Syndrom kostrče a pánevního dna

OTÁZKA:

Dobrý den,

již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní, krev i moč také v pořádku. Do toho se mi teď přidali ještě bolesti zad, pocit dušnosti, bolesti hlavy. Dříve jsem tomu nepřikládala důležitost, ale když jsem si dnes přečetla o tomto syndromu kostrče, je možné, že bych ho také měla?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

určitě to možné je, syndrom kostrče a pánevního dna má díky sedavému způsobu života (kancelář, studium) celá řada lidí, nevyjímaje ani muže. Pokud jste navíc opakovaně upadla na zadek, pravděpodobnost se zvyšuje.
Pokud nedošlo vlivem úrazu ke zlomení, jedná se z pohledu fyzioterapie o poměrně banální problém řešitelný mobilizací a cíleným cvičením.

Pokud byste chtěla vědět, jak na tom jste, doporučuji nechat si udělat RTG snímek páteře a poté vyhledat fyzioterapeuta, který se specializuje na problematiku pánevního dna (nejčastěji absolventi kurzu dle L. Mojžíšové).
Kdybyste v tomto ohledu potřebovala pomoci, doporučila bych Vám ze svých kolegyní Mgr. Fickovou nebo Mgr. Dvořákovou.

V případě jakýchkoliv dotazů nebo zájem o termín nás prosím kontaktujte na telefonním čísle 606 404 04.

Se srdečným pozdravem a přáním krásného dne,
Tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Tento cvik popisuje, jak ovlivnit bolesti beder a bolesti zad…

Napřímení páteře vkleče a stabilizace pánve a ramen

Co je cílem cvičení: napřímené držení páteře a hlavy aktivace…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

youtube Napřímení páteře vkleče a stabilizace pánve a ramen

Napřímení páteře vkleče a stabilizace pánve a ramen

Vaše otázky a odpovědi

Opakované zranění stehenního svalu

OTÁZKA: Dobrý den,minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/prasklinku ve svalu.…

Svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve způsobené skoliózou

Otázka: Dobrý den,mám urologické zdravotní komplikace, ovšem při vyšetření na urologii mi bylo řečeno že jsem v tomto směru v pořádku. Myslím si že by problémy mohly způsobovat svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve, které jsou způsobené skoliózou páteře.…

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení