TEP - totální endoprotéza

Otázka:

Za jak dlouho po operaci TEP mohu začít našlapovat na operovanou nohu? A kdy začít odkládat berle?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý večer,
dózování zátěže ani plnou zátěž si bez podrobnějších informací netroufám doporučit. Obecně platí, že míru zátěže určuje primárně operáter (dle stavu usazení náhrady a dalších odborných kritérií).
Fyzioterapeut pak kromě doporučení lékaře dále koriguje a dózuje zátěž podle stavu pohybového aparátu a pohybových schopností klienta jak po operaci, tak před operací (svalová síla, rozsah pohybu, kontraktury, dysbalance, sporty, přidružená onemocnění, operace, zranění..).

Úplně obecně se začíná cca 2. den po operaci chůzí o berlích s tzv. fingovaným nášlapem, kdy pokládáte chodidlo na podlahu, ale váha spočívá na berlích (jako, když děláte stopu do sněhu). Poté se postupně v řádech týdnů dávkuje zátěž v % váhy klienta, na plnou zátěž se dostává cca po 3. měsících.

Tyto informace ale berte prosím skutečně jen velmi orientačně. Záleží operatér od operatéra, oddělení od oddělení a terapeut od terapeuta..
Rozhodující slovo by měl mít operatér, který zná "stav struktury" a v závěsu Váš fyzioterapeut, který zná "stav funkce" a ví, co noha/tělo zvládne.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem CO JE…

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Přetáčení na zdravý bok po operaci kyčle. K přetáčení použijte…

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

youtube Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem

Vaše otázky a odpovědi

Bolest beder

OTÁZKA: Dobrý den, mám bolest kolem beder, už 14 dní, bolí to je když se zakloním, nevím zda je to jen ztuhlé, nebo to je skřípnutý nerv. Intenzivně tancuji. Chci se zeptat zda to přejde samo nebo se mám obrátit…

Golfový loket a jeho léčba

Otázka: Dobrý den,prosím Vás o názor. Již delší dobu se léčím s golfovým loktem, léčba je injekční. Nicméně ruka mě stále bolí a natéká od lokte směrem k prstům. Můžete mi nějak pomoci? Děkuji. Odpověď: Dobrý den,podstatou léčby tohoto problému…

únava při běhání

OTÁZKA: jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…
Vše o Rázové vlně
Články o zdraví
Návody na cvičení