Postruze disku

Otázka:

Dobrý den,
mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabrali, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá symetrická protruze disku s maximem oboustranně intraforaminálně a v pravo extraforaminálně (4,2mm) a L6/S1 - přes dorzální okraj obratlového těla S1 disk přeshuje pouze mírně, nejvíc mediálně (2 mm), do pravého recesu vyčnívá hrotnatá kostěná apozice. Rehabilitační sestra řekla, že pokud je výrustek na páteři, cvičení by mohlo bolesti zhoršit, já nevím na jakou stranu dle zprávy výrustek mám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protruze, které píšte značí vážné poškození disku, které je nevratné, vždy dojde ke snížení protoru, kudy prochází míšní kořeny a mediálně značí, že je tlak i na míchu. Bolesti zad tomu odpovídají. Mohou být i bolesti do boku či dolních končetin. Výrůstek na páteři tlaku na nervové struktury (mícha, míšní kořeny) může též provokovat bolest.

Zkusila bych nejprve cvičit (stabilizace trupu, pánve, břicha, tzv Hluboký stabilizační systém). Zkuste metodu McKenzie. Z těchto cviků vybírejte cviky, kdy dochází spíše k záklonu nebo rovnému napřímení páteře. Neberte si cviky, kdy přitahujete kolena k břichu nebo se předkláníte.

Doporučila bych Vám vyhledat fyziotearpeuta, který by Vám mohl pomoci. Operace není nutná, ale vyhnete se jí jen v případě, že budete cvičit pravidelně a navždy i v případě, že záda už bolet nebudou.

Kdyby jste měla dotazy. Prosím, pište.
Se srdečným pozdravem, Iva Bílková

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Metoda Kaltenborn - cvičení na dolní obratle bederní páteře - segment L3 - L5

Automobilizační cvičení pro dolní obratle bederní páteře - segment L3…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

Mobilizace páteře “pružením vidličkou”

youtube Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

youtube Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Vaše otázky a odpovědi

Korzet u dítěte při léčbě skoliózy

Otázka:  Dobrý den,dnes jsem byla u lékaře a má pětiletá dcera má skoliozu 22% dle Cobba. Pan doktor říkal, že se s tím u tak malého dítěte ještě nesetkal a že převážně léčí děti mezi 15 - 17.rokem. Ted bude…

Léčba patní ostruhy ve FYZIOklinice

Otázka: Dobrý den.Prosím o informaci, zda je možné u vás ošetřit/vyléčit „ostruhu patní kosti“? Velikost cca. 8 mm. K dispozici je rentgenový snímek.Děkuji  Odpověď: Dobrý den,ano, tento problém obvykle řešíme pomocí rázových vln, které se zdají v této problematice jako…

Léčba skokanského kolene rázovou vlnou

Otázka: Dobrý den,dlouho mě při chůzi, běhu ap. píchá v koleni, respektive na vnitřní straně kolene. Minulý týden se bolest významně zhoršila a koleno oteklo. Doktor diagnostikoval Enthesopatia p.a.t.1(?l?).dx. Myslím, že se tomu říká skokanské koleno, i když píchání cítím…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení