Syndrom kostrče a pánevního dna

OTÁZKA:

Dobrý den,

již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní, krev i moč také v pořádku. Do toho se mi teď přidali ještě bolesti zad, pocit dušnosti, bolesti hlavy. Dříve jsem tomu nepřikládala důležitost, ale když jsem si dnes přečetla o tomto syndromu kostrče, je možné, že bych ho také měla?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

určitě to možné je, syndrom kostrče a pánevního dna má díky sedavému způsobu života (kancelář, studium) celá řada lidí, nevyjímaje ani muže. Pokud jste navíc opakovaně upadla na zadek, pravděpodobnost se zvyšuje.
Pokud nedošlo vlivem úrazu ke zlomení, jedná se z pohledu fyzioterapie o poměrně banální problém řešitelný mobilizací a cíleným cvičením.

Pokud byste chtěla vědět, jak na tom jste, doporučuji nechat si udělat RTG snímek páteře a poté vyhledat fyzioterapeuta, který se specializuje na problematiku pánevního dna (nejčastěji absolventi kurzu dle L. Mojžíšové).
Kdybyste v tomto ohledu potřebovala pomoci, doporučila bych Vám ze svých kolegyní Mgr. Fickovou nebo Mgr. Dvořákovou.

V případě jakýchkoliv dotazů nebo zájem o termín nás prosím kontaktujte na telefonním čísle 606 404 04.

Se srdečným pozdravem a přáním krásného dne,
Tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Napřímení páteře vkleče a stabilizace pánve a ramen

Co je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace…

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Tento cvik popisuje, jak ovlivnit bolesti beder a bolesti zad…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Napřímení páteře vkleče a stabilizace pánve a ramen

Napřímení páteře vkleče a stabilizace pánve a ramen

youtube Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Vaše otázky a odpovědi

Spondylóza

Otázka: Dobrý den, je mi 41 let a zjistili mi výraznou spondylozu s osteofytickou reakcí, chci se zeptat, jaké cviky z vaší nabídky můžu cvičit, aby mi neublížily. Děkuji. Odpověď: Dobrý den, zkoušejte cvičit cviky na hluboký stabilizační systém, odkaz…

Bolest prstů

Otázka: Dobrý den,prosím o radu, mám již odoperované oba palce a nyní velká bolest prsteníček na jedné a prostředníček na druhé. Je to možné? Už jsem nešťastná a nevím si rady, Děkuji . Odpověď: Dobrý den,může se jednat o přidružené…

Zpráva z rtg - artróza

Otázka: Dobrý den, prosím vás co mne čeká, když mám ve zprávě z rtg napsáno: bolesti kyčle přes půl roku, osa zachována, výška obratlových těl nezměněná, ventrální osteofyty drobné subtilní nahuštění rozsahu, osteochondroza L5-1, pedikly intaktní i pánev a kyčelní…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení