RTG kolene - vysvětlení pojmů

Otázka:

Dobrý den,
silně mne bolelo koleno a jamka zezadu kolene a nemohla jsem koleno ohnout. Byla jsem na RTG s výsledkem: kostní struktura pravidelná, kl. štěrbina jen lehce zúžená, kl. plochy facetované, přihrocení eminentia intercondylica, bez osteofytů, v boční projekci patrné nerovnosti na kl. ploše patelly.
závěr:DG: Genua valga
Tendinitis pedis anserini 1.dx.
Mohu Vás poprosit o vysvětlení popisu? A v případě, co by bylo vhodné, kdybych měla podstoupit nějakou léčbu?

děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den,
zjednodušeně řečeno na RTG není žádný závažný nález. Nevím, kolik je Vám let, ale tento nález bych čekala přibližně u 40ti-letého člověka, kde jsou tyto změny přirozené a objevují se na základě opotřebení daného kloubu. Co se týče závěru, tak genua valga znamenají vbočení kolen do tvaru "x", toto by určitě bylo vhodné korigovat, protože při tomto postavení kolen se více zatěžují vnitřní strany kloubu a může to mít vliv na postavení kyčelních kloubů nebo nohy, čímž dochází k ovlivnění celého pohybového aparátu a poruchy se mohou tzv. řetězit. Tendinitis pes anserini znamená zánět úponu šlach sbíhajících se v oblasti nazývané pes anserinus, kde se upínají svaly zadní strany stehna. Zde bych doporučovala uvolnit tyto svaly, ale je otázka, zda je to lokální problém anebo jejich vyšší napětí vzniká řetězením ze vzdálenější oblasti.

Doporučovala bych vyhledat fyzioterapeuta, který by měl být na základě vstupního vyšetření schopný určit, jak postupovat. V případě těchto přetížení úponových šlach lze ještě využít účinků fokusované rázové vlny.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Protažení hýždí ve stoje

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Protažení hýždí vsedě

Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Protažení hýždí ve stoje

Protažení hýždí ve stoje

youtube Protažení hýždí vsedě

Protažení hýždí vsedě

Vaše otázky a odpovědi

Mobilizace kostrče a žeber

Otázka Dobrý den,domnívám se, že dlouhodobě trpím syndromem kostrče způsobeným častou jízdou na kole a sedavým zaměstnáním. Bohužel dlouho jsem nebyl schopen si to diagnostifikovat a vyhledával pomoc u urologů, neurologů a nyní ke konci i u fyzioterapeuta, který mě…

Bolest kyčle po TEP

OTÁZKA: Dobrý den,jsem 10 měsíců po TEP kyčle. Chodím neustále s jednou holí, ani přes odbornou rehabilitaci jinak chůzi nezvládnu pro bolest jednak v kyčli a jednak v zádech. Bolest v kyčli je někdy z ničeho nic při sebemenším pohybu…

Nález MR

Otázka: Prosím jak lze zabojovbat s následujícím nálezem MR ?- víceetážové protruze disků do 5 mm- foraminostenozy na kombin. podkladě- pokročilá spondylartroza- Baastrup fenomen L3-S1, spin. stenozy na až ř. mm.- maximum změn L4-S1 bilat.závěr : pokročilé víceetáž. změnyDěkuji. Odpověď:…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení