TEP - totální endoprotéza

Otázka:

Za jak dlouho po operaci TEP mohu začít našlapovat na operovanou nohu? A kdy začít odkládat berle?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý večer,
dózování zátěže ani plnou zátěž si bez podrobnějších informací netroufám doporučit. Obecně platí, že míru zátěže určuje primárně operáter (dle stavu usazení náhrady a dalších odborných kritérií).
Fyzioterapeut pak kromě doporučení lékaře dále koriguje a dózuje zátěž podle stavu pohybového aparátu a pohybových schopností klienta jak po operaci, tak před operací (svalová síla, rozsah pohybu, kontraktury, dysbalance, sporty, přidružená onemocnění, operace, zranění..).

Úplně obecně se začíná cca 2. den po operaci chůzí o berlích s tzv. fingovaným nášlapem, kdy pokládáte chodidlo na podlahu, ale váha spočívá na berlích (jako, když děláte stopu do sněhu). Poté se postupně v řádech týdnů dávkuje zátěž v % váhy klienta, na plnou zátěž se dostává cca po 3. měsících.

Tyto informace ale berte prosím skutečně jen velmi orientačně. Záleží operatér od operatéra, oddělení od oddělení a terapeut od terapeuta..
Rozhodující slovo by měl mít operatér, který zná "stav struktury" a v závěsu Váš fyzioterapeut, který zná "stav funkce" a ví, co noha/tělo zvládne.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Přetáčení na zdravý bok po operaci kyčle. K přetáčení použijte…

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem CO JE…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

youtube Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Vaše otázky a odpovědi

Přetížení hrudní a bederní páteře

OTÁZKA: Dobrý den,před třemi lety u mě začaly bolesti vystřelující do levé nohy, příčinou posun ploténky na rozhraní bederní a hrudní páteře a přetížení hrudní páteřePo fyzioterapii a dlouhodobém cvičení bolesti odezněly, ale poslední půlrok se mi neustále projevují bolesti…

Rozsáhlé bolesti od kříže až po kolena

OTÁZKA: Dobrý den,můj muž má veliké bolesti od kříže, přes pánev, kyčle a třísla až do stehen a kolen a lékaři nemůžou stále přijít na to, kde je ložisko bolesti. Neporadíte?Děkuji. ODPOVĚĎ: Dobrý den,podle popisu odkud kam bolest jde, bych…

Bolest nohou při běhu

OTÁZKA: Dobrý den.Při běhu se začala ozývat tupá bolest v horní přední části nohy, asi 15-20 cm pod třísly. U chůze, či cyklistice tento problém nepociťuji. Můžete poradit, zda jde o svalový problém, ev. doporučit cviky, či bolest vychází již…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení