace trupu, pánve, břicha, tzv Hluboký stabilizační systém). Zkuste metodu McKenzie. Z těchto cviků vybírejte cviky, kdy dochází spíše k záklonu nebo rovnému napřímení páteře. Neberte si cviky, kdy přitahujete kolena k břichu nebo se předkláníte.

Doporučila bych Vám vyhledat fyziotearpeuta, který by Vám mohl pomoci. Operace není nutná, ale vyhnete se jí jen v případě, že budete cvičit pravidelně a navždy i v případě, že záda už bolet nebudou.

Kdyby jste měla dotazy. Prosím, pište.
Se srdečným pozdravem, Iva Bílková

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

U svalů dolních končetin dochází často k nedostatečnému protahování ke…

Protažení hýžďových svalů ve stoje

Tento cvik je vhodný k protažení hýžďových svalů. Svaly hýždí…

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Přinášíme Vám ukázku , kterou provádíme při akutním ústřelu a…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

youtube Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Vaše otázky a odpovědi

Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů

Otázka Dobrý den,ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratlových těl Th6 a 8…

Rehabilitace po operaci kyčelního kloubu

Otázka: Po operaci kyčelního kloubu zůstává pacient nějakou dobu v nemocnici. Může se rehabilitace uskutečnit třeba až půl roku po operaci, nebo je po propuštění z nemocnice pacient převezen do rehabilitačního střediska na určitou dobu? Děkuji za odpověď. Odpověď: Dobrý…

Vyhřezlá ploténka krční páteře

Otázka: Dobrý den.Asi 1/2 roku mám vyhřezlou ploténku krční páteře. Lékař vyhodnotil, že lze operaci odložit, ale že bude zřejmě nutná. Já se ale operace velice obávám pro možné následky. Je možné podstoupit jiný způsob řešení mého problému? Zatím mám…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení